04.05.2018

13:20

"השואה - הפשע הכי אכזרי בהיסטוריה": אבו מאזן התנצל על נאומו

יו"ר הרשות הפלסטינית פרסם התנצלות בשפה האנגלית על הנאום שנשא מוקדם יותר השבוע. "אני מכבד את האמונה היהודית ומגנה אנטישמיות". ליברמן: "ההתנצלות לא מתקבלת"

אחרי הסערה, מגיעה ההתנצלות: יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, פרסם היום (שישי) הודעת התנצלות בשפה האנגלית על הנאום שנשא ביום שני בכינוס המועצה הלאומית הפלסטינית ואשר עורר סערה ברחבי העולם.

 

"אם אנשים נפגעו מהצהרתי, במיוחד יהודים, אני מתנצל. אני רוצה להבהיר לכולם שלא התכוונתי לפגוע ולהדגיש כמה אני מכבד את האמונה היהודית, כמו דתות מונותאיסטיות אחרות", כתב אבו מאזן. "אני  רוצה לגנות שוב את השואה, הפשע הכי אכזרי בהיסטוריה, ולהביע הזדהות עם קורבנותיה. בד בבד, אנו מגנים אנטישמיות בכל הדרכים שבהן היא באה לידי ביטוי ומתחייבים לפתרון שתי המדינות שבו נוכל לגור זה לצד זה בשלום ובביטחון".

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס בטוויטר להתנצלות וכתב: "אבו מאזן הוא מכחיש שואה עלוב, שכתב דוקטורט על הכחשת שואה ולאחר מכן גם פרסם ספר על הכחשת שואה. כך יש להתייחס אליו. התנצלותו לא מתקבלת".

 

בנאום שנשא אבו מאזן ביום שני בכינוס המועצה, אמר יו"ר הרשות הפלסטינית כי מעשיהם של היהודים הביאו לכך שנרדפו באירופה. אבו מאזן אמר בנאומו כי באירופה פנו נגד היהודים "לא בשל דתם, כי אם בשל פעילותם החברתית הקשורה להלוואות בריבית, בבנקים וכו'". הוא טען כי מטרתו של אדולף היטלר הייתה שהמדינה היהודית שתהיה כפופה לו, וכי הצורר הנאצי הציע ליהודים להגר לפלסטין בתמורה לכסף ולשמירה על כל רכושם.

 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן (רויטרס)

 

 

נאומו, כאמור, זכה לגינויים ברחבי העולם. אתמול, בריטניה וצרפת גינו את הדברים. "הדברים של אבו מאזן על השואה היו מדאיגים מאוד ואינם עוזרים לשלום באזור", אמר השר לענייני המזרח התיכון בבריטניה, אליסטר מרט. "כל ניסיון להצדיק או להסביר להצדיק אלמנט כלשהו מהשואה הוא בלתי מקובל", המשיך, "הנשיא עבאס הראה מחויבות לאי-אלימות ולפתרון שתי המדינות, אבל הרטוריקה שלו לא משרתת את האינטרסים של העם הפלסטיני ומאוד מדאיגה למטרת השלום".

 

ממשרד החוץ הצרפתי נמסר: "אנחנו מגנים את דבריו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן ושותפים לתחושות שדבריו עוררו. אנחנו סבורים כי דבריו היו שקריים ומצערים. צרפת קוראת לכולם לפעול ברוח של שלום ודיאלוג כדי ליצור את התנאים לשלום בין ישראל לפלסטינים. זה דורש התנהלות אחראית ביותר בהתבטאויות פומביות של שני הצדדים. צרפת מגנה את האנטישמיות על כל צורותיה ומחויבת להילחם בתופעה הזאת".

 

יממה קודם לכן, גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר החינוך, נפתלי בנט, תקפו את דברי אבו מאזן. נתניהו אמר כי אבו מאזן נשא עוד נאום אנטישמי. "בשיא של בורות וחוצפה, הוא טען שיהודי אירופה נרדפו ונרצחו לא בשל היותם יהודים, אלא מפני שעסקו בהלוואות בריבית", אמר נתניהו. "אבו מאזן שוב מדקלם את הסיסמאות האנטישמיות הבזויות ביותר. כנראה שמכחיש שואה נשאר מכחיש שואה. אני קורא לקהילה הבין-לאומית לגנות את האנטישמיות החמורה של אבו מאזן, שהגיע זמנה לחלוף מן העולם".

 

בנט, מצדו, אמר: "אבו מאזן ספוג באנטישמיות ובגזענות מכף רגלו ועד ראשו. הוא ממשיך את מסורת קודמיו, המופתי שהיה חבר של היטלר, וערפאת, רב-מרצחים של יהודים. הוא מזרים את רעל האנטישמיות במוחות הדור הבא. את השלום נביא מהשטח, לא דרך רשות מושחתת ואנטישמית".