03.05.2018

09:36

מרוץ תחת עננה: הג'ירו ד'איטליה יוצא לדרך בישראל

הרוכב הטוב בעולם יתמודד עם החשדות לשימוש בסמים, "ישראל סייקלינג אקדמי" תתמודד עם חבלי הלידה, והקהל הישראלי יצטרך להתמודד עם הפקקים • איך זה יעבוד?

כריס פרום נשען על אופניו והמתין בסבלנות עד שכל חברי קבוצת "סקיי" הבריטית ייצאו מפתח המלון הירושלמי. הרכבים כבר המתינו בחוץ ושאר הרוכבים אחרים הספיקו לענות לשאלות שהפנה אליהם מראיין ספרדי. מי שנחשב לרוכב הטוב בעולם כיום עם ארבעה פרסי טור דה פראנס, הביט בעיניים חלולות על כל המתרחש סביבו, ולא דיבר עם איש.

 

החודשים האחרונים לא היו קלים עבור פרום. ביום שישי הקרוב החום והאובך לא יהיו האתגרים היחידים עמם הוא יתמודד. הבריטי האגדי ייצא למבחן הראשון של השנה בעונת הרכיבה, כשעננה רובצת מעל ראשו. פרום מתמודד עם חשדות לשימוש לא חוקי בממריץ שדווקא הותר לשימוש של חולי אסתמה, אבל הבדיקות גילו כי כמות החומר בדמו היתה גבוהה מדי. בחודש האחרון פורסם כי פרום עלול לוותר על השתתפותו בטור דה פראנס אם לא תתבהר עננת החשדות נגדו.

 

בינתיים, הבריטי מתאמן ושותק. ההאשמות לא יפריעו לו לזנק כמו קליע ולחרוך את כבישי ישראל בדרך לניצחון. פרום הציב את הג'ירו כאחת המטרות העיקריות של 2018 אחרי שאשתקד ניצח בטור דה פראנס ביולי ובוואלטה אספניה בספטמבר. הג'ירו הוא הגרנד טור היחיד שחסר בארון שלו. העובדה כי שלושת מתחריו הגדולים – פטר סגאן הסרבי, אלחנדרו וולאוורדה הספרדי וויצ'נסו ניבאלי האיטלקי - העדיפו לשמור את הרגליים ליולי, אמורה להקל עליו את העבודה.

 

כריס פרום מתכונן לג'ירו ד'איטליה
 

כריס פרום מתכונן לג'ירו ד'איטליה (רויטרס )

 

 

אבל פרום לא יהיה לבד. שורה של רוכבים מהשורה הראשונה בעולם הגיעו ארצה לקרקס הנודד, שישוב לאיטליה כבר ביום שני. בסוף השבוע הקרוב הם יהיו חלק מתפאורת ענק שתנסה להציג את ישראל באור חיובי, הרחק מסכסוכי המזרח התיכון. כמו שזה נראה עד כה, כולם מרוצים.

 

מנכ"ל הג'ירו, מאורו וגני, הודה שקבלת הפנים מאוד מיוחדת. "כל שנה הג'ירו מספר את סיפורם של מקומות בעלי עניין והאזורים שאותם הוא חוצה", אמר במסיבת העיתונאים שנערכה בירושלים. הסיפור הישראלי שלו, מסתבר, טמון במסורת, בתרבות ובנופים יפהפיים. "אנחנו נראה מקטעים נפלאים שיפתיעו הן מהזווית הספורטיבית והן מהזווית התיירותית", הבטיח.

 

מסיבת העיתונאים לקראת הג'ירו ד'איטליה
 

מסיבת העיתונאים לקראת הג'ירו ד'איטליה (גלעד עדין )

 

 

מילא היה גמר הצ'מפיונס

 

למרות החגיגה בוורוד, נראה שהישראלים לא מתרגשים מקרנבל האופניים המתרחש סביבם. העומס והפקקים, איך לא, מדאיגים אותם יותר, ובכלל, כפי שיחשוב לעצמו האוהד הישראלי ברחוב, 'הם בסך הכל רוכבי אופניים. מילא הייתם מביאים לפה את גמר הצ'מפיונס'. הנשק העיקרי של הג'ירו במלחמה באדישות היא קבוצת סייקלינג אקדמי הישראלית, שתופיע לראשונה אי פעם במרוץ יוקרתי, חמושה בשני רוכבים ישראלים.

