BETA

08.05.2018

14:14

נתניהו: "איראן מתכננת להציב נשק מסוכן מאוד בסוריה"

ברקע המתיחות עם טהראן והצהרתו הצפויה של טראמפ, אמר רה"מ כי "זה אינטרס של כולם למנוע את תוקפנות איראן" • בכיר איראני: "טראמפ אחראי להשלכות קריסת ההסכם"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שלישי) להתבססות האיראנית בסוריה, ברקע המתיחות בין ירושלים וטהראן והצהרת טראמפ שבה הוא צפוי להכריז על נסיגה מהסכם הגרעין. "המשטר האיראני חותר כעת להציב נשק מסוכן מאוד בסוריה כדי שישמש נגד ישראל מתוך מטרה מוצהרת להשמידנו", אמר נתניהו במהלך ביקור בקפריסין.

 

"המשטר בטהראן קורא בגלוי ובאופן יומיומי להשמדתנו, למחיקת ישראל מעל מפת העולם, והוא מפעיל תוקפנות בלתי מוגבלת נגדנו ונגד כל האחרים באזור", הוסיף רה"מ. "זה אינטרס של כולם למנוע את התוקפנות האיראנית. אם הם יגיעו לים התיכון, כוונתם היא להקים בסיסים ימיים צבאיים בים התיכון לספינות איראניות ולצוללות איראניות. מדובר באיום ממשי על כולנו". במקביל, הרמטכ"ל האיראני, מוחמד באקרי, אמר היום כי "אף איום לא מפחיד את איראן".

 

  ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה בטקס לציון 70 שנה לצה''ל
 

ראש הממשלה בנימין נתניה (חיים צח לע"מ)

 

 

במקביל, בכיר איראני אמר לרויטרס כי הנשיא טראמפ אחראי להשלכות שיבואו בעקבות קריסת הסכם הגרעין, וציין כי טהראן "לא תקבל דרישות אירופיות משמעותיות מעבר למה שהוחלט בהסכם הקיים".

 

בתוך כך, שר החוץ האמריקני לשעבר, ג'ון קרי, שכיהן בזמן כהונתו של ברק אובמה והיה מאדריכלי הסכם הגרעין, תקף היום בחריפות את הנשיא טראמפ. "איראן חיה תחת מנגנון הפיקוח הגרעיני הנוקשה בעולם והיא עומדת בהסכם", טען קרי תוך שהוא קובע כי איראן אינה יכולה לייצר נשק גרעיני כיום. בפנייה לטראמפ אמר: "למה לעזאזל שתחליט לפרוש באופן חד צדדי? אם נעשה זאת, לאיראן תהיה את ה-'זכות' לעשות כל מיני דברים".

 

קרי הוסיף כי העולם בטוח יותר כיום בזכות ההסכם. "המתיחות עם איראן, ישראל, סעודיה - אפשר לראות איך דבר כזה מוביל לקונפליקט, כבר כעת רואים את ההשפעה על מחירי הנפט. האזור בטוח יותר עם ההסכם, יש גם מומחים בישראל שיאמרו זאת", טען השר לשעבר.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הג'ירו ד'איטליה: מפגינים נגד הקבוצה הישראלית שיבשו את הזינוק

סמים ואלימות: עלייה במס' הישראלים מסורבי הכניסה לקולומביה

בעקבות תלונות על תקיפת נשים: התובע הכללי בניו יורק התפטר

 

בתוך כך, סקר חדש שמפרסמת רשת CNN האמריקנית קובע כי 63% מהציבור במדינה מאמין שארה"ב לא צריכה לפרוש מהסכם הגרעין. רק 29% מהנשאלים תמכו בפרישה אמריקנית מההסכם עם טהראן.

 

בד בבד, גם סגן הנשיא האיראני, אסהאק ג'האגירי, התייחס היום להודעתו הצפוי של טראמפ. הוא טען כי מדינתו מוכנה לכל תרחיש. הוא הוסיף: "נהיה נאיביים אם נישא וניתן פעם נוספת עם ארה"ב".

 

צפוי לפרוש מההסכם. טראמפ
 

קרי תקף אותו בחריפות. טראמפ (רויטרס)

 

 

מוקדם יותר היום, נשיא איראן, חסן רוחאני, התייחס לנאומו הצפוי של טראמפ, בדבר עתיד הסכם הגרעין. "ייתכן שניתקל בבעיות מסוימות במשך חודשיים או שלושה, אך נצלח זאת", אמר רוחאני במהלך יריד פומבי במדינתו, תוך שהוא מתייחס לכך שעלייתו לשלטון של הנשיא האמריקני היא שהביאה למצב החריג, לדבריו. 

 

"יסודות מדיניות החוץ שלנו הם יחסים מועילים ובונים עם העולם", התייחס הנשיא בנאומו לגישה הדיפלומטית של איראן, "גם אם אנחנו תחת סנקציות, אנחנו צריכים לעמוד על רגלינו. זה חשוב מאוד לפיתוח של מדינתנו". בד בבד, מנהל הבנק המרכזי של איראן טען היום כי פרישה של ארה"ב מהסכם הגרעין לא תשפיע כלל על הכלכלה האיראנית.

 

דבריו של רוחאני מגיעים יממה לאחר שאמר כי כוונת ארה"ב היא להחליש את השפעתה של טהראן באזור וכי היא חוששת מעצמאותה של איראן. "אמרנו פעמים רבות שאנחנו לא מנסים להשיג פצצה גרעינית ולא נעשה זאת", אמר בנאום ששודר בטלוויזיה הממלכתית. עוד ציין רוחאני כי ייתכן שטהראן תישאר בהסכם הגרעין גם אם ארה"ב תחליט לפרוש ממנו, במידה ותקבל "כל מה שהובטח לה על ידי המעצמות האחרות". 

 

במקביל, שרת ההגנה הצרפתית, פלורנס פרלי, אמרה היום כי למרות שהסכם הגרעין עם איראן אינו מושלם, הוא הצליח להשהות את תוכנית הגרעין הצבאית של איראן, שכיבדה את ההסכם, לדבריה. "ההסכם היה גורם של שלום ויציבות באזור נפיץ ביותר", טענה השרה הבכירה תוך שהיא מוסיפה כי צריך להמשיך ולדחוף לשיפורו "בין אם ארה"ב היא חלק ממנו או לא".

 

זמן קצר לאחר מכן הזהיר דובר הקרמלין, דימיטרי פסקוב, מפני פרישתה האפשרית של ארה"ב מהסכם הגרעין ואמר כי לצעד כזה יהיו "השלכות שליליות בלתי נמנעות".  

 

הדברים שהנשיא האיראני נשא היום מגיעים בצל הודעתו של טראמפ אמש, בציוץ בטוויטר, כי יכריז היום על החלטתו בנוגע להסכם הגרעין עם איראן בשעה 21:00 (שעון ישראל). כמה שעות לפני כן, שב וטען טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי המו"מ שהוביל להסכם היה "גרוע מאוד".