BETA

14.05.2018

20:42

ישראל במסר לחמאס: חדלו מלשלוח מפגינים לגדר - נגיב ביד קשה

פרסום ראשון: המסרים שהועברו בתיווך מצרים, נועדו להניא את ארגון הטרור מלהסלים את המצב בעזה • פרשנות: ביום בו נפתחה השגרירות - דרכו המדינית של אבו מאזן נכשלה

פרסום ראשון: בצל ההפגנה ההמונית של פלסטינים על גבול רצועת עזה היום (שני), בה נהרגו 52 ו-2,400 נפצעו, ופתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים, ישראל העבירה מסרים לחמאס באמצעות מצרים צינורות דיפלומטיים - חדלו מלשלוח מפגינים לגדר, נגיב ביד קשה, זה לא לטובתכם.

 

מצרים, למרות סלידתה מחמאס, שומרת על קשר עם ארגון הטרור השולט ברצועת עזה, והמסרים שישראל העבירה דרכה תואמים את עמדותיה שלה, שכן מצרים לא מעוניינת בהסלמה בעזה.

 

מחר יהיה יום מבחן ליו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, שכן כוחות הביטחון שלו מנעו הפגנות דומות בגדה המערבית, ולא ברור אם יעשו זאת שוב מחר. הציפייה היא שכמות המפגינים מחר בכל הזירות תהיה קטנה יותר. נדמה שעבאס הוא המפסיד הגדול ביום הזה, שכן בחירתו האסטרטגית לפעול במישור המדיני העלתה חרס.

 

נתניהו ורעייתו ליד שלט שגרירות ארה"ב
 

נתניהו ורעייתו ליד שלט שגרירות ארה"ב( רויטרס)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

תיעוד: בחסות ההפגנות - פלסטינים מנסים לחצות את הגדר ברצועה

אחרי מעבר השגרירות: תוכנית טראמפ - ההזדמנות הגדולה של נתניהו

בהשראת הג'ירו: ככה תרכבו נכון ותמנעו פציעות רכיבה

 

כאמור, מדובר צה"ל נמסר כי כ-40,000 מפגינים התאספו ב-13 מוקדים לאורך הגבול בין רצועת עזה לשטח ישראל. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 52 הרוגים וכ-2,400 פצועים, בהם כמה עשרות באורח אנוש. בין ההרוגים: נער בן 14, אישה ונכה. על פי כלי התקשורת הפלסטיניים, צלם של רשת טלוויזיה אלג'ירית הוא אחד מהפצועים. כוחות צה"ל מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי. חייל צה"ל נפצע קל מנתז אבן ופונה לקבלת טיפול בבית החולים ברזילי באשקלון. 

 

מצה"ל נמסר כי מאז הבוקר אירעו שלושה אירועים חריגים - חולייה חמושה שאותרה ברפיח - ששלושה מאנשיה נהרגו מירי חיילים, וחוליות מטענים שאותרו בחאן יונס וברפיח. בתגובה, מטוס קרב תקף חמש מטרות בתוך מחנה אימונים של חמאס בצפון הרצועה. "התקיפה בוצעה בתגובה לפעילות החבלנית שמבצע ארגון הטרור חמאס בשעות האחרונות לאורך גדר המערכת", נמסר. מוקדם יותר תקף צה"ל באמצעות כלי טיס וטנק שתי עמדות טרור נוספות השייכות לארגון בצפון הרצועה, בתגובה לירי שבוצע לעבר כוחות צה"ל על ידי פעילי הארגון. 

 

"זו פעולת טרור תחת פיקוד ושליטה של חמאס", נמסר מצה"ל. "הארגון נכשל בשליטה בעזה. הם מנסים לחדור ולנסות לחדור. אין לנו כוונה להמשיך ולאפשר הטרור על הגדר והפעילות שלהם תיענה בתקיפות בתוך עזה. אנחנו בעיצומו של האירוע". עוד נמסר מצה"ל כי חמאס נכשל במטרתו להביא המונים לגדר. "מהבוקר מעשר בבוקר אנחנו באירוע חסר תקדים בהיקפי אלימות. 40 אלף מפגינים - פחות ממה שחמאס רצה", מסר דובר צה"ל. "אנחנו רואים בזה אי הצלחה של חמאס. אנחנו רואים הרבה יותר נשים בחזית כדי להקשות עלינו".

 

 מפגינים פלסטינים בגבול הרצועה
 

מפגינים פלסטינים בגבול הרצועה(רויטרס)

 

 

כאמור, מוקדם יותר התקיים טקס החנוכה של שגרירות ארצות הברית בירושלים. נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, נשא ברכה מצולמת שהוקרנה באירוע ואמר כי "בדיוק לפני 70 שנה ארה"ב בהנהגתו של טרומן הפכה לאומה הראשונה שהכירה בישראל. היום פותחים באופן רשמי את שגרירות ארה"ב בישראל. מזל טוב, זה היה צריך לקרות כבר מזמן".

 

לדבריו, "כמעט מיד אחרי הצהרות העצמאות ב-1948, ישראל קבעה שירושלים היא עיר הבירה של העם היהודי. היום ירושלים היא מקום מושבה של הכנסת, בית ראש הממשלה ובית הנשיא. ישראל היא אומה ריבונית וזכותה של כל אומה ריבונית לקבוע את עיר הבירה שלה. המציאות היא, שעיר הבירה של ישראל היא ירושלים. ב-6 בדצמבר ארה"ב הכירה סוף סוף בירושלים כבירה האמיתית של ישראל. היום אנחנו פותחים את השגרירות שלנו על האדמה הקדושה". עוד הוסיף טראמפ כי "המחויבות הגדולה ביותר היא לקדם הסכם שלום בר קיימא, יחד עם המשך הססטוס קוו באתרים הקדושים".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על פתיחת השגרירות בנאומו, ואמר: "אין לנו חברים טובים יותר בעולם. אתם עומדים לצידנו ולצד ירושלים. לכל החברים הרבים שהתפללו ליום הזה ופעלו ליום הזה - אני מודה לכולם. זהו יום חשוב לממשל טראמפ במאבק לשלום אזורי ועולמי. איזה יום מדהים, זכרו את הרגע הזה - זו היסטוריה. הנשיא טראמפ, עשית היסטוריה. כולנו נרגשים ומודים מאוד".