BETA

03.05.2018

07:44

מזכ"ל האו"ם לטראמפ: אל תפרוש מהסכם הגרעין - ישנה סכנה למלחמה

אנטוניו גוטרש התייחס ברשת BBC לכוונותיו של נשיא ארה"ב, וקרא להסכם "הישג דיפלומטי חשוב". ליברמן: "כל ניסיון מצד איראן להשיג דריסת רגל צבאית בסוריה - יסוכל"

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, פנה הבוקר (חמישי) ב-BBC לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, והפציר בו שלא לסגת מהסכם הגרעין עם איראן.

 

גוטרש המשיך ואמר כי ישנה סכנה ממשית למלחמה עם איראן אם יעשה כן, וקרא להסכם "הישג דיפלומטי חשוב". עם זאת, התייחס לחששות של חלק ממדינות האזור. "צריך לקיים דיאלוג על ההסכם", אמר. "אך אסור לנו לוותר עליו אלא אם יש לנו חלופה טובה", אמר, והדגיש כי "זמנים מסוכנים לפנינו".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

עורך דינו של טראמפ: הוא ידע על דמי השתיקה לשחקנית הפורנו

בסביבת אבו מאזן טוענים: נאומיו הבאים יהיו חריפים אף יותר

בלעדי: תיעוד מעצרם של חשודים בהבאת נשים מאוקראינה לזנות

 

לפני שלושה ימים נשא ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצהרה מיוחדת בנוגע לתוכנית הגרעין של איראן. נתניהו חשף כי ישראל השיגה - מתוך כספות ארכיון הגרעין האיראני שבטהראן - חצי טון של מסמכים שמוכיחים לטענתו את תוכנית הגרעין האיראני ואת "פרוייקט עמאד" של טהראן. טראמפ, שהצהיר באופן עקבי כי אינו מרוצה מההסכם ואיים בעבר כי יפרוש ממנו, הגיב בחיוב לדברי נתניהו. הוא גם התייחס לפקיעת המועד שהקציב לפרישה מההסכם שנחתם ב-2015. "זאת סיטואציה לא מקובלת. נראה מה יקרה. נקבל החלטה לפני ה-12 בחודש", אמר.

 

נתניהו במהלך הצהרת הגרעין
 

נתניהו במהלך הצהרת הגרעין( רויטרס)

 

 

בתוך כך, שר הביטחון אביגדור ליברמן העניק אתמול ראיון לעיתון "קומרסנט" הרוסי, ואמר כי ישראל תתקוף את מערכות ה-S-300 הרוסיות שאותם תקבל סוריה במידה שיעשה בהן שימוש נגד מטוסים ישראלים. "אם נשק זה לא יופנה נגדנו הרי שאין זה מענייננו, אך במידה ומערכת זו תירה על מטוסינו, הרי שכמובן שנגיב", אמר.


ליברמן התייחס בראיון גם לאיראן ואמר: "לא נרשה לאיראן להפוך את סוריה לנקודת מעבר קדמית כנגדנו. ראינו כיצד איראן ניסתה לתקוף את ישראל ושלחה מזל"ט למוש לעבר ישראל. כל ניסיון מצד איראן להשיג דריסת רגל צבאית בסוריה יסוכל".


השר נגע בדבריו גם בחומר המודיעני שהצליח המוסד הישראלי להביא מטהראן והוצג על ידי ראש הממשלה נתניהו, ונשאל על העובדה שלא הוצגו הפרות של ההסכם מהשנתיים האחרונות. "אנחנו מדברים על התוכנית האיראנית הגרעינית באופן כללי. לא מדובר פה לא בשנתיים, לא ב-12 שנה ולא ב-20, אמר ליברמן. "אנחנו מדברים כאן בכלל על למה איראן צריכה אורניום מועשר, למה הם צריכים תוכנית גרעינית, כשיש להם מאגרי ענק של נפט וגז? איראן תמיד דיברה על כך שהיא מפתחת תוכנית גרעין אזרחית, אבל מהתחלה זו לא הייתה המטרה שלה. תוכנית הגרעין האיראנית כאמור לא נסגרה, היא רק הוקפאה, על מנת להשיג ממנה מקסימום תועלת ולחזור אליה לאחר מכן".

 

שר הביטחון ליברמן
 

"אם המערכת תירה על מטוסינו - נגיב". ליברמן (חגי פריד)

 

 

"צריך להתייחס להסכם הזה בדיוק כמו להסכם מינכן", הסביר. "הייתה תוכנית ומולה מערב עייף שאיבד את כוח ההתנגדות שלו, שאיבד את הרצון הפוליטי שלו ושהחליט לפייס את המגפה של המאה 21 – האיסלאם הרדיקלי. בדיוק כמו שניסו לעשות עם היטלר, ובסוף שילמו מחיר כבד מאוד. בסוף נקבל איראן עם טילים גרעיניים, וכדי לעצור אותם אח"כ נשלם מחיר כבד הרבה יותר".

 

בסוף דבריו התייחס ליברמן ליחסיה של ישראל עם רוסיה, והדגיש כי ירושלים לא נקטה צעדים נגד מוסקבה כפי שעשו יתר מדינות המערב. "בעשורים האחרונים יצרנו יחסים מיוחדים עם רוסיה, מאוד יעילים ושקופים", ציין. "אנחנו מאוד מעריכים את היחסים עם רוסיה. גם כשהשותפים הקרובים שלנו הפעילו עלינו לחצים, כמו במקרה של סנקציות נגד רוסיה, אנחנו לא הצטרפנו אליהן. לאחרונה הרבה מדינות הוציאו מתוכן את הדיפלומטים הרוסים. ישראל לא הצטרפה לפעולה הזאת. יש לנו יחסים נורמליים עם רוסיה ואנחנו לוקחים בחשבון את האינטרסים שלה. אנחנו מקווים, שרוסיה תיקח בחשבון את האינטרסים שלנו כאן, במזרח התיכון. אנחנו מצפים להבנה מצד רוסיה ותמיכה שלה באינטרסים החיוניים שלנו".

 

העיתון "א ראי" הרואה אור בכווית דיווח כי ארה"ב מתכננת להעלות את סוגיית "הגרעין האיראני" מחדש במועצת הביטחון של האו"ם. לפי הדיווח, המשלחת האמריקנית בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תבקש מפקחי הארגון לפקח  על כל אחד מהמתקנים שהופיעו במסמכים האיראניים עליהם הצליחה ישראל לשים את ידה. מתקנים אלה לא היו מפוקחים על ידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לפני שהושג הסכם הגרעין עם איראן.

 

כמו כן, וושינגטון מעריכה כי איראן תביע התנגדות לפיקוח מחדש על מתקניה בטענה כי מדובר בפגיעה בריבונותה, דבר שיאפשר לארה"ב לדרוש ממועצת הביטחון לשוב והטיל עליה את העיצומים.