02.05.2018

20:37

בצל האזהרות: הודלקו מדורות ל"ג בעומר ברחבי הארץ

לאחר שראשי רשויות אסרו הדלקת אש בשל מזג האוויר, כמות המדורות פחתה משמעותית לעומת שנים קודמות. כוחות מד"א טיפלו ב-44 בני אדם בהילולת הר מירון

בצל האזהרות להתלקחויות ושריפות, התקיימו אמש (רביעי) המדורות של ל"ג בעומר במתכונת מצומצמת, כאשר מוקדם יותר ראשי רשויות, בזה אחר זה, הודיעו לתושביהם כי הם אוסרים או מגבילים הדלקת מדורות בשל השרב.

 

ככל הנראה, ההחלטות יוצאות הדופן של ראשי הערים התקבלו על רקע אסון השיטפון בערבה - אז היה מי שהתעלם מהסכנות ומאזהרות החזאים. זאת, למרות שהיו בעבר ערבי ל"ג בעומר חמים יותר מזה. למרות המגבלות בערים מסוימות, ראשי הערים בכל זאת החליטו באזורים ספציפיים להרשות להדליק מדורות. ברחובות, למשל, פתחו מתחם נקודתי וכן הקימו הפנינג לילדי העיר ביוזמת ראש העירייה, רחמים מלול, ובארגונם של יפעת לנציאנו, מנהלת בית הספר ע"ש יצחק נבון, ומחזיק תיק החינוך, זוהר בלום.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תקרית שנייה בשבועיים: מטוס שחלונו נשבר נאלץ לבצע נחיתת חירום

מתחמי אוהדים וחסימות כבישים: כך תיערכו לג'ירו ד'איטליה

אסון השיטפון בערבה: מנהל המכינה הודיע על התפטרותו

 

בווידאו: ההילולה במירון >>

 

 

מוקדם יותר אתמול, נציב כבאות והצלה, רב-טפסר דדי שמחי, הורה על צו המגביל את קיומן של מדורות ברוב חלקי הארץ לקראת ל"ג בעומר, בעקבות מזג האוויר השרבי. זאת, לאחר הערכת מצב שנערכה בנושא. ההגבלות תקפות לכמה ערים ולאזורים מיוערים.

 

 חגיגות ל"ג בעומר
 

חגיגות ל"ג בעומר( חדשות עשר)

 

 

״אני קורא להורים ולילדים להקפיד על הנחיות הבטיחות הכוללות הדלקה של מדורות קטנות, ושמירת מרחק מאזורי יער וחורש וחומרים דליקים העלולים לסכן רכוש וחיים״, אמר שמחי, שחתם על צו המורה על שורה של הגבלות הכוללת בין היתר את הגבלת ממדי המדורה עד לגובה של מטר וחצי וקוטר של עד שלושה מטרים. כמו כן, הדגיש את האיסור על הדלקת מדורה ביער ובחורש גם במקומות המיועדים לכך. בנוסף, ניתנו מגבלות להגדלת המרחקים בין המדורות לגורמי סיכון כגון יערות, בנייני מגורים, מתקני גז ודלק, קווי חשמל.

 

שר החינוך נפתלי בנט שוחח אתמול בבוקר עם מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, וביקש לגבש המלצה בנושא המדורות, לנוכח מזג האוויר הצפוי. לאחר התייעצויות שקיים המשרד עם נציבות הכבאות, מסר אבואב הנחיות למערכת החינוך, לפיהן ניתן להדליק מדורות אך ורק תחת המגבלות שמפורטות בהודעת הכבאות וההצלה. במקביל, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העלה סרטון לחשבון הטוויטר שלו וקרא לישראלים שלא להדליק מדורות. "הערב אנחנו מציינים את ל״ג בעומר. החזאים אומרים לנו שיש טמפרטורות גבהות ויש רוחות, והמומחים אומרים: אל תדליקו מדורות. אז אל תדליקו מדורות. יהיו הזדמנויות אחרות. אבל אם אתם חייבים אז מקסימום תעשו מנגל בבית, אפשר גם צמחוני", כתב נתניהו.

 

 

גם בקק"ל ביקשו להדגיש כי אין להדליק מדורות בשטחיה, בהם היערות, הפארקים והשטחים הפתוחים, גם אם הוקצה לכך שטח ייעודי. המרחק בין המדורה ליער וחורש חייב לעלות על 500 מטרים. רמי זריצקי, הממונה על הגנת היערות מאש ברגיעה ובחירום בקק"ל, ציין כי "בכל שנה נשרפים אלפי דונמים של יער וחורש טבעי כתוצאה מרשלנות מטיילים, אנו מבקשים להקפיד על כל כללי הזהירות באש".


ראש עיריית חיפה, יונה יהב, אמר מוקדם יותר ב"אורלי וגיא" כי הוא הורה על ביטול המדורות בעירו. יהב הזכיר כי רק לפני שנתיים העיר חוותה חוויה קשה של שריפה, בה כ-60 אלף תושבים נאלצו להתפנות מבתיהם. על פי דבריו, משטר הרוחות אז היה זהה להיום, ולכן הוסיף: "עדיף לפחד מאשר להיבהל".

 

יהב ציין כי הוא כבר נתן הוראה למוסדות להימנע ממדורות, בהם מרכזים קהילתיים, בתי ספר וגני ילדים, ואסר על הדלקת מדורות בשטחים פתוחים. בתוך כך, מערכת החינוך בחיפה המליצה לקיים אירועים קהילתיים או כיתתיים ללא מדורות. צוותים מתוגברים של העירייה הכוללים ניידות אבטחה, פיקוח ושיטור קהילתי יסיירו ברחבי העיר על מנת למנוע הדלקת אש והתפשטות שרפות. עם זאת, סמכותם של ראשי עיריות תקפה רק למוסדות העיר, ולכן לא יכולים לאסור באופן גורף מדורות פרטיות. 

