BETA

12.05.2018

15:15

עודכן:

בעקבות ההצתה והנזק הכבד - מעבר כרם שלום ייסגר עד להודעה חדשה

שר הביטחון אישר לסגור את מעבר הסחורות מתחילת השבוע, מלבד סוגיות הומניטריות, עקב השחתתו על ידי עשרות מפגינים פלסטינים. סינוואר: "גדר הגבול אינה פרה קדושה"

המתיחות בדרום: שר הביטחון אביגדור ליברמן אישר היום (שבת) לסגור את מעבר הסחורות כרם שלום החל ממחר, מלבד סוגיות הומניטריות שיאושרו באופן פרטני. ההחלטה התקבלה בהמלצתו של מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, בעקבות השחתת והצתת המעבר בצדו הפלסטיני אמש ע"י עשרות מפגינים פלסטינים.

 

מדובר צה"ל נמסר כי "סגירת המעבר תתקיים עד להשלמת תיקון הנזקים שנגרמו כתוצאה מהפרת הסדר ויפתח שוב בהתאם להערכת המצב". על פי ההודעה, "ארגון הטרור חמאס מוביל בשבועות האחרונים ביתר שאת פעולות טרור בכסות של הפרות סדר אלימות, פוגע ברווחת חייהם של תושבי עזה ומשתק את עורקי החיים שלה".

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

נתיבי איילון: שישה פצועים בתאונה בין ניידת משטרה לרכב פרטי

ערב אלים: שני בני אדם נדקרו בשני אירועים שונים

חשד לפיגוע בשומרון: רכב פגע בחייל ונמלט; ניסיון דומה בחברון

 

הצד הפלסטיני של מעבר כרם שלום לאחר שהוצת ע"י מפגינים
 

הצד הפלסטיני של מעבר כרם שלום לאחר שהוצת ע"י מפגינים (חדשות עשר)

 

 

עוד נמסר מדובר צה"ל כי "ישראל ומדינות רבות בעולם פועלות להכנסת סחורות - מזון, ציוד ודלקים - לאזרחי הרצועה, וחמאס מונע את הגעתן ומבצע פעילות שמסכנת את הפעלת המעברים לרצועה. ארגון הטרור הינו האחראי לכל הנעשה ברצועת עזה מעל ומתחת לקרקע והיא שתישא בהשלכות למעשיה".

 

דובר צה"ל ציין כי בעקבות ההצתה נפגע מסוף הדלקים במעבר הסחורות וכעת הוא אינו כשיר להפעלה. כמו כן, נגרם נזק לצינורות הגז ולצינורות הדלקים. מסועי התבואה, המזון ובעלי החיים ספגו נזקרים חמורים בתשתיות החשמל. כמו כן, נגרם נזק לתשתיות הביטחוניות של המעבר: גדרות, עמודי תאורה ומצלמות.

 

 פלסטינים בהפגנות יום האדמה בצפון רצועת עזה
 

פלסטינים בהפגנות בצפון רצועת עזה( רויטרס)

 

 

זוהי הפעם השנייה בימים האחרונים שמתפרעים פוגעים ומנסים להשחית את מאמצי הסיוע ההומניטרי של ישראל ומדינות נוספות בעולם. מצה"ל נמסר אתמול כי "חמאס הוא האחראי על כל המתבצע ברצועת עזה מעל ומתחת לקרקע".

 

בתוך כך, עפיפון תבערה שנשלח מרצועת עזה גרם לשריפת קוצים וחורש, צוותי כיבוי והצלה פועלים במקום האירוע. בנוסף, במהלך פעילות מבצעית באזור הגדר בצפון הרצועה, שמע כוח צה"ל ירי שבוצע לעברו, והשיב בירי מנשק קל. אין נפגעים באירוע
 

"עזה היא כמו נמר רעב שהוחזק בכלוב"

 

במקביל, מנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סינוואר התייחס לאירועים האחרונים בתדרוך לכתבים זרים. "עזה היא כמו נמר רעב שהוחזק בכלוב במשך 11 שנים, הושפל על ידי ישראל, אבל הצליח לבסוף להימלט", אמר סינוואר, "הוא מסתתר ואף אחד לא יודע מה הוא הולך לעשות". לדבריו, "אנחנו מעדיפים לפתור את הסכסוך בדרכי שלום ומבלי לזרוע הרס. הדבר המסוכן ביותר הוא שהצעירים איבדו תקווה".

