BETA

14.05.2018

20:29

עודכן:

דובר צה"ל: נערכים לכל התרחישים – גם לאפשרות של ירי רקטות

תא"ל מנליס אמר לחדשות עשר כי העימותים על הגדר היו חריגים מאוד. "חמאס שילם כסף איראני למי שהפגין. הוא נכשל במשימות שהגדיר". בהפגנות נהרגו 58 פלס' ונפצעו 2,770

דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, התייחס בריאיון לחדשות עשר להפגנות האלימות בגבול רצועה עזה אמש (שני), שבהם נהרגו על פי משרד הבריאות העזתי 58 פלסטינים ונפצעו כ-2,770 נוספים. "היה יום חריג מאוד ביחס למה שהתרגלנו בשבועות האחרונים. חמאס הפעיל אלימות חסרת תקדים, ביחס לכל מה שראינו קודם", אמר מנליס.

 

עוד הוא הוסיף כי צה"ל נערך לכל תרחיש, גם לזה של ירי רקטות. "אנחנו נערכים לכל התרחישים, גם בגדר וגם לא בגדר. גם בהיבטים הגנתיים והתקפיים. הצבא במוכנות גבוהה מאוד. אנחנו מבינים מה צפוי לנו פה ונחושים לממש את המשימה. מחר להבנתנו יהיה כמו היום, ניסיון של חמאס להביא אלפים לגדר. נראה גם אלימות מחר".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תיעוד: בחסות ההפגנות - פלסטינים מנסים לחצות את הגדר ברצועה

אחרי מעבר השגרירות: תוכנית טראמפ - ההזדמנות הגדולה של נתניהו

האוצר: 9,100 דירות נרכשו במרץ; זינוק ברכישות של זוגות צעירים

 

לדבריו, היום חמאס ניסה להביא לגדר למעלה 100 אלף אנשים. "בפועל הוא נכשל והצליח להביא רק 40 אלף, זאת למרות שהוא שילם לכל משפחה שהגיעה כ-100 דולר, מכסף איראני. כמו כן, הוא ארגן הסעות ורכבים, הכריח את כולם להגיע והאשים את מי שלא מגיע בשיתוף פעולה. אלו שכן הגיעו בסוף, התפרסו על 12 מוקדים לאורך הגדר על מנת לפרוץ אותה. בפועל, הגדר לא נפרצה".

 

בווידאו: תיעוד הצתה במעבר כרם שלום, ניסיון חדירה של פלסטינים לשטח ישראל ותקיפות צה"ל ברצועה

 

 

לדברי מנליס, מה שחמאס תכנן לעשות הוא להיכנס לשטח ישראל, לפגוע בחיילים, לחטוף חיילים ולהגיע לאזורים מיושבים. "הדבר הזה נמנע. חמאס נכשל במשימה שהגדיר לעצמו, ולמרות שהפעיל אלימות חסרת תקדים, הגדר לא נפרצה בשום מקום. במקומות שבהם חמאס הפעיל טרור כמו שראינו היום, התשובה תהיה בלב רצועת עזה". עוד הוא הוסיף כי "בשמונה השבועות האחרונים אנו עומדים מול ניסיונות חמאס להפוך את מרחב הגדר למרחב של אלימות וטרור. במשימה הזו אנו נחושים להבטיח לתושבי העוטף ותושבי ישראל שקט ושלווה. שגרת חיים. אנחנו עומדים במשימה הזאתי מספר שבועות ונמשיך לעמוד בה. הכוחות שלנו ערוכים לכל תרחיש".


דובר צה"ל הפנה אצבע מאשימה כלפי חמאס ואמר כי הוא בוחר, "במקום לממש את האחריות שלו אל מול האזרחים שלו ובמקום לקחת אחריות על המצב ברצועה, לנסות להפנות את האנרגיה כלפי ישראל. אנחנו רואים איך בשבועיים האחרונים שורפים את מעבר כרם שלום, עורק החיים המרכזי לרצועה. אנחנו רואים איך מסוכלת מנהרה מטרים ממעבר ארז, עורק החיים ההומניטרי של הרצועה. אנחנו רואים איך חמאס לוקח נשים וילדים ושם אותם בקדמת ההפגנות, בניסיון להשתמש בהם כחסם בפני חוליות הטרור. הדבר הזה צריך להביא להבנה שחמאס הורג את עזה".

