BETA

10.05.2018

10:56

עודכן:

שביתה בנמל אשדוד: בית הדין לעבודה זימן את ראשי הוועדים

למרות הצו המורה לעובדים לשוב לעבודה שגרתית, השביתה נמשכת, גם בנמל חיפה, וראשי ועד העובדים לא התייצבו לדיון בבית הדין. ההסתדרות: "הסחבת במו"מ בלתי נתפסת"

השביתה בנמל חיפה ואשדוד שהחלה אתמול (רביעי) ממשיכה גם היום, זאת למרות צו בית הדין הארצי לעבודה שקבע כי עובדי הנמל מחויבים לחזור לעבדותם כבשגרה. זאת, על רקע התנגדות ועדי העובדים לרפורמות צפויות בנמלים. יתרה מכך, נציגי הוועדים לא התייצבו הבוקר לדיון שנקבע בנושא בבית הדין הארצי לעבודה בירושלים, ובשל כך זימן השופט את יו"ר ההסתדרות ניסן קורן.

 

עוד קבע הבוקר הרכב השופטים כי "לאחר ששמענו את בקשת חברת נמל אשדוד ועיינו בתמונות המסירה שהוצגו בפנינו, שוכנענו כי מוצדק להוציא צו מניעה לראשי הוועדים שלא התייצבו לדיון וזאת במסגרת סעיף ביזיון בית המשפט". על פי ההחלטה, הוצא צו להבאתם של ראשי הוועדים "עוד היום ובאופן מידי, וזאת לצורך קיום הדיון".

 

הנהלת חברת נמל אשדוד פנתה הלילה באמצעות באת כוחה עורכת הדין חיה ארמן לבית הדין הארצי לעבודה בבקשה להוציא נגד ההסתדרות וראשי הוועדים צווים אישיים, לאחר שהעובדים לא התייצבו בכפוף לצווים שהוציא בית הדין אמש. גם הנהלת נמל חיפה הודיעה על כוונתה לפנות לבית הדין. 

 

מנמל אשדוד נמסר כי "החלטנו לפנות בבקשה להוציא צווים אישיים על ביזיון בית המשפט לאחר שהעבודה בנמל לא חזרה למתכונתה הרגילה והסדירה, והרציפים נותרו ללא עובדים, וכך גם יתר עמדות העבודה שיש לאייש, להוציא את העובדים בסקטור תפזורת ובמחלקת ים. בכך למעשה, מבזים ההסתדרות וראשי הוועדים באופן חמור ומקומם את ההחלטה והצווים שהוציא בית המשפט".

 

זאת, לאחר שאתמול הרכב שופטים של בית הדין הארצי לעבודה, בראשות סגן הנשיאה השופט אילן איטח, הוציא צו זמני המורה לעובדי נמל אשדוד "לחזור לאלתר לעבודה סדירה, מלאה ותקינה ולהימנע משיבושי עבודה". עוד קבע ההרכב כי "על ההסתדרות להפעיל את מרותה הארגונית ולוודא את החזרה לעבודה". החלטת בית הדין הארצי באה לאחר שנמל אשדוד הגיש בקשה דחופה להפסיק את "השביתה הפראית והבלתי חוקית", לטענת ההנהלה, שהחלה בנמלי הים.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

ערב מתוח נוסף בגולן: עוד סוללות כיפת ברזל, טיולים בוטלו

גבר בן 50 נהרג בתאונת דרכים בעמק יזרעאל; אישה נפצעה בינוני

אבו מאזן שוב התנצל - ורמז לדמיון בין הסבל הפלסטיני לשואה

 

 נמל חיפה
 

נמל חיפה (טל הרוש)

 

 

 

"מדובר בשביתה בלתי חוקית שננקטה בהפתעה מוחלטת ללא כל הודעה ו/או התראה מוקדמת, כמתחייב ביחסי עבודה ועל פי דין", נטען בפניה שהוגשה מטעם הנהלת נמל אשדוד. "כל יום שביתה בנמל משמעותו נזק של עשרות רבות ואף כדי מאות מיליוני שקלים ביום למשק, ואף פגיעה אנושה באינטרס הציבורי ובכל הנוגע לחופש התנועה והתחבורה הימית בנמל אשדוד שהינו השער הימי הראשי למדינת ישראל".

 

מהנהלת נמל חיפה נמסר כי "במשך שלושה חודשים עמדה הנהלת חברת נמל חיפה בפרץ, ונמל חיפה היה הלכה למעשה הנמל היחיד בישראל שנתן שירות ליבואנים וליצואנים בישראל. צר לנו מאוד על ההיגררות הנוכחית של עובדי חיפה לשביתה פראית". לטענת ההנהלה, "אנו פועלים מידית בכל דרך אפשרית להחזיר את העבודה והשירות הטוב לרציפי נמל חיפה ופונים לבית הדין הארצי לעבודה".

 

אשל ארמוני, יו"ר דירקטוריון חברת נמל חיפה, הוסיף כי "אנחנו אלה שמובילים בחודשים האחרונים את המו"מ בנושא הרפורמה בנמלים. למעשה, אנו הגורם האקטיבי ביותר בקידום הנושא, ואם נגרמים עיכובים הם בגלל גורמים אחרים". לדבריו, "האצבע הקלה לשימוש בנשק השביתה והפגיעה בסיר הישראלי ובחברת הנמל בלתי מתקבלים על הדעת. הכנת הנמל לעתיד מחייבת ראשית לכל שינוי בתרבות האירגונית של הנמל".

 

מההסתדרות נמסר בתגובה לצעדי ההנהלה בנמלים: "ההסתדרות והוועדים שומרי חוק ומכבדים כל הנחיה של בתי הדין. יחד עם זאת, הסחבת במשא ומתן מזה קרוב לחמש שנים היא בלתי נתפסת ואינה עומדת באף פרמטר מקובל של משא ומתן בעולם יחסי העבודה. העובדים חרדים למקום עבודתם ולפרנסתם אל מול נמלי הטייקונים החדשים שבנייתם מתקדמת מיום ליום, ועומדים במצב בלתי אפשרי".