BETA

08.05.2018

08:33

השבה חלקית של הסנקציות או פרישה מלאה: האפשרויות של טראמפ

לפי ההערכות, הנשיא יודיע הערב על פרישה מהסכם הגרעין עם איראן, אך ייתכן שלא יהיה חד משמעי בנוגע לעיצומים כדי להשאיר מרווח תמרון דיפלומטי לתיקון העסקה • פרשנות

הסכם הגרעין: בשעה 21:00 הערב (שלישי) יודיע הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, על החלטתו בעניין הסכם הגרעין. על פי הדיווחים טראמפ יאמר כי החליט שלא לחתום על המשך הפטור מסנקציות שאיראן נהנית ממנו מאז שהסכם הגרעין נכנס לתוקף. אולם, הוא צפוי לשמור על עמימות ביחס לכניסת הסנקציות לתוקף מה שיאפשר לו מרווח תמרון דיפלומטי וכן הענקת פטורים ספציפיים למדינות וחברות שעושות עסקים עם איראן.


טראמפ צפוי לעשות צעד דרמטי בדרך לביטול הסכם הגרעין, אבל כנראה שלא לבצע את המהלך בשלמותו. הצהרת הנשיא תכניס את הסנקציות לפעולה במהלך מדורג שיימשך חודשים עד שימומש במלואו. תחילה יוחזרו הסנקציות על יכולתה של איראן למכור נפט, ורק אחר כך הסנקציות הנוגעות לחברות וגופים איראניים.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

אחרי תשעה חודשים בכלא: אלאור אזריה שוחרר ממאסרו

כחצי מיליון בני 60-40 לא מוצאים עבודה: מחיר אי-העסקת מבוגרים

ההרוג ה-13 בתאונות בניין: פועל בן 38 נפל למותו מגובה 6 מטרים

 

מיומו הראשון בבית הלבן רצה טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין שאותו הוא כינה לא אחת "הסכם נוראי שלא היה צריך להיחתם כלל". אם לא תהיה הפתעה של הרגע האחרון, הערב הוא יעשה זאת.

 

 טראמפ ורוחאני
 

גם האיראנים מצפים לשמוע את החלטתו. טראמפ ורוחאני (רויטרס)

 

 

טראמפ חש בבטן שהסכם הגרעין הוא דבר רע. הוא דיבר במסע הבחירות - וגם אחר כך בבית הלבן - על מיליארדי הדולרים שקיבלו האיראנים, ותיאר תיאורים שבאופן עובדתי היו שנויים במחלוקת, על מטוסים עמוסים במזומנים שנחתו בטהראן. לכן, טראמפ לא נזקק למצגת המרשימה של ראש הממשלה נתניהו על חשיפת ארכיון הגרעין האיראני כדי לקבל את ההחלטה. הוא ידע שצריך לבטל את ההסכם, גם בלי החשיפה הישראלית. גם בפעמים הקודמות שבהן נדרש לאשרר את ההסכם, מדי חצי שנה, הוא עשה זאת בחוסר רצון מובהק, כשהוא מאיים שבפעם הבאה, לא יאשרר ויפרוש. עכשיו - הוא עושה זאת.


לראייתו, בפעם הקודמת שנדרש לעניין הוא נתן לשותפיו האירופים צ'אנס לתקן את ההסכם. אך הם מבחינתו, לא הוציאו אף תיקון מתקבל על הדעת תחת ידם, ולכן הוא גם זלזל במאמציהם לרוץ אליו ברגע האחרון במסע שכנוע נואש: הנשיא הצרפתי עמנואל מקרון ניסה לשכנע אותו בנשיקות ונגיעות, אנגלה מרקל דיברה אל ההיגיון, ובוריס ג'ונסון - שר החוץ הבריטי שלא זכה לפגישה עם טראמפ - דיבר אליו באמצעות ריאיון ברשת הטלוויזיה בה טראמפ צופה - פוקס ניוז.


החלטת הפרישה הצפויה של הנשיא טראמפ תחזיר את הסנקציות על איראן, אבל לא מיד. עקרונית יש שני סלים של סנקציות שהטיל הקונגרס על איראן שמוקפאות כל עוד הנשיא לא קבע אחרת. בסל הראשון נמצאות סנקציות על הבנק המרכזי. אלו הסנקציות שעליהן מדובר כעת, שכן הן אמורות לפוג ב-12 במאי, וכלולות בהן את רכישות הנפט מאיראן.

 

הסל השני של הסנקציות כולל מגבלות שמוטלות על 400 חברות וגופים איראניים. סל זה יפוג רק ב-11 ביולי. לא ברור אם הנשיא טראמפ מתכוון להחזיר לתוקף עתה רק את הסנקציות שמתחדשות בעוד ימים ספורים, או גם את אלו של יולי. החזרת הסנקציות של מאי בלבד, תוכל ליצור חלון זמנים דיפלומטי לאירופים שרוצים בו מאוד.

 

 נשיא צרפת מקרון ונשיא ארה"ב טראמפ
 

הצעות האירופים לא סיפקו אותו. טראמפ והנשיא הצרפתי מקרון (רויטרס)

 

 

בין אם מדובר רק בהחזרת סל הסנקציות הראשון, או בשני הסלים יחד, המנגנון של טראמפ דומה: מרגע שהפטור הנשיאותי על הסנקציות מוסר, מתחיל לפעול שעון להחלת הסנקציות. זה לא קורה בין לילה. מדובר בתהליך שיימשך 180 יום, כחצי שנה, עד שהסנקציות ייכנסו לתוקף מלא. אלא שעצם הפרישה מן ההסכם תשדר מסר לחברות ולעסקים בעולם שעליהם להפסיק לעשות עסקים עם איראן, מה שאומר שהם צפויים להגיב עוד לפני שהסנקציות יכנסו בפועל לתוקף, ובתוך שבועות כבר יתחילו האיראנים לחוש את השינויים. הניו יורק טיימס העלה את האפשרות שטראמפ גם יכול להחליט שהסנקציות יחוזרו, אבל יאפשר לחברות אירופיות להמשיך ולעשות עסקים עם איראן, לפחות בחצי השנה הקרובה.


הנשיא האמריקני משתעשע באפשרות שאחרי שישיג הסכם היסטורי עם קים ז'ונג און, רודן קוריאה הצפונית, הוא ישתמש ברוח הגבית שיקבל כדי להשיג הסכם חדש גם עם איראן.


פרישתו הצפויה של טראמפ מהסכם הגרעין היא חלק מתפיסת עולמו "לבטל ולמחוק את כל מה שאובמה עשה". הוא מנסה בלא ליאות לעשות זאת לרפורמת הבריאות של קודמו - האובמה-קר - רק ששם הוא תלוי בקונגרס, שמתמהמה. במקרה של הסכם הגרעין הוא לא צריך את הקונגרס. טראמפ יכול בנושא האיראני לממש את רצונותיו לבדו וכפי שדאג עד כה לרמוז בשיטתיות - זה גם מה שהוא הולך לעשות הערב.