07.05.2018

13:33

עודכן:

כחלון על העברת פסקת ההתגברות: "קיצוניים מנהלים את המדינה"

שר האוצר, שמהווה את לשון המאזניים, התייחס לאישור החוק: "זה שרה"מ לא הצליח להשפיע על התהליך - בעיה בניהול הקואליציה" • בנט: נותן לנתניהו כמה ימים להגיע למסקנות

הקרב נגד בג"ץ: יו"ר כולנו, שר האוצר משה כחלון, התייחס היום (שני) להעברת פסקת ההתגברות בוועדת השרים לחקיקה. "החליטו להביא את זה (ההצבעה על החוק) בניגוד להסכם ובניגוד לעמדת ראש הממשלה", אמר השר בכנס המלונאים 2018 בירושלים.

 

"גופים קיצוניים משפיעים ומנהלים את המדינה", הוסיף השר בדבריו, "אף אחד לא רוצה מדינה חשוכה ובלי ביקורת שיפוטית. אם חס וחלילה התוכניות של הקיצוניים יתממשו - לא יהיה תייר אחד בארץ - אנשים רוצים לבוא למדינות מתוקנות ונאורות".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בפעם הרביעית: ולדימיר פוטין הושבע לנשיאות רוסיה
תיעוד: מחאת תושבים הפכה לעימות אלים עם מאבטחי רכבת ישראל

תיעוד: נערים נתקעו על שובר גלים - וחולצו באמצעות אופנועי ים

 

כחלון טען כי "זה שרה"מ לא הצליח להשפיע על התהליך, אני רואה בזה בעיה בניהול הקואליציה". יו"ר כולנו סיכם את דבריו וטען כי כל עוד מפלגתו תהווה את לשון המאזניים, הזרמים המרכזיים בחברה הישראלית הם אלו שיובילו אותה, ולא קבוצות שוליים. "לא אתן לקבוצות קיצוניות להוביל את מדינת ישראל. יש להם זכות, הם בכנסת, כל אחד עם המנדטים שלו, אבל אי אפשר לכפות. לא ניתן להוביל את המדינה לקצה", דברי כחלון. עם זאת, הוסיף שר האוצר כי "בחודשים האחרונים ראינו פסיקות מוגזמות של בית המשפט העליון שבאו לידי ביטוי בהתערבות בהחלטות של הכנסת והממשלה".

 

משה כחלון בוועידת המלונאים
 

"קיצוניים מנהלים את המדינה". השר כחלון בוועידת המלונאים (נמרוד ארונוב)

 

 

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר בישיבת סיעת הבית היהודי: "אנחנו מכאן אומרים לראש הממשלה ולשר האוצר: הבאנו פתרון מעשי להוצאה של כ-20,000 מסתננים בכל שנה. אם יש לכם פתרון מעשי ומוסכם אחר להוצאת המסתננים מהמדינה - תציגו אותו. אם יש לכם פתרון אמיתי ומעשי לריסון ההתערבות ההולכת וגוברת של מערכת המשפט בניהול היומיומי השוטף של המדינה - תציגו לנו. אנחנו נתמוך בזה. אך בהיעדר פתרון אחר, אנו מצפים מכם להתקדם בחקיקה של פיסקת ההתגברות. אנחנו נמשיך לקדם את זה, אנחנו נתעקש על חקיקת החוק".

 

"ניתן כמה ימים למצות הסכמות. ראש הממשלה חתום מולנו בהסכם הקואליציוני על מחויבות להעביר את החוק הזה ולכן הציפייה היא בעיקר ממנו להביא את אותן הסכמות".

 

בהמשך, כחלון התייחס בישיבת סיעת כולנו לדברי בנט: "צריך להפסיק עם הספינים. אנחנו בעד הוצאת המסתננים ה לא חוקיים מהארץ. גם אם צריך להגיע לפס ההתגברות בנושא המסתננים כולנו מאוחדת מאחרי העניין. לצערי יש שרים שאין להם פתרונות מפזרים אשליות לציבור. גם אם הפסקה הזאת היתה עוברת היא לא היתה נותנת מענה... די עם הכותרות ודי עם הספינים. הקציתי עשרות מליוני שקלים לטובת כל מיני פתרונות. לצערי צריך לומר את האמת לציבור: המתווים לא צלחו ולכן צריך למצוא דברים אחרים", אמר שר האוצר.

