09.05.2018

20:40

ליברמן: "כשהאיראנים עומדים לשגר טילים, עדיף להקדים אותם"

שר הביטחון רמז בריאיון לאחריות ישראלית על התקיפה, שלפי הערכות נועדה למנוע ירי לעבר ישראל • על פסקת ההתגברות: "אתם נוקטים עמדה אנטי-ממשלתית, אני עוצר את הריאיון"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, רמז אמש (רביעי) בריאיון לחדשות עשר לאחריות ישראלית לתקיפה אמש על בסיס איראני בסוריה, בתקיפה שלפי הערכות נועדה למנוע ירי טילים על ישראל, ולפי דיווחים בסוריה נהרגו בה שמונה איראנים.

 

"כשהאיראנים עומדים לשגר טילים על מדינת ישראל, עדיף להקדים אותם. אולי יש אנשים שמעדיפים קודם לספוג – בתפיסת העולם שלי עדיף להקדים" אמר ליברמן, "אני אומר באופן כללי, לא רוצה להתייחס לאתמול או שלשום". עם זאת, ליברמן הבהיר: "אף אחד לא מחפש הסלמה, בטח ובטח אף אחד לא מחפש מלחמה. אבל כל מה שצריך על מנת להגן על ביטחונם של אזרחי ישראל, אנחנו נעשה.

 

"אם האיראנים הולכים להציב כאן מערכות נ"מ שסוגרות לנו את נתיבי האוויר עד תל אביב, כולל תעופה אזרחית, אף אחד לא יסכים לכך", המשיך ליברמן, "אני מקווה שהמתיחות לא תימשך, אבל אנחנו נערכים לכל תרחיש". הוא טען כי ישראל משתדלת שלא להיגרר לקונפליקטים, אך במצב הפוך לא היו תהיות. "בוא ננסה לדמיין שישראל תנסה להציב מערכות ליד הגבול של איראן, איך יגיבו באיראן? איך יגיבו בקהילה הבין-לאומית?", שאל.

 

 שר הביטחון אביגדור ליברמן בריאיון לחדשות עשר
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בריאיון לחדשות עשר (חדשות עשר)

 

 

שר הביטחון התייחס גם למתיחות בגזרה הדרומית, ובפרט לדיווח על הצעה שהעביר חמאס לישראל להפסקת אש. "אחנו נימנע מכל פעילות למשך עשר שנים והם ינסו לבנות עוד טילים ומנהרות", אמר, "יש נוסחה פשוטה – שיקום בעד פירוז". הוא טען כי הניסיונות לפגוע בגדר הגבול בעזה מעידים על כישלון של חמאס. "שם נמצאים פושעי מלחמה, מסתתרים מאחורי נשים וילדים ויורים, זה חבורה אכזרית, הנהגת חמאס יותר קרובה לקניבלים שמוציאים להורג אנשים ללא משפט".

 

על החוק החדש, הקובע כי שר הביטחון וראש הממשלה יוכלו להכריז על מלחמה ללא אישור שאר חברי הקבינט המדיני-ביטחוני, אמר ליברמן כי הוא הכרח במציאות האזורית. "במזרח התיכון האויבים לא זקוקים לשום פרוצדורה, לנסראללה אין יועץ משפטי", אמר. עם זאת, הוא הבהיר כי צריך להעדיף התייעצות רחבה. "כתוב שזה מקרה קיצוני, אם אנחנו ניתקל במקרה כזה, אני לא רואה שזה קורה, אבל האופציה שמורה וזה דבר טוב".

 

שר הביטחון איבד את שלוותו כשנשאל על "פיסקת ההתגברות". "במערכת שלנו חשובים מאוד האיזונים בין הרשויות", אמר, "האיזון הופר בשנים האחרונות". הוא טען שהתקשורת אובססיבית, מצדדת תמיד בצד של בית המשפט ויוצאת נגד הממשלה. "כל האובססיה דווקא במצב שכולנו עסוקים בביטחון מראה את הסימביוזה המסוכנת בין התקשורת לביהמ"ש", אמר, "תמיד אתם נוקטים עמדה אנטי-ממשלתית. חד וחלק. התקשורת מזמן איבדה כל סימן של אוביקטיביות, היא חד-צדדית, גם במקרה הזה". כשנשאל אם הסיבה היא שהתקשורת שואלת שאלות שאינן נעימות, ביקש לסים את הריאיון: "אני לא מוכן יותר להמשיך".