15.05.2018

21:10

ישראל מאיימת על טורקיה: הפגיעה ביחסים תזיק לתושבי עזה

במהלך שיחת הנזיפה במשרד החוץ הטורקי, הבהיר השגריר כי גירושו והחזרת מקבילו הטורקי מת"א יפגעו ביכולתה של אנקרה להגיש לפלסטינים סיוע באמצעות ישראל • פרסום ראשון

פרסום ראשון: שגריר ישראל באנקרה איתן נאה הבהיר לבכירי משרד החוץ הטורקי במהלך שיחת הנזיפה היום (שלישי), בה הודיעו לו כי יגורש, כי המהלך הטורקי להורדת דרג היחסים עם ישראל יפגע ביכולתה של טורקיה לסייע לפלסטינים ברצועת עזה וכן יפגע ביכולת הטורקית להיות מעורבת בסוגיה הפלסטינית.

 

פקיד ישראלי בכיר אמר כי נאה הדגיש בשיחה כי "יהיה קשה לישראל להתמודד עם הבקשות הטורקיות, בין השאר בנושא העברת סיוע לעזה, ללא נוכחות של שגריר ישראל באנקרה ושגריר טורקי בתל-אביב".

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

קריקטורה בגרמניה: נתניהו באירוויזיון - מחזיק טיל עם מגן דוד

העיתונאית ספיר ניסני הודתה בגרימת מוות ברשלנות של אמה

פיקוד העורף: 2.5 מיליון אזרחים בישראל לא ממוגנים

 

בתוך כך, יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, החזיר את הנציג הפלסטיני בוושינגטון, בתגובה לתמיכת ארה"ב בישראל לאחר הרג המפגינים בעזה והעברת השגרירות לירושלים.

 

בתגובה לגירוש השגריר הישראלי, החליטה ישראל לגרש את הקונסול הכללי של טורקיה בירושלים, האחראי על הקשר של מדינתו עם הפלסטינים. אתמול הטורקים זימנו גם את שגריריהם בישראל ובארה"ב בתגובה להרג 61 ופציעת כ-2,700 מפגינים בהפגנות ברצועת עזה. 

 

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, נפגש מוקדם יותר היום עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי והמשיך לתקוף את מדיניות ישראל בעזה: "לעולם לא נקבל את מעבר שגרירות ארה"ב לירושלים". לאחר מכן אמר כי ישראל מפעילה טרור וכי היא כוח כובש. "על הקהילה הבין-לאומית להשתמש ביכולותיה כדי לשים לזה סוף. רוב מדינות העולם דחו את מעבר השגרירות ומעט מדינות שאת שמן אינכם זוכרים תמכו בה", אמר.

 

Netanyahu is the PM of an apartheid state that has occupied a defenseless people's lands for 60+ yrs in violation of UN resolutions.

He has the blood of Palestinians on his hands and can't cover up crimes by attacking Turkey.

Want a lesson in humanity? Read the 10 commandments.

— Recep Tayyip Erdoğan (@RT_Erdogan) 15 במאי 2018

 

"ארה"ב עודדה את האלימות הישראלית", המשיך הנשיא הטורקי. "60 פלסטינים נהרגו ורבים נפצעו. אלה תוצאות של המדיניות הזאת. אני שולח את תנחומיי למשפחות ההרוגים". "עלינו להחליט - האם נצדד בחזקים או באלה שצודקים? טורקיה שלחה בקשה לכל המדינות בארגון לשיתוף פעולה איסלאמי כדי להתכנס ולדון בנושא", סיכם. בהמשך, צייץ בטוויטר: "תזכורת לנתניהו: חמאס הוא לא ארגון טרור והפלסטינים אינם טרוריסטים. זו תנועת התנגדות שמגנה על המולדת הפלסטינית נגד כוח כיבוש. העולם עומד לצד הפלסטינים נגד מדכאיהם".

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, והשניים דנו בסוגיות אזוריות. נתניהו אמר כי נוצרו הזדמנויות עקב הכרזתו של הנשיא טראמפ לריסון התוקפנות של איראן ולמניעת התגרענותה הצבאית. לאחר מכן הודה לקנצלרית מרקל על גינוי התוקפנות האיראנית ועל תמיכתה בזכות של ישראל להגן על ריבונותה.

 

כמו כן, ראש הממשלה נתניהו שוחח עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ואמר כי ישראל תשמור על האינטרסים הביטחוניים שלה והדגיש שאף מדינה לא הייתה מוכנה שיאיימו על ריבונותה.

 

 מפגינים בגדר הגבול בעזה במהלך מהומות השגרירות
 

מפגינים בגדר הגבול בעזה במהלך מהומות השגרירות( דובר צה"ל)

 

 

עם ההידרדרות ביחסי ישראל טורקיה, באו מתקפות הדדיות בין מנהיגי שתי המדינות. ארדואן תקף את נתניהו בטוויטר ואמר כי הוא "ראש ממשלה של מדינת אפרטהייד המחזיקה תחת כיבוש אוכלוסייה חסרת ישע כבר 60 שנים, בניגוד לחוק הבין-לאומי". עוד אמר כי יש דם על ידיו. "הוא לא יכול לחפות על פשעיו בכך שיתקוף את טורקיה. רוצה שיעור באנושיות? קרא את עשרת הדיברות".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף בתגובה ארדואן לאחר שהאחרון גינה את מעשיו: "אדם ששולח אלפי חיילים טורקים לקיים את הכיבוש של צפון קפריסין ופולש לסוריה, לא יטיף לנו כשאנו מגינים על עצמנו מניסיון פלישה של חמאס. אדם שידיו מגואלות בדם של אינספור אזרחים כורדים בטורקיה ובסוריה הוא האחרון שיכול להטיף לנו על מוסר לחימה".