 

בהמשך דבריו התייחס לגדר הגבול בין הרצועה לשטח ישראל. "הגדרות אינן פרה קדושה או טאבו שאף אחד לא יכול לגעת בהן. אני לא רואה בעיה בכך שמאות או אלפים מגיעים לגדר". הוא הוסיף והדגיש כי "אף רקטה לא נורתה מאז תחילת ההפגנות".

 

לאחר מכן התייחס להפגנות המתוכננות ב"יום הנכבה", בתחילת השבוע הקרוב. "אנחנו מקווים שהסיטואציה שתתרחש בימים שני ושלישי תהיה כמה שפחות אלימה עם כמה שפחות נפגעים", אמר. "לא אני ולא מנהיגים אחרים בחמאס יכולים להגיד בדיוק מה יקרה בימים האלה, אבל אנחנו כן יכולים להבטיח שזה יהיה לא אלים. המוני המפגינים לא יאיימו על אף אחד והכל יהיה תלוי בתגובת הכיבוש".

 

 מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר
 

"עזה היא כמו נמר רעב". מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר (ללא קרדיט)

 


בהמשך דבריו התייחס לתנאים שקיבל בכלא הישראלי. "החיים שם הרבה יותר טובים מהחיים ברצועת עזה, שהיא כלא בפני עצמה, במיוחד בכל הקשור לאוכל, חשמל ושירותים רפואיים", אמר. לסיום פנה לכלי התקשורת הבינלאומיים ואמר כי "אני לא אוהב להיות מול המצלמות, אבל מדובר ברגע קריטי". הוא קרא להם "לא לקחת את הצד של חמאס או של ישראל", אלא "לדווח את האמת בנוגע למה שקורה ברצועה".

 

משרד הבריאות בעזה: 48 הרוגים, כ-9,000 פצועים בהפגנות

 

ההתפרעות בכרם שלום הגיעה בתום יום של הפגנות בגדר הרצועה. כ-15,000 פלסטינים השתתפו בהפגנות בכמה מוקדים לאורך גדר הגבול בין עזה לישראל. בין המפגינים לחיילי צה"ל התפתחו עימותים שבמהלכם המפגינים הבעירו צמיגים, יידו אבנים, השליכו מטעני צינור ורימונים לעבר הגדר וכוחות צה"ל ושיגרו עפיפונים שאליהם חוברו חפצים בוערים. כוחות צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי. ההפגנות מכונות השבוע "יום שישי של ההכנה", לקראת יום הנכבה שייערך בשבוע הבא. לקראת האירועים הצפויים, צה"ל יתגבר את כוחותיו בעזה וביהודה ושומרון בשלוש חטיבות בשבוע הקרוב.

 

ממשרד הבריאות בעזה נמסר כי מפגין אחד נהרג ו-448 נוספים נפצעו במהלך ההפגנות. לפי דיווח אחר, נער פלסטיני שניסה לתלות דגל פלסטין על הגדר נורה ע"י צה"ל. באזור חאן יונס ביצעו החיילים ירי לעבר מפגין שהשליך בקבוק תבערה.

במקביל, התפתחו עימותים בהפגנה בשכם. לפי הסהר האדום, פלסטיני אחד נפגע מירי חי של חיילי צה"ל, עוד שבעה נפגעו מירי כדורי גומי ו-30 נפצעו משאיפת גז בעקבות ירי אמצעים לפיזור הפגנות.

 

לפי משרד הבריאות העזתי, 48 פלסטינים נהרגו עד כה בהפגנות על הגדר מאז "יום האדמה", שבו התחילו ההפגנות. עוד 8,984 פלסטינים נפצעו בדרגות שונות. לפי הערכות, עשרות פעילי הזרוע הצבאית של חמאס נטמעים במפגינים כדי להסית ולדחוף לפגיעה בגדר.