 

אחד הרוכבים, גיא ניב, שרק בימים האחרונים התבשר על בחירתו לסגל הקבוצה, עדיין מסרב להאמין. במיוחד כשרק לפני שנה הוא עוד חרש את הסינגלים של יער בן שמן על אופני הרים. "זה אדיר, כמעט בלתי נתפס", הוא כמעט לוחש לעצמו, "לקבל את ההזדמנות הזו אחרי פחות משנה כמקצוען – זה חלום". המטרה האמיתית, הוא מודה, היא להגיע לקטע הסיום ברומא. "החלום הוא לא רק שלי אלא גם של כל הצעירים הישראלים שרואים אותנו ואומרים לעצמם: 'גם אנחנו נוכל להגיע לשם'. נעשה את מה שיעל ארד עשתה בג'ודו".

 

לא צריך להיות רוכב אופניים כדי להבין שהג'ירו הוא לא מרוץ אופניים רגיל. צבעי הלוגו הוורוד מסתירים אמת קשוחה במיוחד: מדובר באחד המרוצים הנבזיים ביותר שקיימים על כדור הארץ. 21 קטעים שנמתחים על פני יותר מ-3,500 קילומטרים. העליות מפחידות אבל הירידות מבהילות עוד יותר.

 

הסגל של אקדמי לג'ירו נבחר בקפדנות לא רק עבור הקבוצה אלא גם עבור הישראלים. "מישהו יכול לדמיין קבוצה ישראלית בלי ישראלים"? שואל בסרקסטיות רן מרגליות, המנהל המקצועי של סייקלינג אקדמי. "יש לנו מטרה ברורה: להפוך את ענף האופניים לספורט לאומי".

 

קבוצת סייקלינג אקדמי הישראלית המשתתפת בג'ירו ד'איטליה
 

קבוצת סייקלינג אקדמי הישראלית המשתתפת בג'ירו ד'איטליה (נועה ארנון )

 

 

מי נגד מי וכמה כמה

 

אף אחד לא לימד את הקהל הישראלי, בעיקר הפחות בקיא, לצפות במרוץ אופניים. בניגוד למשחק המתרחש באצטדיון או אולם ומשודר לעיני כל – מרוץ אופניים חוצה ערים ומדינות ויכול להתקיים בכמה מקומות. הג'ירו הוא אחד משלושת מרוצי הקטעים הגדולים בעולם, והזוכה הוא הרוכב שמצליח לסיים את 21 הקטעים בטווח הזמן המהיר ביותר.

 

אלא שלא תמיד המהירות מנצחת, ולא הרוכב המהיר ביותר הוא זה שעומד על הפודיום. במרוץ ארוך כל כך, נדרשות לא מעט אסטרטגיות ותחבולות כדי לגרום ליריבים להישאר מאחור. רכיבת כביש, למרבה ההפתעה, היא ספורט קבוצתי -  ולרוכבים האחרים יש השפעה ענקית על זהות המנצח. למעשה, מדובר במשחק זהה ל"תופסת" שכל אחד זוכר מילדותו.

הדבוקה הענקית והצבעונית (פלוטון) היא התופס שרודף אחרי כמה רוכבים אמיצים (קבוצת בריחה) שפורצת קדימה ומנסה להשיג נקודות ולחסוך בזמן. ברוב הפעמים, קבוצת הבריחה נתפסת לקראת קו הסיום – רק כדי לאפשר לכמה אמיצים אחרים לצאת לספרינט ניצחון מפואר.

 

בישראל, ספורט האופניים נמצא רק בראשיתו. אבל אם כל התקוות יתממשו, נוכל לשבת ביולי הקרוב מול הטלוויזיה ולראות את רוכבי סייקלינג אקדמי בתחרות החשובה ביותר: הטור דה פראנס.