BETA

08.05.2018

13:04

סמים ואלימות: עלייה במס' הישראלים מסורבי הכניסה לקולומביה

משרד החוץ הודיע כי הגיעו אליו פניות על מקרים בהם עוכבה כניסת צעירים ישראלים למדינה הדרום אמריקנית, בין השאר בשל אירועי התנהגות בלתי הולמת מול הרשויות המקומיות

בווידאו - תחקיר בקולומביה: ישראלים ארגנו "מסיבות אונס" - אמת או עלילה?

 

 

משרד החוץ הודיע היום (שלישי) כי אליו ואל השגרירות הישראלית בקולומביה הגיעו בשבועות האחרונים פניות על מקרים בהם עוכבה כניסתם של צעירים ישראלים למדינה, ואף מקרים שבהם נמנעה כניסתם של ישראלים למדינה.

 

לדברי המשרד, ניכרת החמרה בבידוק של צעירים ישראלים בכניסה לקולומביה, שמגיעה בעקבות אירועים חריגים שהיו מעורבים בהם צעירים ישראלים, ביניהם השתתפות רבים מהם במסיבה שבה נתפסו סמים לטענת המשטרה המקומית, וכן מספר אירועים של התנהגות בלתי הולמת של צעירים ישראלים מול רשויות המקום. לפי משרד החוץ, אירועים אלה זוכים לפרסום נרחב ברשתות התקשורת המקומיות.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

בעקבות תלונות על תקיפת נשים: התובע הכללי בניו יורק התפטר

הפתעה מרגשת: החייל האמריקני שהשתתף בריקוד אב ובת בשלט רחוק

אחרי תשעה חודשים בכלא: אלאור אזריה שוחרר ממאסרו

 

בעקבות האירועים האחרונים, שגריר ישראל בקולומביה, מרקו סרמונטה, יפגש היום עם ראש מערך ההגירה הממונה על ביקרות הגבולות ויביע בפניו את דאגת הגורמים הדיפלומטיים מסירובי הכניסה של ישראלים למדינה.

 

"בהזדמנות זו מבקשים לפנות לאזרחים הישראלים המבקרים בקולומביה בבקשה לשמור על התנהגות נאותה ולכבד את הכללים והחוקים המקומיים, ומפנים להודעת שגרירות ישראל בקולומביה מתאריך ה-1 במאי, שפורסמה בעקבות פנייה של שלטונות קולומביה בנושא זה לשגרירות", נמסר ממשרד החוץ.

 

 אסי בן מוש, בעל מלון הישראלי שגורש מקולומביה
 

אסי בן מוש, בעל מלון הישראלי שגורש מקולומביה( Suministrada)

 

 

בחודש מארס האחרון, התפרסם תחקיר של הרדיו הלאומי בקולומביה, הטוען כי אזרחים ישראלים היו מעורבים ב"מסיבות אונס" של ילדות ונערות אחרי שסיממו אותן ולקחו אותן למקומות מבודדים. "10-7 ילדות משוחררות כאילו הן ארנבות, כאילו הן איילות בשעות הלילה כדי ש-20 או 30 גברים יצאו לצייד לאנוס אותן" נאמר בתחקיר.

 

העיר קרטחנה ממותגת כאי של תיירות מין ומסיבות סמים, אבל כאן מדובר בהאשמה חמורה של אונס קבוצתי של קטינות מסוממות. האשמה שעוד לא ברור אם היא נכונה. "הגברים קונים את החבילה כמו חבילת נופש לספארי. הם רצים אחרי הילדות, 5-2 גברים תופסים אותן כמו שתופסים חיה ואונסים אותן", מספרת אישה קולומביאנית שיצאה ממעגל הזנות, והתראיינה ארוכות תחת השם הבדוי "אלמה", לאחר שלטענתה הייתה עדה למעשים.

 

לטענת העדה השיטה עבדה כך: גברים ישראלים איתרו במועדוני לילה ילדות בנות 12 עד 15 שעובדות בזנות. הישראלים לטענתה פיתו אותן לבוא למסיבות בית בקרטחנה, בטענה כי שם נמצאים גברים שישלמו על שירותי מין. אבל אז, היא מספרת, כשהבנות הגיעו לבתים הסבירו להן שהלקוחות נסעו הרגע לבית נופש שבאזור כפרי מחוץ לעיר. "הגברים נותנים להן מריחואנה עם טבק וזה מצמיא אותן מאוד ואז נותנים להן מים עם סם. מדובר בדבר אכזרי מאוד. אני לא יודעת כיצד מאפשרים לזה לקרות", אמרה.

 

מיד לאחר שידור התכנית, נשמעו קריאות בקולומביה לחקור את הטענות. בתכנית הרדיו נטען כי המשטרה מנהלת חקירה סמויה כבר כמה שבועות. ממשטרת קרטחנה נמסר כי הם מנסים לאתר קורבנות אונס שהגיעו לקבל טיפול במרפאות ובבתי חולים באזור. בינתיים לא הוגשה אף לא תלונה אחת.

 

זה העלה את השאלה אם מדובר בהאשמות שנועדו לפגוע בנוכחות הישראלית בקולומביה, שעלתה לכותרות בשנה שעברה בעקבות גירושו מהמדינה של הישראלי אסי מוש, החשוד בסחר בסמים, סחר בנשים ותיירות מין. "איננו מכירים את הנושא. במידה ויועבר אלינו המידע מרשויות החוק, כמובן שהוא ייבדק באופן מיידי", אמר סרמונטה לאחר חשיפת הפרשה. "אם יתברר שמדובר בניסיון הכפשה מכוער ונטול כל בסיס נגיב בהתאם". מדובר בהאשמות חמורות מאוד, שפוגעות קשות בתדמית של ישראל ושל הישראלים שגרים או מטיילים בקולומביה.