BETA

08.05.2018

20:37

בצל הצהרת טראמפ: מאבקו של נתניהו בהסכם הגרעין

רה"מ מנהל זה שנים קמפיין נגד תכנית הגרעין האיראנית, ונגד ההסכם, מאז שנחתם בשנת 2015. אצל נשיא ארה"ב, שנדמה לעתים אף יותר לוחמני מנתניהו, מצא אוזן קשבת לטענותיו

ראש הממשלה בנימין נתניהו מנהל מאבק עיקש בהסכם הגרעין שחתמו המעצמות עם איראן, אליו התנגד. כיום הוא מרגיש שבבית הלבן יש אוזן קשבת לטענותיו.

 

עוד בימי ממשל אובמה, שלא ראה עמו עין בעין את הפתרון, נסע לארה"ב ונשא נאום מתריס בבית הנבחרים האמריקני בגנות הסכם הגרעין עם איראן, אותו הוביל הממשל האמריקני דאז.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בצל המתיחות: איזנקוט ביטל השתתפותו בכנס הרצליה

לקראת הפסגה עם טראמפ: מנהיגי צ' קוריאה וסין נפגשו בפעם השניה

בעקבות תלונות על תקיפת נשים: התובע הכללי בניו יורק התפטר

 

אחרי שנים של מאבק, מצא נתניהו את ההפך הגמור מאובמה, שלעיתים נדמה לוחמני יותר מנתניהו עצמו.

כבר בפגישתם הראשונה טפטף נתניהו את המסרים באוזני טראמפ, והמשיך לעשות זאת מאז בכל מפגש ושיחת טלפון.

 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ
 

טראמפ נואם בכנס איגוד הרובאים( רויטרס)

 

 

גולת הכותרת הייתה לכידת ארכיון הגרעין על ידי המוסד. טראמפ נחשף למידע מבעוד מועד ואמר כי מדובר ב"מצב לא מקובל". עם זאת, נתניהו דיבר בזהירות לקראת ההצהרה הצפויה. "אני מציע שכולנו נמתין עד השעה 21:00", אמר נתניהו בזהירות.

 

כאמור, נתניהו מסר הצהרה מיוחדת בנוגע לתוכנית הגרעין של איראן. נתניהו חשף כי ישראל השיגה - מתוך כספות ארכיון הגרעין האיראני שבטהראןחצי טון של מסמכים שמוכיחים לטענתו את תוכנית הגרעין האיראני ואת "פרוייקט עמאד" של טהראןנתניהו נאם ארוכות בשפה האנגלית, כדי שדבריו יגיעו לאוזני העולם, ובהמשך בקצרה בעברית

 

"איראן שיקרה, בגדול", אמר רה"מ בתחילת דבריו באנגלית. "לאחר חתימת ההסכם ב-2015 איראן העצימה את מאמציה להסתיר את תוכנית הנשק הגרעיני. היא העבירה את המסמכים לדרום טהראן, שם היא שמרה את הארכיון האטומי. מעט איראנים ידעו על כך, וגם מעט ישראלים".

בנוגע לחצי טון המסמכים שהשיגה ישראל מלב טהראן, הציג נתניהו לנוכחים בקריה ולצופים העתקים של החומרים שנאספו ואמר: "55 אלף עמודים, 55 אלף מסמכים נוספים ו-193 דיסקים. החומרים המקוריים כעת במקום סודי". ראש הממשלה טען כי "המסכמים הללו מוכיחים בבירור שאיראן משקרת בבוטות כשהיא אומרת שאין לה תוכנית נשק גרעיני".

 

נתניהו במהלך הצהרת הגרעין
 

נתניהו במהלך הצהרת הגרעין( רויטרס)

 

 

נתניהו טען בדבריו כי המסמכים שהושגו כוללים תמונות וחומרי וידאו מפלילים. "חלקנו את המידע עם ארה"ב, שיכולה לוודא את אמינותו. נחלוק אותו בהמשך עם מדינות נוספות", ציין רה"מ. "אנו יכולים להוכיח כעת ש'פרוייקט עמאד' הוא תוכנית לבצע ניסויים בנשק גרעיני. אנו גם יכולים להראות שאיראן מאחסנת חומרים מהפרוייקט כדי לפתח נשק גרעיני".

 

ראש הממשלה טען כי המסמכים מציגים את מטרות הפרוייקט שכולל פיתוח חמישה ראשי נפץ ועשרה קילוטון של חומר נפץ כדי לשלבם על טיל: "זה כמו חמש פצצות הירושימה המורכבות על טילים בליסטיים", ציין נתניהו.

"כשאנו בוחנים מה יש בארכיון הזה, ל'פרויקט עמאד' יש את חמשת האלמנטים הנחוצים לתכנית לפרויקט גרעין: לפתח נשק גרעיני, לפתח ליבות גרעיניות, בניית מערכות לפיצוץ גרעיני, הכנת ניסויים גרעיניים והרכבת ראש נפץ גרעיני על טיל".

 

נתניהו הוסיף בדבריו כי המסמכים החדשים חושפים פרטים חדשים על מתקן פורדו המוכר. לטענתו, מדובר היה במתקן סודי שנבנה מתחת להר: "הסיבה לכך - בניית נשק גרעיני", כך לדברי נתניהו. "הקבצים שהשגנו מראים שפורדו נבנה מהתחלה כחלק מפרוייקט עמאד. איראן הכחישה כחלק מההסכם את קיומו של פרויקט עמאד. אך החומרים מראים אחרת, פרויקט עמאד המשיך להתקיים", הוסיף ראש הממשלה בדבריו.

 

בסיום דבריו באנגלית, שב ראש הממשלה לעברית ואמר: "חשפנו את הארכיון הסודי של פרוייקט הגרעין האיראני. הוא חושף למעלה ממאה אלף מסמכים של המשטר האיראני. התיקים הסודיים מראים בבירור את הפעולות שאיראן עושה. הם מוכיחים שהיא שיקרה במצח נחושה כדי שמעצמות יאשרו את הסכם הגרעין עימה. ההסכם הזה סולל את דרכה של איראן לארסנל שלם של פצצות גרעין. הוא גם איפשר לאיראן לקבל מיליוני דולרים שיאפשרו את התוקפנות שלה נגד ישראל ומדינות אחרות במזה"ת. בחשיפת המסמכים האלה אנחנו עושים שירות גדול לא רק לביטחוננו, אלא גם לביטחונן של מדינות רבות באיזור. בעוד כמה ימים הנשיא טראמפ יודיע על החלטתו (בנוגע לפרישה מהסכם הגרעין), אני בטוח שיקבל את ההחלטה הנכונה עבור ארה"ב, ישראל ולביטחון העולם".