BETA

15.05.2018

17:59

ארה"ב תמכה בישראל באו"ם: "מי היה מקבל פעילות כזו על גבולו?"

שגרירת ארה"ב היילי צידדה בישראל בדיון שנערך במועצת הביטחון בנושא הרג הפלסטינים בעזה, וטענה כי לחברי הארגון יש "סטנדרט כפול". "פתיחת השגרירות לא מצדיקה אלימות"

מועצת הביטחון של האו"ם עורכת בשעה זו (שלישי) דיון בנוגע לאלימות אתמול בהפגנות הפלסטינים ברצועת עזה, שבהן נהרגו 61 בני אדם ונפצעו כ-2,700.

 

שגרירת ארה"ב, ניקי היילי, אמרה בדיון שכונס לבקשת כוויית, שבאו"ם ישנו סטנדרט כפול. "בשבוע שעבר איראנים תקפו עמדות ישראליות. זו אלימות אזורית שהייתה אמורה ללכוד את תשומת ליבנו כאן במועצת הביטחון", אמרה.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בעקבות האירועים בעזה: טורקיה החליטה לגרש את השגריר הישראלי

קריקטורה בגרמניה: נתניהו באירוויזיון - מחזיק טיל עם מגן דוד

העיתונאית ספיר ניסני הודתה בגרימת מוות ברשלנות של אמה

 

"בימים האחרונים מחבלי חמאס בגיבוי איראן קראו לאלימות נגד ישראל, גם זו אלימות אזורית", אמרה השגרירה. "כל אלה דוגמאות להתנהגות המשטר האיראני".

 

 מפגינים פלסטינים בגבול הרצועה
 

מפגינים פלסטינים בגבול הרצועה(רויטרס)

 

 

בהמשך התייחסה היילי לפתיחת השגרירות. "לאנשים מסוימים נראה שפתיחת השגרירות מצדיקה אלימות, איך זה מוצדק?" שאלה השגרירה. "כפי שאמר הנשיא - למיקום השגרירות אין משמעות מבחינת קווי הגבול הסופיים". "העברת השגרירות הייתה נכונה", המשיכה". "היא משקפת את רצון העם האמריקני. ואת זכות הישראלים לקבוע את בירתם. העברת השגרירות גם משקפת את המציאות שירושלים היא בירת ישראל".

 

"חמאס תקף את מעבר כרם שלום, הוא נחוש לאמלל את חייהם של תושבי הרצועה", אמרה. "מי היה מקבל פעילות כזאת על גבולו? אף לא אחד מאיתנו. אף אחד לא פעל בריסון כמו ישראל". לסיכום אמרה: "אני מברכת את ידידנו בישראל על ההישג המופלא של 70 שנות עצמאות".

 

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב מבולגריה, גינה את האלימות הישראלית, ואת חמאס שהשתמש לדבריו בהפגנות ככיסוי לפרובוקציות. "קורא לכולם לגנות את ההתנהלות שהובילה לאלימות הזאת", אמר. שגריר כוויית, שכאמור קרא לקיום הישיבה, אמר כי יגיש טיוטת החלטה הנוגעת ל"הגנה על האזרחים הפלסטיניים".

 

ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה התייחס לעימותים אתמול: "הדם הפלסטיני הטהור שנשפך בצעידות השיבה, הצליח להפנות את הזרקור לסוגיית הפלסטינים".

 

 חיילי צה"ל בגבול עזה
 

חיילי צה"ל בגבול עזה( רוטרס)

 

 

בתוך כך, לאחר שקראה לשגריריה בישראל ובארה"ב להתייעצות, פקיד ישראלי בכיר מסר שטורקיה החליטה לגרש את שגריר ישראל באנקרה, איתן נאה, במחאה על אירועי הפגנת ההמונים ברצועת עזה, שבהם נורו למוות 61 פלסטינים ונפצעו עוד כ-2,700.

