BETA

05.05.2018

01:33

מוחים נגד הפשיעה החקלאית: "בסוף נפשוט רגל ונסגור את הבסטה"

החקלאים סופגים נזק בהיקף של מאות אלפי שקלים ומפנים אצבע מאשימה למשטרה שלא מגנה עליהם מפני חוליות הפושעים. הלילה: מאות ערימות חציר עלו באש בעמק הירדן

כמעט מדי יום נגרם נזק בהיקף של מאות אלפי שקלים לחקלאים ברחבי הארץ: מחסני תבואה נשרפים, רפתות ודירים נפרצים וכלים כבדים מושחתים. נזק שמגיע למעל מיליארד שקל בשנה-  וזה עוד לפני גל ההצתות באמצעות "עפיפוני התבערה" שפוגע בשדות. החקלאים טוענים שמדובר ב"טרור חקלאי" ומוחים על אוזלת ידה של המשטרה.

 

הלילה (שבת) עלו באש מאות ערימות חציר בשטחים החקלאיים של קיבוץ אפיקים שבעמק הירדן. הנזק המוערך - מאות אלפי שקלים. ראש המועצה האזורית עמק הירדן אמר כי "אלה פניו המכוערים של הטרור החקלאי. על שר החקלאות והשר לבטחון פנים לפעול. הדיבורים ששמענו בלי סוף פשוט לא עשו את העבודה".

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

פתיחה צולעת: המועמד הבולט לזכייה בג'ירו ד'איטליה נפצע באימון

לוחם ביחידה מובחרת הותקף באכזריות בגלל שהסיע מלצרית לביתה

בפעם השנייה בשבועיים: תינוק במצב קשה עקב נוכחות סמים בגופו

 

חבר הכנסת איציק שמולי התייחס גם הוא להצתה הלילה ואמר כי הטרור החקלאי "ממשיך להכות בחקלאים חסרי האונים והממשלה ממשיכה לעמוד מנגד ומפקירה אותם. הגדלת תקצוב מרכיבי הביטחון ביישובים, בעיקר על קו התפר, הגברת האכיפה והענישה ופתרון בעיית הביטוח הם צעדים ראשונים ונדרשים שיש להביא לאישור הממשלה - וכלום".

 

 שריפת מטעים כחלק מהטרור החקלאי
 

שריפת מטעים כחלק מהטרור החקלאי (חדשות עשר)

 

 

ראש המועצה האזורית עמק הירדן, עידן גרינבואום, אמר לאחר ההצתה בשדה באפיקים כי "האירוע שראינו הלילה הוא שרשרת נוספת במה שמכונה 'הטרור החקלאי'. לא יתכן שהחקלאים שלנו שעומלים על שדותיהם, מגלים באמצע הלילה שעמלם עולה בלהבות. אני פונה לשרים להפסיק עם הדיבורים ולפעול בשטח כדי להפסיק את התופעה הזאת".

 

ארז שמיר, חקלאי ממושב ארבל, סיפר על התחושות הקשות: "אני בפחד מתמיד שיבואו ויציתו לי את החלקות. ביום שראיתי את כל הכלים שלי עולים באש, נכנסתי להלם טוטאלי כי זה היה באמצע העונה. זו מכה קשה לי ולמשפחה שלי". ניצב משנה דוד שריקי, קצין חקירות ומודיעין במג"ב, התייחס לטענות על "טרור חקלאי", ואמר: "נכון שמרבית הגנבים הם ערבים או מהשטחים, אך הם הודו ואמרו שזה על רקע כלכלי".

 

מלבד היקפי הגניבה וההשחתה הגדולים, החקלאים נתקלים גם בתופעת גביית דמי החסות. ניסים מבורך, ממפוני גוש קטיף, בעלי חוות "כרמי מבורך" בנגב סיפר על התופעה: "השכן הבדואי שלי ניגש אליי ואמר שהוא ישמור לי על הכרם. ישר הבנתי על מה הוא מדבר, אבל למה אני צריך לממן אנשים בגלל שהם מרשים לי לחיות פה?", שאל.

 

בווידאו: חשד להצתת ערימות חציר בקיבוץ אפיקים

 

 

למרות זאת, המשטרה דווקא מתגאה בכך שבשנה האחרונה היא פענחה מקרים רבים של פשיעה חקלאית וביצעה מעצרים בשטחים בסיוע יחידות מיוחדות. ניצב משנה יורם אזולאי, קצין אגף חקירות ומודיעין במחוז צפון, אמר: "השנה ירדנו ב-18% בכמות אירועי הפשיעה החקלאית בצפון, ובשנה הקודמת ירדנו בעוד 15%. אנחנו רואים מגמת ירידה מתמשכת בפשיעה החקלאית".

 

המשטרה אמנם מתגאה בתוצאות המאבק, אך החקלאים לא רוצים תוצאות בשטח. עופר גרשוביץ', מנכ"ל ארגון גג של החברה לפיתוח הגליל, אמר: "המשטרה נמדדת על סטטיסטיקה, אך אנחנו על אירועים יחידים, ואנחנו לא יכולים לשרוד ככה, בסופו של דבר נפשוט רגל ונסגור את הבסטה".