BETA

02.05.2018

22:47

בסביבת אבו מאזן טוענים: נאומיו הבאים יהיו חריפים אף יותר

לאחר ההתבטאות האנטישמית בנאומו של יו"ר הרשות הפלסטינית, מקורביו אומרים כי בשלהי כהונתו הוא מתכוון "לסגור חשבון" ולהשמיע דברים בוטים עוד יותר – בשפה לא דיפלומטית

לאחר נאומו של יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, שלשום במוקטעה שברמאללה, אמרו אתמול (רביעי) בסביבתו כי בשלהי תקופת שלטונו אבו מאזן נותן דרור ללשונו הרבה יותר מבעבר – ואף הציעו להקשיב היטב לנאומיו הבאים, שצפויים להיות חריפים אף יותר.

 

לאבו מאזן, לדברי המקורבים, חשבונות פתוחים רבים - עם ישראל, העולם הערבי, וארצות הברית – והוא מתכוון "לסגור חשבון" עם כולם, כמידת יכולתו - ובשפה בוטה ולא דיפלומטית בעליל.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

קיימברידג' אנליטיקה, חברת איסוף המידע, נסגרת סופית

עפולה: אוטובוס התנגש בקיר לאחר שהנהג נדקר; הרקע בבדיקה

תקרית שנייה בשבועיים: מטוס שחלונו נשבר נאלץ לבצע נחיתת חירום

 

מוקדם יותר, הטלוויזיה הפלסטינית דיווחה כי סאיב עריקאת הגיב בפליאה ל"קמפיין הישראלי נגד אבו מאזן ולכך שאבו מאזן הואשם בטרור ובאנטישמיות". לדברי עריקאת, יו"ר הרשות לא הכחיש את את ההשמדות שחווה העם היהודי, וביניהן השואה, ואבו מאזן מאמין בשלום, במו"מ ובשתי מדינות שתחיינה בשלום וביטחון זו לצד זו.

 

נתניהו ואבו מאזן
 

נתניהו ואבו מאזן(רויטרס )

 

 

בתוך כך, האיחוד האירופי גינה היום את נאומו של אבו מאזן, ומתח ביקורת חריפה על דבריו לפיהם מעשיהם של היהודים הביאו לכך שנרדפו באירופה. בהודעה רשמית של הארגון נכתב כי דברים אלו "בלתי מתקבלים על הדעת". עוד נכתב בהודעה כי רטוריקה שכזו "רק תשחק לידיהם של אלו שלא מעוניינים בפתרון שתי המדינות, בו אבו מאזן תמך שוב ושוב".

 

באיחוד האירופי ציינו כי השואה ומלחמת העולם השנייה "הגדירו את ההיסטוריה של אירופה המודרנית, כפי שאף אירוע לא עשה", בהודעה נכתב כי חינוך השואה הוא עדיין תחום מרכזי בבניית חוסן מפני כל צורות השנאה בחברה. לדברי הארגון, "אנטישמיות היא לא רק איום ליהודים, אלא גם לחברה הליברלית והפתוחה שלנו. האיחוד האירופי נשאר מחויב להילחם בכל צורה של אנטישמיות ובכל ניסיון להצדיק את השואה".

 

בד בבד, ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של טראמפ למזה"ת, כתב בטוויטר: "כולם צריכים לגנות את דבריו של הנשיא עבאס ברמאללה, בפתח כינוס המועצה הלאומית הפלסטינית. הם מאוד מטרידים, מצערים ומדאיגים. שלום לא יכול להיבנות על יסודות מסוג זה".

 

במקביל, שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, פרסם בחשבון הטוויטר שלו גם כן גינוי, בו נכתב כי גרמניה היא הנושאת הבלעדית ל"פשע הנורא ביותר בהיסטוריה האנושית", השואה, וכי יש לצאת כנגד כל סוג של אנטישמיות ברחבי העולם. מאס אף צירף לדברים הללו כתבה של עיתון ה"דר שפיגל", המכנה את נאום אבו מאזן "נאום אנטישמי" וכזה שבו יו"ר הרש"פ מטיל על היהודים את האחריות לשואה.

 

סאיב עריקאת, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני
 

סאיב עריקאת, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני(רויטרס)

 

 

גם שר החוץ הליטאי, לינאס לינקביציוס, גינה את נאומו של אבו מאזן בחשבון הטוויטר שלו: "לא רק שדבריו של יו"ר הרשות הפלסטינית אינם נכונים, גם מצער מאוד לשמוע אותם".

 

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו התייחס לדברי יו"ר הרש"פ, ואמר כי "אבו מאזן נשא עוד נאום אנטישמי. בשיא של בורות וחוצפה, הוא טען שיהודי אירופה נרדפו ונרצחו לא בשל היותם יהודים, אלא מפני שעסקו בהלוואות בריבית", אמר נתניהו. "אבו מאזן שוב מדקלם את הסיסמאות האנטישמיות הבזויות ביותר. כנראה שמכחיש שואה נשאר מכחיש שואה. אני קורא לקהילה הבינלאומית לגנות את האנטישמיות החמורה של אבו מאזן, שהגיע זמנה לחלוף מן העולם".

 

שר החינוך, נפתלי בנט תקף גם הוא את אמירותיו של המנהיג הפלסטיני: "אבו מאזן ספוג באנטישמיות ובגזענות מכף רגלו ועד ראשו. הוא ממשיך את מסורת קודמיו, המופתי שהיה חבר של היטלר, וערפאת, רב-מרצחים של יהודים", אמר בנט. "הוא מזרים את רעל האנטישמיות במוחות הדור הבא. את השלום נביא מהשטח, לא דרך רשות מושחתת ואנטישמית".

 

אבו מאזן אמר שלשום בנאומו כי באירופה פנו נגד היהודים "לא בשל דתם, כי אם בשל פעילותם החברתית הקשורה להלוואות בריבית, בבנקים וכו'". הוא טען כי מטרתו של אדולף היטלר הייתה שהמדינה היהודית שתהיה כפופה לו, וכי הצורר הנאצי הציע ליהודים להגר לפלסטין בתמורה לכסף ולשמירה על כל רכושם.

 

יו"ר הרשות הפלסטינית התייחס בנאומו גם לפרסום בחדשות עשר על דבריו של יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן. אבו מאזן אמר כי קיבל הבטחות מסעודיה לפיהן הממלכה לא שינתה את עמדתה בנוגע לסוגיה הפלסטינית. "יש הרבה שמועות. אל תאמינו להן", אמר עבאס.