BETA

07.05.2018

21:54

עודכן:

לקראת הכרעה: טראמפ יכריז היום על החלטתו לגבי הסכם הגרעין

בכירים אירופים לחדשות עשר: קרובים מאוד להבנות עם צוות המו"מ האמריקני. בכירים בישראל: רה"מ לא יודע מה תהיה ההחלטה • משחקי מלחמה: הצצה למערך השיקולים של המעצמות

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע אמש (שני) בציוץ בטוויטר כי יכריז היום על החלטתו בנוגע להסכם הגרעין עם איראן בשעה 21:00 (שעון ישראל). טראמפ צפוי לשאת בשעה זו נאום מיוחד בנושא בבית הלבן. כמה שעות לפני כן, שב וטען טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי המו"מ שהוביל להסכם היה "גרוע מאוד". 

 

יום שישי הקרוב הוא המועד שהציב טראמפ להכרעה על עתיד הסכם הגרעין. גם אם הנשיא יודיע על פרישה, הוא יכול להפעיל סנקציות שנמצאות בהסכם ולהשהות את ביטולו לכמה חודשים. נוסף לכך, לפי ההסכם, ניתן להפר סעיף מרכזי בו לתקופה של כ-30 יום ללא ביטול אוטומטי. כך שקיים פרק זמן שטראמפ יוכל להפעיל לחץ נוסף לשינוי ההסכם גם לאחר "הפרישה".

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בכיר בקואליציה: הליכוד מקדם פשרה על נוסח פסקת ההתגברות

נתניהו לחברי הליכוד: ראו הוזהרתם - הקואליציה מתפרקת

ראש עיר מהצפון וסגנו נחקרו בחשד למעורבות בעבירות שחיתות

 

בתוך כך, דיפלומטים שהיו מעורבים במשא ומתן אמרו כי טראמפ נוטה לסגת מההסכם ולהשיב את הסנקציות. עם זאת, דיפלומטים אירופים בכירים אמרו לחדשות עשר כי צוותי המו"מ של צרפת, גרמניה ובריטניה קרובים מאוד להגעה להבנות עם צוות המו"מ האמריקני על עסקת חבילה שנועדה לשכנע את הנשיא טראמפ לא לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן. במקביל פקידים ישראלים בכירים ציינו כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני אמש כי הוא אינו יודע האם טראמפ מתכוון לפרוש מההסכם.

 

 טראמפ ורוחאני
 

טראמפ ורוחאני(רויטרס )

 

 

"הגענו להבנות עם ארה"ב על 99% מהנושאים שקשורים להסכם הגרעין, לתכנית הטילים של איראן ולחתרנות האיראנית ברחבי המזרח התיכון. נותר אחוז אחד של פערים", אמרו הדיפלומטים האירופים שמעורים בתכני השיחות. "עם זאת עוד לא ברור אם נצליח להגיע עד ה-12 במאי לחבילה שתשכנע את טראמפ לא לפרוש מהסכם הגרעין".

 

הדיפלומטים האירופים ציינו כי הושגו הבנות עם האמריקנים לגבי הסנקציות שיוטלו על תכנית הטילים של איראן, הושגו הבנות לגבי הגברת הפיקוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית על אתרי גרעין חשודים באיראן וכן הושגו הבנות על פעילות משותפת נגד החתרנות האיראנית במזרח התיכון. הנושא העיקרי לגביו לא הושגו עד כה הבנות הוא "סעיף הדמדומים" בהסכם הגרעין, שקובע כי החל משנת 2025 יחלו המגבלות שמוטלות על תכנית הגרעין האיראנית לפקוע.

 

למרות ההתקרבות בין הצדדים, קיים חוסר ודאות רב לגבי הכיוון אליו ילך הנשיא טראמפ. דיפלומטים אירופים מעריכים כי גם אם יושגו הבנות, טראמפ עשוי לומר כי אלה אינן מקובלות עליו ולפרוש מהסכם הגרעין בכל מקרה. שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון ביקר היום בוושינגטון ונפגש עם סגן הנשיא מייק פנס ועם שר החוץ מייק פומפאו בנסיון לשכנע אותם לא לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן. ג'ונסון אף התראיין לתכנית הבוקר של רשת FOX וקרא לטראמפ לא לפרוש מהסכם הגרעין. ג'ונסון התראיין דווקא שם כיוון שמדובר בתכנית הטלוויזיה בה צופה טראמפ מדי בוקר.

