BETA

14.05.2018

21:07

עודכן:

בעקבות האירועים בעזה: טורקיה מחזירה את שגריריה מישראל וארה"ב

לאור הרג 58 הפלסטינים ברצועה, אנקרה החליטה לזמן להתייעצות את נציגה בת"א. דרום אפריקה נקטה צעד דומה. ארדואן: "ישראל מבצעת רצח עם בעזה". אבו מאזן: "מוקיר את הצעד"

העימותים האלימים ברצועת עזה הפכו אמש (שני) למשבר דיפלומטי בין ישראל לטורקיה ודרום אפריקה. הממשלות באנקרה ובפרטוריה, שמובילות קו פרו-פלסטיני ומקיימות קשרים עם חמאס, הודיעו כי יחזירו את שגריריהן בתל אביב להתייעצויות, וזאת לאות מחאה על הרג המפגינים בעזה.

 

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הצהיר הערב בלונדון כי בעקבות האירועים ברצועה, שאירעו בצל פתיחת שגרירות ארצות הברית, יזומנו להתייעצות השגרירים בישראל ובארה"ב. עוד אמר הנשיא הטורקי כי הוא "שולח תנחומים למשפחות ההרוגים ולפצועים. לצערי, היום בפלסטין 58 אחים ואחיות נהרגו. ישראל מבצעת רצח עם בעזה". לדבריו, "רצח העם שביצעה ישראל היום הוא לא הראשון – מאז 1948 הכיבוש הזה נמשך". ארדואן עדכן את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן על המהלך, שענה לו כי הוא מוקיר את הצעד הזה ואת עמידתה של טורקיה לצד העם הפלסטיני.
 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

ישראל במסר לחמאס: חדלו מלשלוח מפגינים לגדר - נגיב ביד קשה

אחרי מעבר השגרירות: תוכנית טראמפ - ההזדמנות הגדולה של נתניהו

תיעוד: בחסות ההפגנות - פלסטינים מנסים לחצות את הגדר ברצועה

 

ממשלת דרום אפריקה נקטה כאמור צעד דומה והורתה הערב על החזרת שגרירה בישראל למדינתו עד להודעה חדשה. כמו כן, היא גינתה בחריפות את ירושלים. "המתקפה האחרונה הביאה להריגתם ופציעתם של פלסטינים רבים, וגרמה להרס רב", הצהיר משרד החוץ הדרום אפריקני. "לאור גודלה של המתקפה חסרת האבחנה, ממשלת דרום אפריקה תחזיר את השגריר סיסה נגומבנה באופן מיידי עד להודעה חדשה".

 

   רג'פ טאיפ ארדואן
 

רג'פ טאיפ ארדואן ( רויטרס)

 

 

"כפי שאמרנו בעבר, עמדת דרום אפריקה היא שצה"ל צריך לסגת מרצועת עזהושים קץ לאלימות ההרסנית בשטחים הפלסטינים", נאמר בהודעה. "הפעולות הקבועות של כוחות הביטחון הישראלים מהוות מכשול לפתרון קבע לסכסוך - פתרון שתי המדינות". לסיכום נאמר: "כמו מדינות אחרות בקהילה הבין-לאומית, דרום אפריקה מוטרדת מהתוקפנות הקטלנית וחוזרת על קריאות של מדינות אחרות לחקירה עצמאית של מעשי ההרג, כדי שהאחראים יישאו באחריות".

 

דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, הבהיר כי טרם התקבלה הודעה רשמית מטורקיה על החזרת השגריר הטורקי להתייעצויות באנקרה, אך אישר כי דרום אפריקה זימנה את שגרירה.

 

מלבד דרום אפריקה, מחאות וגינויים רבים נשמעו ברחבי העולם. במקביל, הרשות הפלסטינית הכריזה על שביתה כללית שתתרחש מחר כדי להתאבל על ההרוגים, ושגריר הרשות באו"ם הודיע כי יפנה למועצת הבטחון של הארגון בדרישה להקים ועדת חקירה לאירועים. סוכנות הידיעות הצרפתית AFP דיווחה מפי דיפלומטים כי ארצות הברית בלמה את הבקשה לחקירה עצמאית של האירועים בעזה.

 

 מפגינים בגדר הגבול בעזה במהלך מהומות השגרירות
 

מפגינים בגדר הגבול בעזה במהלך מהומות השגרירות (דובר צה"ל)

 

 

הבית הלבן לעומת זאת גינה את חמאס ואמר שלישראל הזכות להגן על עצמה. המשנה לדוברת הבית הלבן, ראג' שאה, האשים את חמאס על האירועים בגבול הרצועה וטען כי הוא מנצל את המצב באופן ציני וכי הוא זה שאחראי על הרצועה. מנגד, שגריר כוויית באו"ם הודיע כי היום או מחר מדינתו תבקש דיון חירום במועצת הביטחון על האירועים ברצועת עזה.

 

חמאס גינה את ארה"ב על שהטילה על התנועה את האחריות להרג המפגינים אתמול ברצועת עזה. דובר חמאס, אבו זוהרי, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "הטלת האחריות על חמאס מצד וושינגטון היא היפוך היוצרות והצדקה חסרת בושה למעשה טבח כנגד אזרחים פלסטינים, כמו גם התגרות ברגשותיה של האומה".