 

יו"ר העבודה והמחנה הציוני, אבי גבאי, אמר בישיבת סיעתו: "חרפת ההתגברות היא ניסיון חיסול ממוקד בבית המשפט העליון והיא חלק מתכנית לצמצם את הדמוקרטיה והחופש בישראל. אנחנו מחזקים את נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות שמתייצבת להגנת הדמוקרטיה. לא מתכופפת ולא מפחדת. אני רוצה לשבח את שר האוצר שהודיע שסיעתו תתנגד להצעת החוק של סמוטריץ׳ בעניין. אני קורא לכחלון להתנגד גם לכל הצעה אחרת בעניין. זה לא עניין של 61 או 70 ח"כים שיוכלו לרסק את בגץ. זה עניין עקרוני ועל החופש שלנו לא מתפשרים". שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר בישיבת סיעתו: "זה נראה לי גרוטסקי. מאבק על הנקודות אצל הבוחרים. כולם רבים מי תומך יותר ומי יותר קדוש מהאפיפיור".

 

גם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס לעימות בין חברי הקואליציה סביב החוק ואמר כי "אין משבר ואף אחד לא רוצה לפרק את הקואליציה. אני לא מכיר אף גורם שרוצה להקדים את הבחירות ולכן גם הדיבורים בטח בעת הזו כשאנחנו מטפלים במצב ביטחוני מורכב ביותר זה פשוט לא נכון, אבל גם פוליטית אף אחד לא רוצה להקדים. לכן אין פה משבר, כמו שאמרתי יש פה תחרות, תחרות ריצה מי רץ יותר מהר לעבר הבוחר שלו אבל אין פה שום משבר ואין פה שום סכנה לקואליציה"

 

נשיאת ביהמ"ש העליון, אסתר חיות בטקס השבעת השופטים
 

אמירות קשות. חיות (חדשות עשר)

 

 

מוקדם יותר היום, נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, התייחסה אף היא לסערה סביב פסקת ההתגברות. "הרשות השופטת נתונה תחת מתקפה בוטה וחסרת תקדים, אשר מאיימת באופן ממשי על עצמאותה ועל אי-תלותה", אמרה הנשיאה בטקס השבעת שופטים חדשים בבית הנשיא שבירושלים, במעמד הנשיא ראובן (רובי) ריבלין, וכששרת המשפטים איילת שקד - יושבת למולה.

 

"אחד המופעים המדאיגים של המתקפה הזו הוא ההחלטה שאותה קיבלה אתמול ועדת השרים לענייני חקיקה ולפיה הממשלה תומכת בהצעת חוק פרטית אשר מרוקנת למעשה מכל תוכן את חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו", טענה חיות בנאומה. "המשמעות של חקיקת פיסקת ההתגברות היא פשוטה - ביטול ההגנה החוקתית על זכויות האדם המעוגנות בחוק והתרת הרסן לחקיקת חוקים הפוגעים בזכויות בלא שבית המשפט יוכל להושיט לנפגעים סעד".

 

הנשיאה חיות, בהתבטאות פומבית ראשונה בנושא, יצאה בנאומה באופן נחרץ נגד כל הליך חקיקה נגד בית המשפט. "השאלה באיזה רוב תחוקק הכנסת את החוק הפוגע - 61, 65 או 70 - אינה העיקר", קבעה. "מדובר בפיסקת התגברות אשר עצם חקיקתה תכתים את מפעל החוקה הישראלי שטרם הושלם, תיצור כאוס חוקתי ותהפוך את ההגנה החוקתית שהוקנתה לזכויות האדם בישראל - לכלי ריק".

