BETA

09.05.2018

12:12

המנהיג העליון של איראן: "גם כשטראמפ ימות – איראן תישאר חזקה"

האייתוללה התייחס לראשונה ליציאתה של ארצות הברית מהסכם הגרעין. לטענתו, דבריו של טראמפ היו טיפשיים ומלאים בשקרים: "עשית טעות - אתה לא יכול לעשות דבר ארור"

הכרזת הגרעין של טראמפ: מנהיגה העליון של איראן, האייתולה עלי חמינאי, תקף היום (רביעי) בחריפות את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שהודיע אתמול כי ארצו פורשת מהסכם הגרעין. "טראמפ, עשית טעות", אמר האייתולה בנאום ששודר בטלוויזיה הממלכתית. הוא הוסיף כי לנשיא האמריקני היו יותר מעשר טעויות עובדתיות בדבריו אמש, שהיו "טיפשיים ושטחיים".

 

"אני אומר בשם האומה האיראנית: מר טראמפ, אתה לא יכול לעשות דבר ארור", תקף חמינאי את הנשיא האמריקני. "חכו ליום בו טראמפ ימות וגופתו תאכל על ידי חרקים - הרפובליקה האסלאמית תישאר חזקה". המנהיג העליון טען כי אין זה הגיוני מבחינתה של איראן להישאר בהסכם הגרעין, מבלי שהיא תקבל ערבויות מספקות משלוש המדינות האירופיות בהסכם – צרפת, גרמניה ובריטניה.

 

חמינאי בטוויטר: "טראמפ איים שיעשה משהו - אבל הוא לא מסוגל"

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

15 שנות מאסר נגזרו על יהושע אליצור שהרג פלסטיני ונמלט מהארץ

מורה לריקוד מבאר שבע הואשם באונס ובהטרדה של תלמידות קטינות

ברקע המתיחות בסוריה: נתניהו המריא למוסקבה לפגישה עם פוטין

 

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי
 

"טראמפ, עשית טעות". המנהיג העליון חמינאי (ללא קרדיט)

 

 

בתוך כך, הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין התייחס ברמיזה להודעתו של טראמפ. "רוסיה פתוחה לדיאלוג בכל השאלות הקשורות להבטחת הביטחון הגלובלי", אמר פוטין, "מוכנים לקדם את כדור הארץ ברוגע ובשותפות שווה". גם שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, התייחס לפרישת טראמפ ואמר כי למדינתו אין שום כוונה לעזוב את הסכם הגרעין.

 

מוקדם יותר היום, יו"ר הפרלמנט האיראני, עלי לריג'אני, דיבר אף הוא בגנותו של נשיא ארצות הברית. בד בבד, חברי הפרלמנט האיראני הציתו עותקים של הסכם הגרעין ודגלי ארה"ב מעל בימת בית המחוקקים וקראו: "מוות לאמריקה".

 

"ההצגה הדיפלומטית של טראמפ תגרום לבידודה של ארה"ב, איראן איננה מחויבת לכבד את התנאים עליה חתמה במסגרת הסכם הגרעין", אמר לריג'אני והוסיף: " לטראמפ אין את החוסן המנטלי הדרוש להתמודדות עם הסוגייה, הוא אינו כשיר לביצוע תפקידו".

 

גם שר החוץ הצרפתי, ז'אן-איב לה דריאן, התייחס להכרזת טראמפ. הוא אישר כי מנהיגי צרפת, בריטניה וגרמניה צפוים להגיע להפגש עם נשיא איראן, חסן רוחאני, במהלך השבוע הקרוב. "ההסכם לא מת", אמר לה דריאן בריאיון לתחנת רדיו מקומית, והוסיף: "הנסיגה האמריקנית מהסכם הגרעין איננה מבטלת אותו. צרפת מודעת היטב לחששות מפני סוגיות שאינן קשורות באופן ישיר ליכולת הגרעינית של איראן, ובכללן התכנית האיראנית לפיתוח טילים בליסטיים, אך הטיפול בסוגיות אלו לא מחייב נסיגה מההסכם הקיים".

 

גם באיחוד האירופי אמרו כי הם עדיין מחויבים ליישום מלא ואפקטיבי של ההסכם עם איראן. בהודעה שפרסמו אמרו באיחוד כי לא יאפשרו הטלת סנקציות על טהראן, כל עוד היא עומדת בהתחייבויותיה. 

 

 טראמפ חותם על ביטול הסכם הגרעין
 

טראמפ חותם על ביטול הסכם הגרעין (רויטרס)

 

 

אמש הכריז נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על החלטתו לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן ועל החלת סנקציות. על פי ההחלטה, במקרה של חוזים ועסקאות חדשות הסנקציות יחולו באופן מיידי. מנגד, התוקף של עסקאות שנחתמו וחוזים קיימים, יפוג בתהליך הדרגתי שיימשך בין 90 ל-180 ימים. נוסף לכך, ארה"ב שוקלת הצגת סנקציות חדשות.

 

הביקורת האיראנית על הצהרתו של נשיא ארצות הברית החלה להישמע מיד לאחר ההכרזה: "היום היינו עדים לניסיון היסטורי. איראן מתחייבת למה שהיא חותמת עליו והאמריקנים לא", אמר נשיא איראן, חסן רוחאני, בנאום שנשא וששודר בטלוויזיה האיראנית.

 

"האמריקנים תכננו את הצעד הזה מזה כמה חודשים. מתי האמריקנים מילאו את ההתחייבויות שלהם בהסכם זה? הממשלה האיראנית  ביצעה את ההתחייבויות שלה אבל היום אנחנו רואים את הצעד שהמדינה הזו עשתה שלא מכבדת הסכמים. הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית אישרה את ההסכם וגם מועצת הביטחון", הוסיף נשיא איראן וציין "העולם ראה היום שהמשטר היחיד שתומך בהחלטת טראמפ הוא המשטר הציוני".