BETA

10.05.2018

17:19

עודכן:

לראשונה מאז התקיפה הנרחבת בסוריה: הקבינט התכנס לדיון

השרים קיבלו סקירה נרחבת על תוצאות הפעולה ועל האפשרויות להמשך. כרגע לא נראה שאיראן מתכננת להגיב • פרסום ראשון: מירי רגב הגיעה לישיבה למרות שאינה חברה בקבינט

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הערב (חמישי) בקריה, לראשונה מאז המתקפה הנרחבת של ישראל על בסיסים איראניים בסוריה הלילה, שנערכה בתגובה לירי רקטות משטח סוריה לעבר ישראל.

 

השרים קיבלו סקירה נרחבת על תוצאות התקיפה, שכוונה לעבר 50 מטרות איראניות בשטח סוריה ולפי דיווחים נהרגו בה 23 אנשים. כמו כן, חברי הקבינט דנו באפשרויות להתפתחות עתידית במקרה של תגובה איראנית, אם כי עד כה נראה שהאיראנים מכילים את האירוע, ולא ברור אם יגיבו שוב. בכיר בישראל אמר לחדשות עשר כי הכוונה היא להביא להתערבות מעצמתית שתוציא את איראן מסוריה. נראה כי מדיניות הקבינט שואפת לשילוב של פעילות צבאית עם פעילות מדינית ודיפלומטית.

 

באופן חריג, שרת התרבות מירי רגב הגיעה לישיבה על אף שאינה חברת קבינט ואף לא בעלת מעמד של משקיפה - כך נודע לחדשות עשר. שרים בקבינט הופתעו לראות את רגב בישיבה ואמרו שהשתתפותה "תמוהה". מלשכת רגב נמסר כי היא הוזמנה על ידי נתניהו להשתתף בישיבת הקבינט שהתקיימה ביום ראשון, אך לא היתה יכולה להגיע והיום הוזמנה לישיבה פעם נוספת.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

טראמפ הכריז: הפגישה עם קים תיערך בסינגפור ב-12 ביוני

כובתה שריפת הקוצים ליד אופקים - התושבים חוזרים לבתיהם

כונס הנכסים הרשמי: לאפשר לענבל אור לדגמן ולהרצות על סיפורה

 

על התקיפה אמש הורו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן, לאחר שהוסמכו להחלטה זו על ידי הקבינט כבר לפני כמה שבועות. המטרה המרכזית של רה"מ וחברי הקבינט היא להבהיר לאיראן, בעזרת כוח רב, כי אינה רצויה בשטחי סוריה. במקביל מעוניינים לשדר למעצמות - ארה"ב, בריטניה, גרמניה וצרפת: אם אתן לא רוצות שיתפתח פה עימות נרחב - תפעלו דיפלומטית להוציא את איראן מסוריה.

 

ליברמן בגבול הצפון בסיור הקבינט
 

הקבינט המדיני-ביטחוני (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

 

פרשנות: התגובה של בחריין מדגישה את ההזדמנות ההיסטורית של ישראל

 

 

אתמול, בתדרוך לכתבים לאחר פגישתו עם נשיא רוסיה פוטין, נתניהו אמר שאין לו יסוד לחשוב שפוטין יורה לצבאו להגביל את פעילות ישראל בסוריה, ואכן, שעה וחצי בלבד לאחר שנחת בארץ, יצאה התקיפה הנרחבת לדרך. כשמסתכלים על התגובות הרוסיות עד כה, ניתן להבחין שהיו מתונות ופייסניות ביותר.

 

אבל התגובה של בחריין היא התגובה המדהימה של היום, שמראה את השינוי ההיסטורי והאסטרטגי במזרח התיכון בכל הנוגע לבריתות אפשריות של ישראל עם מדינות ערב הסוניות, במיוחד עם מדינות המפרץ. שר החוץ של בחריין, חאלד בן אחמד אל-חליפה, כתב בטוויטר כי האיראנים מציבים את כוחות הצבא והטילים שלהם בכל מיני מדינות באזור ומנצלים אותן. לכן, לפי תגובתו, למדינות אחרות ובהן ישראל מותר להגן על עצמן ולפעול צבאית להסרת האיום הזה.

