BETA

05.05.2018

09:29

גורמי מודיעין אירופים ביקרו בישראל: תודרכו על ארכיון הגרעין

משלחות מבריטניה, צרפת וגרמניה הגיעו לארץ וקיבלו סקירה על עיקרי הממצאים של המסמכים שהושגו על ידי המוסד. דיווח: קרי נפגש עם זריף על מנת להציל את הסכם הגרעין

גורמי מודיעין מבריטניה, צרפת וגרמניה ביקרו בימים האחרונים בישראל וקיבלו סקירה על עיקרי הממצאים של "ארכיון הגרעין האיראני", שנתפס על ידי המוסד.

 

פקיד ישראלי בכיר ציין כי בתחילת השבוע הבא יועברו כל החומרים שהושגו לשלוש המעצמות האירופיות וכן לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הארגון שמטרתו לאסוף את כל המזון שנזרק לפח - ולהביאו נזקקים

חשד לשלוש הצתות בצפון: פיצרייה ושני רכבים עלו באש

ההתנקשות שלא הייתה: כך ראש פרויקט הגרעין האיראני נותר בחיים

 

כבר בתחילת השבוע, אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בתדרוך לכתבים בירושלים כי המשלחות הללו צפויות להגיע על מנת לקבל סקירות מפורטות על המסכים אותם חשפה ישראל. "הבאנו הרבה חומר חדש על תכנית הגרעין הצבאית של איראן ואימתנו מידע שהיה לנו בעבר", אמר נתניהו. "הפכנו את סימני השאלה לסימני קריאה", הוסיף.

 

 טראמפ, מקרון ומרקל
 

טראמפ, מקרון ומרקל( רויטרס)

 

 

פקיד ישראלי בכיר ציין כי עיתוי חשיפת "ארכיון הגרעין האיראני" היה מתואם מראש עם הבית הלבן וכי הסיבה לפרסום בעיתוי הנוכחי היתה הדד-ליין של ה-12 במאי, שעד אליו אמור הנשיא טראמפ להחליט האם ארה"ב תפרוש או תישאר בהסכם הגרעין עם איראן.

 

לדברי הפקיד הבכיר, ישראל רצתה לחשוף את המידע המודיעיני אותו הציגה לגבי תכנית הגרעין האיראנית אחרי הביקורים של נשיא צרפת מקרון וקנצלרית גרמניה מרקל בבית הלבן בשבוע שעבר, במהלכם ניסו השניים לשכנע את טראמפ לא לפרוש מהסכם הגרעין. "אנחנו עומדים בפני החלטה קריטית של טראמפ לגבי הסכם הגרעין", אמר הפקיד הבכיר. "השבוע שעבר היה של האירופים ועכשיו זה השבוע שלנו", כך לדבריו.

 

בתוך כך, שר החוץ האמריקני לשעבר, גון קרי, נפגש לפני כשבועיים עם שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, במטה האו"ם שבניו יורק על מנת לדון בהסכם הגרעין ולנסות לשמרו, כך על פי דיווח בעיתון ה"בוסטון גלוב" האמריקני. מדובר בפגישתם השנייה במהלך החודשיים האחרונים.

 

כפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר, אתמול שוחח נתניהו בטלפון עם ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, ודן עמה ב"ארכיון הגרעין האיראני". השניים שוחחו גם על הסכם הגרעין עם איראן והכרעתו הצפויה של הנשיא טראמפ בנושא ב-12 במאי. עוד שוחח אתמול נתניהו גם עם ראש ממשלת אוסטרליה, מלקולם טרנבול, וראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, ועידכן אותם על המידע.

 

 בנימין נתניהו ותרזה מיי עומדים מחוץ לדאונינג 10
 

בנימין נתניהו ותרזה מיי עומדים מחוץ לדאונינג 10( רויטרס)

 

 

אתמול הודיע משרד החוץ הרוסי כי הוא מתנגד לכל שינוי בהסכם הגרעין עם איראן. בנוסף לכך הודיעה מוסקבה כי תכבד את הסכם הגרעין עם איראן, כל עוד מדינות אחרות ינהגו כך. אתמול אמר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי "אם ישראל, או כל מדינה אחרת, השיגה מסמכים המוכיחים שלאיראן עדיין יש תוכניות גרעין – עליה למסור אותם לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית". עם זאת, לברוב לא פסל את האפשרות שהמידע שנתניהו הציג במסמכים, אינו חדש.

 

כזכור, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, פרסם שלשום סרטון ביוטיוב על רקע איומיו של טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין. "לא נפתח מחדש את המו"מ על הסכם הגרעין, לא נקבל שינויים בהסכם הנוכחי ולא ניסוג מעמדתנו מול הבריונות האמריקנית", אמר. עוד ציין כי "אם ארה"ב תחליט על נטישת ההסכם - היא תישא באחריות". זריף הוסיף כי "ארה"ב מפרה באופן עקבי ובוטה את התחייבותיה ולכן לא נהיה מוכן לדון על שום שינוי בהסכם".

 

לקראת הכרעתו של טראמפ, שייקבע אם להחזיר את הסנקציות על איראן, מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, קרא לנשיא טראמפ שלא לבטל את הסכם הגרעין. לדבריו, המזרח התיכון ייהפך למקום מסוכן יותר אם ארה"ב תוותר על ה"ניצחון הדיפלומטי" מול איראן. "אם יום אחד יהיה הסכם טוב יותר – כדאי יהיה להחליף אותו", אמר גוטרש, "אולם אסור לעשות זאת ללא חלופה טובה יותר". על המתיחות בין ישראל לאיראן, אמר מזכ"ל האו"ם כי "קיימים סיכונים, ואנחנו צריכים לעשות הכול על מנת למנוע מהם להתממש".