BETA

12.05.2018

08:15

עודכן:

ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי
ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי
, רויטרס

לראשונה מאז הדיפת דאע"ש: אזרחי עיראק הצביעו לבחירות

מיליוני התושבים הצביעו בקלפיות ברחבי המדינה. בשעה זו אין מועמד ברור לניצחון והתחרות היא צמודה בין ראש הממשלה המכהן לבין מועמדים עם קשרים לאיראן

לראשונה מאז הדיפת כוחות המדינה האסלאמית משטחה, עיראק יצאה היום (שבת) לבחירות לפרלמנט. הקלפיות, המתפרסות על פני 18 מחוזות, נפתחו רשמית בשעות הבוקר לטובת 24.5 מיליון האזרחים בעלי זכות הצבעה, ונסגרו בשעה 18:00 (שעון ישראל). מטרת הממשלה החדשה שתורכב תהיה ריפוי המדינה מהמחלוקות העמוקות שלה, שעשויות לשנות את מאזן הכוח האזורי. 

 

לאחר שבועות של קמפיינים, אין עדיין מועמד מוביל לראשות הממשלה. ראש הממשלה המכהן, חיידר אל-עבאדי, מתמודד בתחרות קשה וצמודה מול ראשי מפלגות אחרים בעלי קשרים חזקים לאיראן. אל-עבאדי נכנס לתפקידו מספר שבועות לאחר שכוחות דאע"ש השתלטו על כמעט שליש משטח עיראק בקיץ של שנת 2014, ומאז הצליח להדוף אותם.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר: 

מחבלים בתשתיות: פלסטינים הציתו צינורות גז לעזה

ערב אלים: שני בני אדם נדקרו בשני אירועים שונים

התחזית: גשמים מקומיים בצפון ובמרכז

 

ראש ממשלת עיראק הנוכחי, חיידר אל-עבאדי
 

ראש ממשלת עיראק הנוכחי, חיידר אל-עבאדי( רויטרס)

 

 

אל-עבאדי מתחרה מול קודמו בתפקיד, נורי אל-מאליכי, ומפקד המיליציה השיעית הנתמכת בידי איראן, חאדי אל-עמירי. לשניהם בסיס בוחרים נלהב יותר מאל-עבאדי, שזוכה בעיקר לקולות המתונים, הרואים בו מנהיג בעל קשרים טובים יחסית עם העולם, חוצה מגזרים בתוך המדינה, המעוניינים להימנע משפיכות דמים נוספות.

 

כמו אל-עבאדי, אל-עמירי משחק על הקלף של הניצחון על פני דאע"ש, אם כי נרטיב מנהיג המיליציה משכנע יותר, והוא נתפס בעיני שיעים רבים כגיבור מלחמה. אל-מאליכי, שנדחק לאחר שמונה שנות כהונתו לאחר שאיבד שלישי משטח המדינה לדאע"ש, מחפש קאמבק פוליטי.

 

 ראש ממשלת עיראק הקודם, נורי אל-מאליכי
 

ראש ממשלת עיראק הקודם, נורי אל-מאליכי( רויטרס)

 

 

שלושת הקבוצות האתניות והדתיות במדינה, הרוב השיעי, המיעוט הסוני והכורדי, נמצאות במחלוקת במשך עשורים והשסעים העדתיים ניכרים כבר מלפני 15 שנה, לאחר נפילתו של סדאם חוסיין. יש לציין כי הבחירות נערכות בשבוע בו נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הכריז על פרישה מהסכם הגרעין האיראני, מה שמעלה את המתיחות בין עיראק לבעלות הברית שלה: טהראן ווושינגטון.

 

הבחירות הנוכחיות, הרביעיות במספר מאז הפלישה האמריקנית לעיראק והפלת משטרו של סדאם חוסיין, ינוהלו באופן אלקטרוני בפעם הראשונה, זאת על מנת לצמצם אפשרות לזיוף. ישנם כ-7,000 מועמדים, כולל 2,011 נשים ורשומות 87 מפלגות. 

 

לאחר ההצבעה, 329 חברי הפרלמנט שייבחרו יצטרכו להרכיב ממשלה ולבחור את ראשה וכן לבחור נשיא. הם, בתורם, יאלצו להתמודד עם האתגר של בניית המדינה מחדש לאחר המלחמה דאע"ש ולשקם את הכלכלה שנפגעה. "אנו רוצים ביטחון. יש לנו רציחות, גניבות, חטיפות. מעולם לא היה לנו את זה בעבר. ב-15 שנים האחרונות האנשים נגמרו", אמר חאלד ראדי, פועל בן 29 מבגדאד.

 

 חאדי אל-עמירי, מפקד מיליציה שיעית הנתמכת על ידי איראן
 

חאדי אל-עמירי, מפקד מיליציה שיעית הנתמכת על ידי איראן( רויטרס)

 

 

למרות הצלחותיו הרבות של אל-עבאדי, בין השאר בהבסת דאע"ש, הנמכת להבות הסכסוך העדתי שהבעיר קודמו בתפקיד ושימור אחדות עיראק מול ניסיון הכורדים להקים מדינה עצמאית, מפלגתו, "ברית ניצחון" עומדת בפני קרב קשה. ביקורת רבה נמתחה על השחיתות בממשלתו, על המצב הכלכלי הקשה תחת שלטונו ועל צעדי הצנע שהקבינט בראשותו העביר לאחר ירידת מחירי הדלק העולמית. 

 

אל-עבאדי גם אינו יכול להסתמך רק על בוחרים מקהילתו, מאחר וקולות הרוב השיעי מפוצלים בצורה יוצאת דופן השנה. במקום, הוא מנסה להשיג את תמיכתן של קבוצות אחרות. סונים רבים, אך לא כולם, רואים בו אפשרות עדיפה על פני יריביו השיעים האחרים, ומעריכים אותו על הדיפת דאע"ש משטחם.