 

במקביל, נשיא איראן חסן רוחאני אמר הבוקר בנאום ששודר בטלוויזיה הממלכתית כי כוונת ארה"ב היא להחליש את השפעתה של טהראן באזור וכי היא חוששת מעצמאותה של איראן. "אמרנו פעמים רבות שאנחנו לא מנסים להשיג פצצה גרעינית ולא נעשה זאת". עוד ציין כי ייתכן שטהראן תישאר בהסכם הגרעין גם אם ארה"ב תחליט לפרוש ממנו, במידה ותקבל "כל מה שהובטח לה על ידי המעצמות האחרות".

 

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים(רויטרס)

 

 

משחקי מלחמה: הצצה למהלכים של המנהיגים המשפיעים במזרח התיכון

 

עם התגברות רוחות המלחמה לנוכח הנקמה הצפויה של האיראנים, החלטת טראמפ אם לסגת מהסכם הגרעין עם איראן, השטח המבעבע לקראת פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים והמשחק המורכב שמנהלת רוסיה מאחורי הקלעים, מנהיגי ארה"ב, ישראל, איראן ורוסיה יודעים היטב שלצעדיהם יהיו השפעות מרחיקות לכת על האזור.

 

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, יקבל מחר החלטה דרמטית, אולי הדרמטית ביותר מאז שנכנס לתפקידו - האם להפעיל מחדש את הסנקציות, ולמעשה לבטל את הסכם הגרעין, או להישאר בו. מה שמוטל על הכף הוא לא רק היציבות במזרח התיכון, אלא גם הסיכוי להסדר בקוריאה הצפונית, שם בוחנים מקרוב מה יעשו האמריקנים עם ההסכם מול האיראנים. בשלב זה, מופעל על טראמפ לחץ אדיר. אם הוא ייכנע ללחץ האירופי וישאיר את ארה"ב בתוך הסכם הגרעין, זאת תהיה ההפתעה המסחררת ביותר של מדיניות החוץ שלו מאז שנבחר.

 

ההחלטה של טראמפ תשפיע גם על צעדיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלא יודע עדיין מה תהיה, אך הוא בהחלט מעריך ומקווה שההסכם יבוטל. נתניהו חושב שההסכם נוראי ואף חסר תקנה. לכן הוא סבור שפרישה אמריקנית חד צדדית היא האופציה המועדפת שתשרת את ישראל. בטווח הקצר, מאמין נתניהו, תהווה החזרת הסנקציות מכה כלכלית קשה לאיראן ותקשה עליה להתבסס בסוריה. בטווח הבינוני, הוא חושב שיהיה על מעצמות אירופה לבחור בין הכלכלה האמריקנית לכלכלה האיראנית. בטווח הארוך, נתניהו מקווה שאם איראן לא תיכנע ותפרוץ לפצצה אטומית, עשוי הדבר להוביל לפעולה צבאית אמריקנית, או ללחץ כבד שיביא להפלת המשטר האיראני מבפנים.

 

 נשיא איראן, חסן רוחאני
 

נשיא איראן, חסן רוחאני(רויטרס )

 

 

על כן, האיראנים נמצאים במלכוד – טראמפ ברח להם מההסכם, האירופים נשארו, אך זה לא אומר שלא יהיו סנקציות. אם יישארו בהסכם, הם אכן יקבלו סנקציות חדשות ואם יצאו, עיני העולם כולו יבחנו אותם אף יותר מאשר היו בתוכו. בסופו של דבר, כשהאיראנים מסתכלים אחורה על העם שלהם, הם רואים את הסכנה האמתית – הפיכה פנימית בבית, מעם שלא מרוצה מהשלטון שלו, לאחר שהביא אותו למלכוד בין-לאומי.

 

בעקבות כל הצעדים של טראמפ במזרח התיכון ועם קוריאה הצפונית, הרוסים נמצאים בתחושה שהם נדחקים הצידה מהמהלכים הבין-לאומיים. בנוסף, פוטין ניצב מול מה שנראה כמו חיבור הדוק ועוצמתי במיוחד בין נתניהו וטראמפ, ואת זה ינסה נתניהו לנצל בביקור שלו במוסקבה ולתקוע טריז בין הרוסים לאיראנים. רה"מ ינסה להבהיר לרוסים שהשותפות עם איראן פוגעת בלגיטימציה של המדינה שהם מנסים לייסד בסוריה. התחושה היא שהרוסים רוצים לראות את הישראלים מוציאים את האיראנים מסוריה ועושים בשבילם את העבודה הזאת.