 

ראש ממשלת אוסטרליה, מלקולם טרנבול, האשים את חמאס במותם של 58 המפגינים הפלסטינים. "חמאס מנסה להתגרות בצה"ל", אמר בריאיון לרדיו, "הם דוחפים אנשים אל הגבול. באזור המלחמה הזה אתה בעצם דוחף אנשים לנסיבות שבהן יש סיכוי גבוה שייפגעו מירייה". הוא גם הבהיר כי אוסטרליה לא תעביר את השגרירות בישראל לירושלים. לעומתו, שרת החוץ ג'ולי בישופ קראה לישראל להגיב באופן פרופורציונלי ולהימנע משימוש בכוח מוגזם. 

 

למרות השבת השגרירים, התגובה של העולם בינתיים מרוסנת. מרבית מדינות העולם לא מקבלות את העברת שגרירות ארה"ב לירושלים, אך באופן עקרוני, כשמתבוננים על התגובות, הן יחסית מאוזנות ולא חריפות במיוחד. רוסיה, למרות עמדה אנטי ישראלית בנושא ירושלים, הגיבה בצורה רפה, שר החוץ הרוסי אמר שיש החלטות בין-לאומיות בנושא, וכי הנושא צריך להיקבע בהסדר הקבע. הרוסים לא רוצים לדבר כרגע באופן קשה לא על נתניהו ולא על טראמפ, לאור אירועים עולמיים, כמו הפסגה הצפויה עם קוריאה הצפונית והמשבר סביב ההסכם עם איראן.


 בטורקיה נערכו אתמול הפגנות נגד ישראל, ושר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושואלו, אמר היום כי החלטת ארצות הברית להעביר את השגרירות לירושלים מעודדת את הצבא הישראלי להרוג עשרות מפגינים פלסטינים על גבול עזה. "אנחנו מקללים את הטבח שבוצע על ידי כוחות הביטחון הישראלים", אמר השר הטורקי. "הצעד הזה נעשה נגד מפגינים פלסטינים בעידוד העברת השגרירות". עוד הוסיף צ'בושואלו כי העברת השגרירות נעשתה ללא התחשבות בזכויות הפלסטינים.

 

גם משרד החוץ המצרי הוציא הודעת גינוי נגד ישראל ובה נאמר כי אזרחיה הפלסטינים של עזה נמצאים על הכוונת של ישראל – צעד שעשוי להביא להשלכות שליליות. שר החוץ של איראן מסר כי הרג המפגינים הוא "טבח בדם קר", ומשרד החוץ של בחריין, שרק לפני כמה ימים הגן על זכות ישראל להגן על עצמה מול איראן, הודיע כי הוא "מגנה את הפגיעה של ישראל באזרחים פלסטיניים ומזהיר מהסכנות הכרוכות בהסלמה בשטחים הכבושים".

 

אולם לא רק בעולם הערבי והמוסלמי נשמעו הודעות גינוי נגד האירועים ברצועת עזה. מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטיירס אמר כי הוא מודאג ממספר האנשים שדווח כי נהרגו בסמוך לגבול ישראל-עזה במהלך המחאות נגד העברת השגרירות לירושלים. גם שר החוץ הצרפתי ז'אן-איב לה דריאן גינה את פעולות ישראל בעזה וקרא להפגין ריסון לאחר מותם של למעלה מ-40 פלסטינים. "צרפת קוראת לכל הצדדים למנוע הסלמה ולרשויות הישראליות לנהוג באיפוק ולהשתמש בכח באופן פרופורציונאלי בלבד", קרא לה דריאן. בתוך כך גינה גם את העברת השגרירות לירושלים: "מדובר בצעד המזלזל בחוק הבינלאומי ובאופן ספציפי בהחלטות מועצת הביטחון של האו"ם".

 

 הפגנות בעזה (ארכיון)
 

הפגנות בעזה( רויטרס)

 

 

נציב זכויות האדם של האו"ם, זאיד בין ראאד, צייץ בטוויטר הודעת גינוי נגד ישראל וקרא לדאוג לאזרחי עזה: "ההרג המזעזע של עשרות ופציעתם של מאות על-ידי ישראל חייב להפסק", כתב בין ראאד. "הקהילה הבינלאומית חייבת להבטיח צדק עבור הקורבנות בעזה, אלו שאחראים על ההרג השערורייתי חייבים לשאת באחריות".

 

בתוך כך, ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי הביעה גם היא את דאגתה מהמצב: "מודאגת מהדיווחים על אלימות ואובדן חיים בעזה. מפצירה להגיע לרגיעה ולריסון".

בדומה להודעה הבריטית, גם משרד החוץ הגרמני מוציא הודעה המבקרת באופן מתון יותר את האירועים בעזה: "חייבים לכבד את הזכות למחאה שלווה גם בעזה. לישראל אמנם יש את הזכות להגן על עצמה, אולם יש צורך לשמור על פרופורציונליות".