 

 השרה איילת שקד בטקס השבעת שופטים
 

לא נשארה חייבת. שקד (חדשות עשר)

 

 

לקראת סיכום דבריה קבעה הנשיאה: "ההצעה היא רעה ומסוכנת ועלולה לגרום לישראל נזק חסר תקנה גם בזירה הבין-לאומית". כשסיימה את נאומה זכתה חיות למחיאות כפיים סוערות מהנוכחים בטקס, כשבמקביל הנשיא ריבלין קם לכבודה על רגליו. השרה שקד מנגד, נותרה ישובה על כסאה, ולא מחאה כפיים. 

 

בהמשך, שקד הגיבה לנאומה של חיות. "המכשלה חייבת לחזור לכנסת, אין לנו גוף אחר", טענה השרה. "הכנסת היא זו שחייבת להחליט. אתמול התחלנו בתהליך ואני מאמינה שבסופו הכנסת תסדיר את מערכת הגומלין בין הרשות המחוקקת לשופטת", אמרה שקד בנאומה. "אחת לשבוע יוצאת בת קול ומכריזה כי מדינת ישראל צועדת אל קץ הדמוקרטיה. לעתים בשל מהלך ממשלתי כלשהו, ולעתים בשל חקיקה כזו או אחרת. חייזר שינחת כאן, עלול להאמין שהדמוקרטיה הישראלית כה שברירית עד שהיא קורסת ברגע אחד. האינפלציה בהודעות אודות מות הדמוקרטיה הפכה לאבסורד, ובעיקר לכלי ניגוח פוליטי. צר לי לאכזב את המפסידים, אך צאו החוצה והביטו - הדמוקרטיה הישראלית חיה, נושמת ובועטת וחזקה יותר מכל מבקריה ומספידיה".

 

גם הנשיא ריבלין התייחס לסערה: "את כללי המשחק ואת עקרונות הדמוקרטיה אסור לשנות, הם ישמרו על האיזון בין המיעוט לרוב. בסוגיות רגישות מאין אלו עדיפה ההסכמה מאשר ההכרעה. הסכמה תושג ותקבל את הלגיטימיות המתבקשת".

 

שר התיירות יריב לוין, מיוזמי ההצעה, מיהר להגיב לדבריה של חיות בבית הנשיא. "הריבון במדינה דמוקרטית הוא העם ולא קומץ שופטים", אמר השר, "דברי הנשיאה מבטאים גישה אנטי-דמוקרטית במהותה". הוא הוסיף: "שופטי בית המשפט העליון לקחו לעצמם באופן פסול סמכויות מופרזות לפסילת חוקים, ועתה הם נזעקים כאשר אנו מובילים מהלך הכרחי להשבת הסדר הדמוקרטי התקין".

 

ריבלין עם שקד וחיות
 

ריבלין עם שקד וחיות, היום בבית הנשיא (מארק ניימן /לע"מ)

 

 

בתוך כך, במערכת הפוליטית מעריכים כי ההצעה על פסקת ההתגברות לא תועלה השבוע להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת, לאחר שאושרה אתמול בדיון של ועדת השרים לחקיקה.

 

אתמול אמר עורך הדין אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, כי לתחושתו בכנסת ובממשלה ישנה תחושה שהיועצים המשפטיים אינם לגיטימיים. "ישנה תחושה של ירידת קרנה של המקצועיות בשירות המשפטי", אמר בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה. "אנחנו פועלים במרחב של חוסר לגיטימיות", המשיך, "בשנים האחרונות התפקיד ועיקר הפעילות שלנו של שמירת סף, קידום אינטרס הציבור וזכויות אדם נתפסים בקרב קהלים הולכים וגדלים כולל בכנסת ובממשלה כלא לגיטימיים. קמה גישה אידיאולוגית שמסבירה שמה שאנחנו עושים אסור".

 

ליכט הבהיר כי לתפיסתו התפקיד של היועצים המשפטיים אינו רק לסמן את גבולות החוק. "חובה עלינו לומר את דעתנו גם כאשר אין רק מניעה משפטית - תפקידנו הוא גם לקדם זכויות אדם ומנהל תקין", אמר ליכט, "גם אם אנחנו לא יכולים לכפות את דרך הפעולה. לכן אנחנו מציעים אלטרנטיבות ופתרונות אפשריים אחרים, זהו שיח לא כופה אלא שיח של שכנוע והצפת הקשיים".