 

מדובר בדברים חסרי תקדים של שר חוץ של מדינה ערבית. אמנם בחריין היא היא אנטי-איראנית בצורה קיצונית, אבל התייצבות לצד ישראל שעות לאחר תקיפה שבה נהרגו לפי הדיווחים 25 איראנים וסורים, זה מראה את ההזדמנות הנדירה שיש לישראל, להעביר את הברית מול מדינות אלו אל מעל השולחן. אם היא ההזמנות הזו תתבזבז, זה יהיה פיספוס היסטורי.

 

 מפת התקיפות של צה"ל הלילה - אילוסטרציה
 

מפת התקיפות של צה"ל הלילה - אילוסטרציה(דובר צה"ל)

 

 

מוקדם יותר היום הגיב ליברמן לתקיפה שביצע הלילה צה"ל נגד עשרות מטרות איראניות בסוריה. בדברים שנשא בכנס הרצליה הבהיר כי "האיראנים ניסו לתקוף שטח ריבוני של מדינת ישראל. אף טיל איראני לא הגיע לשטח מדינת ישראל. אף אחד לא נפגע, שום דבר לא נפגע, ותודה שכך". לדבריו, "פגענו כמעט בכל התשתיות האיראניות בסוריה. אם אצלנו ירד גשם - אצלם יהיה מבול". הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס היום בשעה 17:30 בקריה לדיון בהסלמה בגבול הצפון.

 

"אין לנו עניין בהסלמה, אבל אנחנו צריכים להיות מוכנים לכל תרחיש. לא ניתן לאף אחד לפגוע בנו או בתשתית שלנו", הבהיר ליברמן, שטען כי "זה לא ניצחון סוחף, הכול מוגבל כרגע לעימות בינינו לכוח קודס האיראני בסוריה. כולם רוצים לתחום את העימות הזה בדיוק למשבצת הזאת".

 

שר המודיעין והתחבורה ישראל כץ הגיב גם הוא לתקיפה ומסר כי "בבוקר הזה על כל הציבור בישראל ונציגיו הפוליטיים, להתאחד לתמיכה ברורה במדיניות ממשלת ישראל, למניעת התבססות איראנית בסוריה, ולחבק את כוחות הביטחון וחיילי צה״ל, ולהצדיע להם על פעילותם המזהירה במשך הלילה להסרת איומים מעל מדינת ישראל. פעילות שתיזכר עוד למשך שנים רבות. כוחנו באחדותנו".

 

גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "מתקפת הטילים האיראנית מוכיחה עד כמה חשובה המדיניות שלנו למנוע ממשטר דתי קיצוני שחפץ בהשמדתנו, לבנות בסוריה כוח צבאי שעלול להוות איום קרוב על אזרחי ישראל. לא נהסס לפעול נגד התוקפנות האיראנית בכל מקום שיידרש ונמשיך לראות במשטר הסורי כאחראי לכל המתרחש על אדמתו".

 

דובר צה"ל הודיע הבוקר כי בעקבות שיגור הרקטות של כוח איראני לעבר הגולן בוצעו למעלה מ-50 תקיפות נגד יעדים של איראן ושל כוח קודס בסוריה – כולל בלב דמשק. עוד נמסר כי מתוך כ-20 רקטות מסוג פג'ר 5 וגראד ששוגרו הלילה על ידי פעילי מיליציות שיעיות ממרחק של 40-30 קילומטרים מפאתי דמשק, אף רקטה לא פגעה בשטח ישראל – ארבע רקטות יורטו והשאר נפלו בשטח סוריה. אין נפגעים ולא נגרם נזק למוצבים. "הצלחנו לצמצם אירוע בעל פוטנציאל חמור מאוד", מסר דובר צה"ל והוסיף כי ישראל עדכנה את רוסיה טרם התקיפה.