BETA

15.05.2018

19:02

בתגובה לגירוש השגריר באנקרה: גורש הקונסול הטורקי בי-ם

הדיפלומט הבכיר זומן לשיחה במשרד החוץ שבה התבקש לשוב לארצו להתייעצויות. בנט: "הטרור טבול בארדואן מכף רגל ועד ראש". נתניהו: "לארדואן דם על הידיים"

ישראל גירשה היום (שלישי) את הקונסול הכללי של טורקיה בירושלים, האחראי על הקשר של מדינתו עם הפלסטינים. זאת, בתגובה לגירוש השגריר הישראלי מאנקרה. אתמול הטורקים זימנו גם את שגריריהם בישראל ובארה"ב בתגובה להרג 61 ופציעת כ-2,700 מפגינים בהפגנות ברצועת עזה. 

 

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, נפגש עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי והמשיך לתקוף את מדיניות ישראל בעזה: "לעולם לא נקבל את מעבר שגרירות ארה"ב לירושלים". לאחר מכן אמר כי ישראל מפעילה טרור וכי היא כוח כובש. "על הקהילה הבין-לאומית להשתמש ביכולותיה כדי לשים לזה סוף. רוב מדינות העולם דחו את מעבר השגרירות ומעט מדינות שאת שמן אינכם זוכרים תמכו בה", אמר.

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

שחקניות הכדורסל ויתרו על משחק - בגלל דתיים בקבוצה היריבה

קריקטורה בגרמניה: נתניהו באירוויזיון - מחזיק טיל עם מגן דוד

תיעוד: נהג אוטובוס הותקף על ידי נוסע; הוגשה תלונה במשטרה

 

"ארה"ב עודדה את האלימות הישראלית", המשיך הנשיא הטורקי. "60 פלסטינים נהרגו ורבים נפצעו. אלה תוצאות של המדיניות הזאת. אני שולח את תנחומיי למשפחות ההרוגים". "עלינו להחליט - האם נצדד בחזקים או באלה שצודקים? טורקיה שלחה בקשה לכל המדינות בארגון לשיתוף פעולה איסלאמי כדי להתכנס ולדון בנושא", סיכם.

 

נשיא טורקיה ארדואן וראש ממשלת בריטניה מיי
 

נשיא טורקיה ארדואן וראש ממשלת בריטניה מיי(רויטרס )

 

 

קודם לכן, ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף שוב את ארדואן לאחר שהאחרון גינה את מעשיו: "אדם ששולח אלפי חיילים טורקים לקיים את הכיבוש של צפון קפריסין ופולש לסוריה, לא יטיף לנו כשאנו מגינים על עצמנו מניסיון פלישה של חמאס. אדם שידיו מגואלות בדם של אינספור אזרחים כורדים בטורקיה ובסוריה הוא האחרון שיכול להטיף לנו על מוסר לחימה".

 

כאמור, נשיא טורקיה ארדואן תקף את נתניהו בטוויטר ואמר כי הוא "ראש ממשלה של מדינת אפרטהייד המחזיקה תחת כיבוש אוכלוסייה חסרת ישע כבר 60 שנים, בניגוד לחוק הבין-לאומי". עוד אמר כי יש דם על ידיו. "הוא לא יכול לחפות על פשעיו בכך שיתקוף את טורקיה. רוצה שיעור באנושיות? קרא את עשרת הדיברות".

 

שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי) התארח ב"לונדון את קירשנבאום" והתייחס להפגנות בעזה, לפתיחת השגרירות בירושלים ולמשבר עם טורקיה. שר החינוך תקף בחריפות את נשיא טורקיה. "ארדואן הוא אדם שהטרור טבול בו מכף רגל ועד ראש, מסית לטרור ומגבה את הטרור החמאסי" אמר. "לפני שנתיים הממשלה חתמה על הסכם מביש שבו פיצינו את הטורקים במיליוני דולרים על שהם פגעו בחיילינו", הסביר, וטען שהתנגד למהלך.

 

בווידאו: ריאיון עם שר החינוך נפתלי בנט ב"לונדון את קירשנבאום"

 

 

יו"ר הבית היהודי הציג את הצעדים שלדעתו על ישראל לנקוט כנגד טורקיה. "בכנסת צריך להכיר בשואה הארמנית, בממשלה עלינו להכיר באוטונומיה הכורדית", אמר וטען שגם הציבור צריך לקחת חלק במאבק, ויחדל מלבקר במדינה

 

"הם כבר פועלים כל הזמן נגדנו ואנחנו מושיטים את הלחי השנייה" סיכם. "טורקיה מפרשת הבלגה כחולשה. אני אומר שאם טורקיה מעודדת טרור שהורג את אזרחי ישראל, אנחנו לא יכולים להתעלם מזה".

