BETA

06.05.2018

22:14

עודכן:

חשיפת תוכנית הנקמה - עוד מכה שמגבירה את החשש של טהראן מעימות

בשבועיים האחרונים האיראנים סופגים מהלומות מודיעיניות וצבאיות גם יחד, וניכרת נחיתותם מול ישראל. על בסיס זה קיים החשש מעימות נרחב והפנייה לתגובה נקודתית • פרשנות

נראה שהאיראנים סופגים בכל יום מהלומה מודיעינית וצבאית גם יחד ובשבועיים האחרונים ניכרת הנחיתות הצבאית האיראנית מול ישראל. הצבא הישראלי הוא רציני הרבה יותר מזה האיראני, שאינו מאוד מתקדם. על בסיס זה קיים החשש שלהם מעימות כולל.

 

עוד ניתן לראות בשבועיים האחרונים חוסר עקביות ומבוכה בהצהרות היוצאות מאיראן, ושלא כמנהגו, המנהיג העליון, עלי חמינאי כלל אינו מדבר על המתיחות. האיראנים רוצים להגיב כדי לנקום ולהחזיר את כבודם לאחר המתקפות האחרונות של ארסנל הנשק שלהם בסוריה והרג חייליהם, אך בעקבות הפחד מעימות, פונים לתגובה נקודתית. את הנקמה, כך על פי הערכות, הם רוצים לבצע בדמות ירי של מטח טילים לעבר מטרה בצפון הארץ.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מצלמות האבטחה חשפו: כך פעלה כנופיית כייסים בחופי גוש דן

הטרור החקלאי: המשטרה תגביר את כוחותיה לקראת יום הנכבה

מהערב - הגשם חוזר: קיים חשש לשיטפונות בנחלים

 

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי
 

חושש לדבר על העימות. המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי( רויטרס)

 

 

ניתן להניח שהאיראנים ינסו לפגוע במטרה צבאית. את הירי אמורים לבצע אנשי מיליציה שיעית בהדרכה של קציני חיזבאללה שנשלחו במיוחד לשם כך מלבנון לסוריה. הרעיון הוא להשתמש בטילים איראנים כבדים כמו ה"פאתח 110", תחת פיקוד ויעוץ של אנשי חיזבאללה, אבל ללא נוכחות של משמרות המהפכה. את ההכנות לפיגוע הם החלו כבר לפני כמה שבועות, וצברו מלאי של טילים כבדים בשטח סוריה. בשבוע שעבר התכניות שלהם השתבשו כששורה של תקיפות השמידו מאגר טילים באזור חמאה. אבל האיראנים לא ויתרו ובימים האחרונים רואים הכנות שלהם לממש את התכנית הזאת.

 

מי שמוביל את המהלך הוא קאסם סולימאני, מפקד גיס אל קודס, ובישראל מצביעים גם על חאג'י זאדה, מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה ומוחמד אבאדי, מפקד יחידת הטילים שלו, כמי שבונים את המהלך. 

 

בירושלים מקווים שיצליחו לסכל את הפיגוע, אבל במקביל עושים גם את כל הפעולות הנדרשות למקרה שהם יצליחו לממש את התכנית ויתקפו בסיס בצפון בירי טילים. על כן מאיימים לפגוע בכל המטרות האיראניות בסוריה.

 

 נתניהו וטיל בליסטי איראני
 

נתניהו וטיל בליסטי איראני(רויטרס)

 

 

בישראל מאותתים לאיראן ולחיזבאללה שישנה הבנה של המתרחש בשטח. נתניהו, שר הביטחון ליברמן ושאר שרי הקבינט נראים מיושרים על המסר לפיו ימנעו התבססות איראנית בסוריה גם במחיר של מלחמה. אם יש מישהו מהשרים שחושב אחרת – קולו עד עכשיו לא נשמע. מוקדם יותר הסתיימה ישיבת קבינט המדיני-ביטחוני חריגה בנושא המתיחות בגבול הצפון ובהסכם הגרעין עם איראן. הישיבה הלא שגרתית נמשכה כשלוש שעות וחצי.  

 

בפתח ישיבת הממשלה אתמול התייחס נתניהו למתיחות מול איראן ברקע ההתבססות האיראנית בסוריה. "אנחנו נחושים לבלום את ההתבססות האיראנית גם אם הדבר יהיה כרוך במאבק. איננו רוצים בהסלמה אבל אנו ערוכים לכל תרחיש", אמר נתניהו והוסיף: "אומות שלא היו מוכנות לפעול בזמן נגד תוקפנות רצחנית נגדן, שילמו אחר כך מחירים כבדים בהרבה. אנחנו נגד עימות, אך אם צריך עדיף עכשיו מאשר מאוחר". עוד הוא הוסיף כי "ארגון משמרות המהפכה של איראן מעביר לסוריה בחודשים האחרונים נשק מתקדם כדי לפגוע בנו, הן בחזית והן בעורף. כולל מל"טים התקפיים, טילי קרקע-קרקע, ומערכות נ"מ איראניות שיאיימו על מטוסי חיל האוויר", אמר נתניהו. 

 

ביום רביעי ייצא נתניהו למוסקבה לפגישה תשיעית עם הנשיא פוטין מאז הכוחות הרוסים נכנסו לסוריה בספטמבר 2015 ויציג בפניו את המידע על איראן. נתניהו יצפה עם פוטין במצעד יום הניצחון על גרמניה הנאצית - שם אולי יוצגו בסך גם מערכות טילי נ"מ מדגם S-300 שאת העברתן מרוסיה לסוריה מעוניינת ישראל למנוע. נתניהו סבור כי חרף התבטאויות פומביות הפוכות - פוטין לא יפגע בפעילות חיל האוויר הישראלי בסוריה - כל עוד זו מופנית נגד האיראנים ושלוחיהם. נתניהו היה רוצה שהנשיא הרוסי ילחץ יותר על האיראנים כדי למנוע הסלמה מול ישראל בסוריה, אך יודע כי אפילו עבור פוטין מדובר במשימה קשה ואולי גם בלתי אפשרית.