 

השגריר הישראלי זומן למשרד החוץ הטורקי לשיחת נזיפה, ובמהלכה אמרו לו כי לאור האירועים זה יהיה ראוי אם הוא ישוב בחזרה לישראל לפרק זמן מסויים, אך לא אמרו לכמה זמן. משרד החוץ הטורקי מסר כי טורקיה ביקשה מהשגריר הישראלי לחזור לישראל "לזמן מה".


במקביל, בלגיה זימנה גם היא את שגרירת ישראל, סימונה פרנקל, לשיחת בירור על רקע האירועים בעזה. השיחה תיערך מחר.

 

אתמול הצהיר נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, כי בעקבות האירועים ברצועה, שאירעו בצל פתיחת שגרירות ארצות הברית, יזומנו להתייעצות השגרירים בישראל ובארה"ב. עוד אמר הנשיא הטורקי כי הוא "שולח תנחומים למשפחות ההרוגים ולפצועים. לצערי, היום בפלסטין 58 אחים ואחיות נהרגו. ישראל מבצעת רצח עם בעזה". לדבריו, "רצח העם שביצעה ישראל היום הוא לא הראשון – מאז 1948 הכיבוש הזה נמשך". ארדואן עדכן את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן על המהלך, שענה לו כי הוא מוקיר את הצעד הזה ואת עמידתה של טורקיה לצד העם הפלסטיני.

 

 רג'פ טאיפ ארדואן
 

רג'פ טאיפ ארדואן ( רויטרס)

 

 

ראש ממשלת טורקיה, בינלי יילדירים, תקף את ישראל ואמר כי הוא מזמין את כולם להתאחד נגד הרודנות. "מדינות מוסלמיות צריכות לבחון קשריהן עם ישראל, על העולם המוסלמי להתאחד נגד הטבח", אמר. 

 

השר בנט התייחס לגירוש השגריר בטוויטר וקרא להכיר בשואת העם הארמני: ״‏ארדואן ספוג בטרור חמאסי מכף רגלו ועד ראשו. היתה זו שגיאה חמורה בזמנו לחתום מולו על הסכם פיצויים בעשרות מיליוני דולרים בעקבות המרמרה.

‏בזמן אמת אמרתי שהוא ישוב לעקוץ אותנו, ואף הצבעתי נגד אותו הסכם מביש, שלצערי עבר בקבינט".

 

"כעת, יש לעבור ממילים חריפות למעשים חזקים", המשיך בנט. "הנה תכנית פעולה מקיפה לכנסת, לממשלה ולציבור הישראלי: פניתי ליו״ר הכנסת על מנת לאשר הכרה רשמית של מדינת ישראל בשואה הארמנית שבוצעה על ידי טורקיה. העברתי לראש הממשלה בקשה לדון בקבינט בהכרה בזכות המיעוט הכורדי בסוריה ומעבר להכרה ולאוטונומיה. אני מבקש מכם, הציבור הישראלי: בטלו נסיעותיכם לטורקיה. מיד. צאו לנופשון בגליל ובגולן. גם לכם יש תפקיד".

 

השר ישראל כץ הגיב להחלטה לגרש את השגריר הישראלי בטוויטר: "המסית הגדול - ארדואן איש האחים המוסלמים ושותף של החמאס ואיראן, תומכת הטרור הגדולה בעולם מחזיר את השגריר הטורקי ממדינתנו. אין סוף לצביעות. ישראל תמשיך להגן על גבולותיה מפני מחבלי החמאס והג׳יהאד המנסים לפגוע באזרחינו".

 

ממשלת דרום אפריקה נקטה אתמול בצעד דומה והורתה הערב על החזרת שגרירה בישראל למדינתו עד להודעה חדשה. כמו כן, היא גינתה בחריפות את ירושלים. "המתקפה האחרונה הביאה להריגתם ופציעתם של פלסטינים רבים, וגרמה להרס רב", הצהיר משרד החוץ הדרום אפריקני. "לאור גודלה של המתקפה חסרת האבחנה, ממשלת דרום אפריקה תחזיר את השגריר סיסה נגומבנה באופן מיידי עד להודעה חדשה".