10.05.2018

10:37

גרמניה ובריטניה נגד התקיפה האיראנית; צרפת ורוסיה קראו לרגיעה

בברלין כינו את התקיפה בגולן "פרובוקציה" ומיי גינתה • מלשכת מקרון נמסר כי "הנשיא קיבל עדכונים שוטפים" • סגן שר החוץ הרוסי: המתיחות בין איראן לישראל "מדאיגה מאוד"

גרמניה האשימה היום (חמישי) את טהראן בעימות בין איראן לישראל הלילה בצפון. מברלין נמסר כי ירי הטילים האיראני לכיוון רמת הגולן הוא "פרובקציה". כמו כן, דובר מטעם לשכתה של ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי מסר כי לונדון מגנה את "המתקפה האיראנית נגד ישראל" וקוראת לטהראן להימנע ממתקפות נוספות. "לישראל יש זכות מלאה להגן על עצמה", נמסר לכתבים, "אנו קוראים לרוסיה לנצל את השפעתה בסוריה על מנת למנוע מתקפות איראניות נוספות". 

 

הקנצלרית אנגלה מרקל תיפגש בהמשך היום עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, שהתייחס גם הוא לתקיפה האיראנית ולתגובה הישראלית, וקרא להפגת המתיחות במזרח התיכון. מלשכתו של מקרון נמסר כי שני המנהיגים ידונו בפגישתם במצב באזור.

 

במקביל, סגן שר החוץ של רוסיה מיכאיל בוגדנוב מסר לסוכנות הידיעות הרוסית TASS כי המתיחות בין ישראל לאיראן "מדאיגה מאוד. אנחנו חייבים להגיע לרגיעה". הוא הוסיף כי רוסיה פועלת עם המדינות לבירור המצב. 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

אבו מאזן שוב התנצל - ורמז לדמיון בין הסבל הפלסטיני לשואה

נתניהו לפוטין: זכותנו להגן על עצמנו מפני איראן בשטח סוריה

עיתונאים איראנים: טהראן תפעל בהיגיון ולא תגיב בקיצוניות

 

 מפת התקיפות של צה"ל הלילה - אילוסטרציה
 

מפת התקיפות של צה"ל הלילה - אילוסטרציה(דובר צה"ל)

 

 

הלילה התייחסה דוברת הבית הלבן שרה סנדרס בריאיון לרשת "פוקס" האמריקנית לתקיפה האיראנית בגולן, ואמרה כי "זה רק מראה כי לא ניתן לסמוך על המשטר האיראני. לישראל יש את הזכות להגן על עצמה ואנו תומכים בה בכל מאמץ שהיא עושה כדי לעשות זאת". לדבריה, "אני חושבת שהפעילות הזו מראה שוב כי לא ניתן לסמוך על איראן. זו עוד תזכורת לכך שהנשיא עשה נכון בכך שיצא מההסכם עם איראן".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיב להתקיפה בדברים שנשא בכנס הרצליה כי "האיראנים ניסו לתקוף שטח ריבוני של מדינת ישראל. אף טיל איראני לא הגיע לשטח מדינת ישראל. אף אחד לא נפגע, שום דבר לא נפגע, ותודה שכך". לדבריו, "פגענו כמעט בכל התשתיות האיראניות בסוריה. אם אצלנו ירד גשם - אצלם יהיה מבול". 

 

"אין לנו עניין בהסלמה, אבל אנחנו צריכים להיות מוכנים לכל תרחיש. לא ניתן לאף אחד לפגוע בנו או בתשתית שלנו", הבהיר ליברמן, שטען כי "זה לא ניצחון סוחף, הכול מוגבל כרגע לעימות בינינו לכוח קודס האיראני בסוריה. כולם רוצים לתחום את העימות הזה בדיוק למשבצת הזאת".

 

עם זאת, הבהיר ליברמן: "אי אפשר לפעול רק על ידי כוח הזרוע, חייבים לפעול במקביל גם במהלכים דיפלומטיים. היכולת של ישראל לתקשר ברמה הכי גבוהה עם שתי המעצמות, רוסיה ארה"ב, היא דבר חשוב". השר ציין כי למרות שהאינטרסים של ישראל ורוסיה לא תמיד תואמים, "הדיאלוג הפתוח מאפשר להימנע מחיכוך". 

 

דובר צה"ל הודיע הבוקר כי בעקבות שיגור הרקטות של כוח איראני לעבר הגולן בוצעו למעלה מ-50 תקיפות נגד יעדים של איראן ושל כוח קודס בסוריה – כולל בלב דמשק. עוד נמסר כי מתוך כ-20 רקטות מסוג פג'ר 5 וגראד ששוגרו הלילה על ידי פעילי מיליציות שיעיות ממרחק של 40-30 קילומטרים מפאתי דמשק, אף רקטה לא פגעה בשטח ישראל – ארבע רקטות יורטו והשאר נפלו בשטח סוריה. אין נפגעים ולא נגרם נזק למוצבים. "הצלחנו לצמצם אירוע בעל פוטנציאל חמור מאוד", מסר דובר צה"ל והוסיף כי ישראל עדכנה את רוסיה טרם התקיפה.