 

על האלימות ברצועת עזה אמר: "יש לנו אינטרס לסיים את המעגל הזה, ידענו מראש שמדובר בשבוע גדוש אירועים עם פוטנציאל התחממות. ציפינו לזה ונערכנו לזה הן בצד הביטחוני והמודיעיני והן בצד המדיני". עוד אמר: "אנחנו במגמה לסגור את האירוע, אין לנו עניין בהסלמה, אין לנו מה לחפש בעזה".

 

 רג'פ טאיפ ארדואן
 

רג'פ טאיפ ארדואן ( רויטרס)

 

 

שר החינוך מתנגד להפסקת אש, או "הודנא" עם חמאס, ודימה אותה למצב בו מחבל תוקף אדם עם סכין, נופל לרצפה, וכשהסכין על הרצפה מבקש דקה של הפוגה, לפני שיתקוף שוב. "זה לא באינטרס שלנו, בעבר נהגנו לקנות שקט קצר טווח תמורת מכירת העתיד שלנו".

 

לאחר מכן עבר בנט לדבר על תכניתו לעתידה של רצועת עזה. "העתיד שלנו בעזה היא תכנית שעיקרה, חומת פלדה אל מול ישראל - אף אחד לא עובר את הגבול. עוצמה מלא, בכל מחיר", אמר. "פעולה של ישראל בשלושה צירים: לפעול לחשמל עצמאי באמצעות תחנות כוח בעזה, מים באופן עצמאי באמצעות מפעל התפלה, וסחר עצמאי, כשהכול כפוף לביטחון. אני לא בהכרח אומר שזה יפחית את אלימות, אך זה הדבר הנכון לעשות". בנט הוסיף כי למרות שרצועת עזה היא חלק מארץ ישראל התנ"כית, אין לממשלת ישראל כוונה לשוב ולכבוש אותה.

 

 

שר החינוך אמר כי פתיחת השגרירות בירושלים היא מאורע משמעותי והיסטורי. "המשמעות היא גדולה מאוד, מכיוון שכל עוד מתייחסים אל מדינת ישראל כמדינה סוג ב' זה מקרין על הרבה היבטים בהתנהלותה", אמר. "העולם לא הכיר מ-1948 במזרח ירושלים כי היא לא הייתה חלק מישראל בתכנית החלוקה. אנחנו בתהליך נורמליזציה של מעמדנו בעולם, לא מוכנים שיתייחסו אלינו כמדינה סוג' ב'".

 

"אני לא רואה את ירושלים רק ברמה הטכנית - ירושלים היא ציון", המשיך. "גם סבי סבינו התפללו עבור ירושלים. לכבוד לאומי יש משמעות, כשמדינה חומלת על כבודה גם העולם בז לה. העובדה שהמעצמה הגדולה מתייצבת מאחורינו, זה מקרין על כל הפועלים באזור".

 

 הפגנת "יום הנכבה" ברצועת עזה
 

הפגנת "יום הנכבה" ברצועת עזה(רויטרס )

 

 

כאמור, לאחר שקראה לשגריריה בישראל ובארה"ב להתייעצות, פקיד ישראלי בכיר מסר שטורקיה החליטה לגרש את שגריר ישראל באנקרה, איתן נאה, במחאה על אירועי הפגנת ההמונים ברצועת עזה, שבהם נורו למוות 61 פלסטינים ונפצעו עוד כ-2,700.

 

השגריר הישראלי זומן למשרד החוץ הטורקי לשיחת נזיפה, ובמהלכה אמרו לו כי לאור האירועים זה יהיה ראוי אם הוא ישוב בחזרה לישראל לפרק זמן מסויים, אך לא אמרו לכמה זמן. משרד החוץ הטורקי מסר כי טורקיה ביקשה מהשגריר הישראלי לחזור לישראל "לזמן מה".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אתמול בטוויטר למהלך הטורקי להחזרת השגריר לישראל: "ארדואן הוא בין התומכים הגדולים של חמאס ומכאן שאין ספק שהוא מבין היטב בטרור ובטבח. אני מציע לו לא להטיף לנו מוסר".