 

 הפגנות בגבול הרצועה
 

הפגנות בגבול הרצועה(רויטרס )

 

 

בשיחה עם חדשות עשר, כתב רשת CNN ברצועה, איאן לי, אמר כי אתמול היה היום "הקטלני ביותר מאז החלו ההפגנות האלה לפני שמונה שבועות". לדבריו, "עשרות אלפי מפגינים מתאספים לאורך הגבול שבין עזה לישראל. הם אומרים לנו שהם מנסים לחצות את גדר הגבול. הם אומרים שהם רוצים לשוב לאדמות שאיבדו לישראל במלחמת 48', וזה יצר אווירה קטלנית".

 

בישראל, כך לדבריו, "אומרים שקודם כל מזהירים אותם באמצעות רמקולים, לאחר מכן משתמשים באמצעים לא קטלניים כמו גז מדמיע. ראינו רחפנים מטילים גז מדמיע על קהל המפגינים. ואז, הם אומרים, שישתמשו באש חיה כדי לנסות ולהרחיק את האנשים. הפלסטינים אומרים שהם ימשיכו להפעיל לחץ, וכשיש מספרים גדולים כל כך, וישראל אומרת שלא תשנה את דעתה, זה פשוט יותר אווירה קטלנית".  

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יקיים הערב התייעצות ביטחונית טלפונית עם שר הביטחון, הרמטכ"ל וראש השב"כ בנוגע לאירועים בדרום. "לכל מדינה החובה להגן על גבולותיה. ארגון הטרור חמאס מצהיר שבכוונתו להשמיד את ישראל ושולח אלפים לפרוץ את גדר הגבול כדי לממש מטרה זו. נמשיך לפעול בנחישות כדי להגן על ריבונותנו ואזרחינו", אמר.

 

 דובר צה"ל, רונן מנליס
 

דובר צה"ל, רונן מנליס( חדשות עשר)

 

 

מוקדם יותר נמסר מדובר צה"ל כי כ-40,000 מפגינים התאספו ב-13 מוקדים לאורך הגבול בין רצועת עזה לשטח ישראל. כוחות צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי. חייל צה"ל נפצע קל מנתז אבן ופונה לקבלת טיפול בבית החולים ברזילי באשקלון. 

 

מצה"ל נמסר כי מאז הבוקר אירעו כמה אירועים חריגים - חולייה חמושה שאותרה ברפיח - ששלושה מאנשיה נהרגו מירי חיילים, חוליות מטענים שאותרו בחאן יונס וברפיח, ושריפה של מעבר כרם שלום בפעם השלישית בתקופה האחרונה. בתגובה, מטוס קרב תקף חמש מטרות בתוך מחנה אימונים של חמאס בצפון הרצועה. "התקיפה בוצעה בתגובה לפעילות החבלנית שמבצע ארגון הטרור חמאס בשעות האחרונות לאורך גדר המערכת", נמסר. מוקדם יותר תקף צה"ל באמצעות כלי טיס וטנק שתי עמדות טרור נוספות השייכות לארגון בצפון הרצועה, בתגובה לירי שבוצע לעבר כוחות צה"ל על ידי פעילי הארגון. 

 

"זו פעולת טרור תחת פיקוד ושליטה של חמאס", נמסר מצה"ל. "הארגון נכשל בשליטה בעזה. הם מנסים לחדור ולנסות לחדור. אין לנו כוונה להמשיך ולאפשר הטרור על הגדר והפעילות שלהם תיענה בתקיפות בתוך עזה. אנחנו בעיצומו של האירוע". עוד נמסר מצה"ל כי חמאס נכשל במטרתו להביא המונים לגדר. "מהבוקר מעשר בבוקר אנחנו באירוע חסר תקדים בהיקפי אלימות. 40 אלף מפגינים - פחות ממה שחמאס רצה", מסר דובר צה"ל. "אנחנו רואים בזה אי הצלחה של חמאס. אנחנו רואים הרבה יותר נשים בחזית כדי להקשות עלינו".