 

מאוחר יותר ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', פרסם בחשבון הפייסבוק שלו כי גם הוא אוסר על הבערת אש ברחבי העיר, בשל מזג האוויר. לפי העירייה, הפקחים ייקנסו את את מי שיסכן את הציבור. "בואו ננהג באחריות ולא ניתן לתרבות ה'סמוך' להשתלט עלינו. החיים שלכם חשובים יותר מכל", כתב ראש העיר בחשבון הפייסבוק. במקביל, אסר על הדלקת מדורות גם ראש העיר חולון. "צוותי הפיקוח העירוני יפעלו במתכונת מתוגברת לאכיפת איסור זה. אנו מצטערים על האכזבה שאולי נגרמת לילדים, אולם הבטיחות מעל לכל. בטוחים כי תקבלו בהבנה ותמצאו דרכים חלופיות לחגוג את ל״ג בעומר", נכתב באתר העירייה.

 

 הכנות לל"ג בעומר ברחובות
 

הכנות לל"ג בעומר ברחובות( עיריית רחובות)

 

 

גם עיריית גבעתיים הוציאה הודעה רשמית בה נמסר כי בשל הערכות המצב ותנאי מזג האוויר הקשים, הכוללים עומסי חום כבדים, רוחות חזקות וצפי לזיהום אוויר משמעותי, אין לקיים להבעיר אש בשטחי העיר. ההחלטה התקבלה על ידי ראש העירייה, רן קוניק והגורמים המקצועיים באגף החירום והבטחון והיא נובעת מחשש לשרפות בלתי מבוקרות ופגיעה בחיי אדם. יצויין כי ניתן לקיים מדורות אקולוגיות בבתי הספר כמתוכנן, באחריות הנהלת בית הספר וועדי ההורים וכן אירועים חלופיים ומפגשים שאינם כוללים הבערת מדורה. בעיריית לוד הגבילו את קיום המדורות לשמונה מתחמים בלבד וגם בהם תותר רק מדורה אחת. מטעם עיריית יבנה נמסר כי תיאסר הבערת מדורות בשטח העיר. בעיריית ראשון לציון המליצו שלא להדליק מדורות.

 

בד בבד, בתנועת בני עקיבא קראו לחניכים שלא לקיים מדורות השנה. "אני מבקש מכולכם לציין בסניפים את יום ל"ג בעומר, יום התגלות תורת הסוד ופטירתו של רבי שמעון בר יוחאי זצ"ל, סיום ימי האבל על מות תלמידי רבינו הגדול רבי עקיבא, בלימוד שמחה שירה ובכל פעולה חינוכית אשר אינה כוללת מדורה", כתב המזכ"ל יאיר שחל.

 

אסף זמיר, סגן ראש עיריית ת"א-יפו, המליץ כבר שלשום בהודעה שפרסם לציבור לתושבים לגלות אחריות ולציין את החג בצורה אלטרנטיבית, כאשר הם נמנעים מאש, בשל תנאי מזג האוויר. אולם זמיר הוסיף כי בסופו של יום, המדורות הן לרוב יוזמות פרטיות, וכי אין בסמכותו לבטל אותן באופן רשמי. 

 

מאוחר יותר, בשל מזג האוויר הצפוי והערכת הכיבוי וההצלה, עיריית תל אביב יפו הגדירה 21 מתחמים שרק בהם מותר להדליק מדורות, בתיאום עם כיבוי אש. מדורות שיודלקו במקומות אחרים בעיר יאכפו ויכובו מיידית. רשימת המגרשים המורשים מופיעה באתר האינטרנט העירוני.  

 

 ההכנות להילולה בהר מירון
 

ההכנות להילולה בהר מירון( מירון און ליין)

 

 

בתוך כך, הלילה מתקיימת הילולת הרשב"י בהר מירון, אליה הגיעו מאות אלפי חוגגים ומאמינים. בעקבות כך משטרת ישראל נערכה בעצימות גבוהה ובפריסה מלאה עד מחר בשעות הלילה. יחד עם כוחות המשטרה יפעלו גופים נוספים ובהם, מערך הכבאות וההצלה מד״א, איחוד הצלה פקע״ר והמקומות הקדושים. 

 

כוחות מד"א כוללים מאות חובשים, פרמדיקים, רופאים ומגישי עזרה ראשונה עם אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ, טרקטורוני מד"א, אופנועי מד"א, רכבי בימבולנס ורכבי חפ"ק הממוקמים במירון בשטח ובמרפאות שהוקומו במקום. עד רגע זה הוענק טיפול רפואי ל-44 בני אדם שסבלו מהתעלפות, בעיות לבביות, בעיות רפואיות כרוניות, תשישות וחבלות קלות,  מתוכם 4 נזקקו להמשך טיפול ופונו באמבולנסים של מד"א לבית החולים זיו בצפת .

 

הצירים הבאים ייחסמו לתנועת כלי רכב פרטיים עד לסיום האירוע: כביש 866 – מצומת חנניה לכיוון מירון, כביש 89 – מצומת חירם ועד מחלף אליפלט, לשני הכיוונים, כביש 886 – מצומת דלתון ועד כיכר עין זיתים, כביש 8900 – מצומת יער בירייה ועד כיכר עין זיתים. כניסה או יציאה מצפת תתאפשר דרך כביש 8900, מכיוון ראש פינה בלבד.