02.05.2018

10:14

עודכן:

נציב הכבאות הגביל מדורות ברוב הארץ; ראשי ערים אסרו הבערת אש

פרסום ראשון: רב-טפסר דדי שמחי הטיל הגבלות על אופן חגיגות ל"ג בעומר. במקביל, ראשי העיר חיפה, ב"ש, חולון וגבעתיים אסרו על הדלקת אש בשטחן, בערים אחרות הוטלו מגבלות

פרסום ראשון: ניצב כבאות והצלה, רב-טפסר דדי שמחי, הורה היום (רביעי) על צו המגביל את קיומן של מדורות ברוב חלקי הארץ לקראת ל"ג בעומר, בעקבות מזג האוויר השרבי. זאת, לאחר הערכת מצב שנערכה בנושא. ההגבלות תקפות לכמה ערים ולאזורים מיוערים. 

 

״אני קורא להורים ולילדים להקפיד על הנחיות הבטיחות הכוללות הדלקה של מדורות קטנות, ושמירת מרחק מאזורי יער וחורש וחומרים דליקים העלולים לסכן רכוש וחיים״, אמר שמחי, שחתם על צו המורה על שורה של הגבלות הכוללת בין היתר את הגבלת ממדי המדורה עד לגובה של מטר וחצי וקוטר של עד שלושה מטרים. כמו כן, הדגיש את האיסור על הדלקת מדורה ביער ובחורש גם במקומות המיועדים לכך. בנוסף, ניתנו מגבלות להגדלת המרחקים בין המדורות לגורמי סיכון כגון יערות, בנייני מגורים, מתקני גז ודלק, קווי חשמל.

 

מסמך ההגבלות להדלקת מדורות בל"ג בעומר:

 

שר החינוך נפתלי בנט שוחח הבוקר עם מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, וביקש לגבש המלצה בנושא המדורות, לנוכח מזג האוויר הצפוי. לאחר התייעצויות שקיים המשרד עם נציבות הכבאות, מסר אבואב הנחיות למערכת החינוך, לפיהן ניתן להדליק מדורות אך ורק תחת המגבלות שמפורטות בהודעת הכבאות וההצלה. במקביל, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העלה סרטון לחשבון הטוויטר שלו וקרא לישראלים שלא להדליק מדורות. "הערב אנחנו מציינים את ל״ג בעומר. החזאים אומרים לנו שיש טמפרטורות גבהות ויש רוחות, והמומחים אומרים: אל תדליקו מדורות. אז אל תדליקו מדורות. יהיו הזדמנויות אחרות. אבל אם אתם חייבים אז מקסימום תעשו מנגל בבית, אפשר גם צמחוני", כתב נתניהו.

 

 

גם בקק"ל ביקשו להדגיש כי אין להדליק מדורות בשטחיה, בהם היערות, הפארקים והשטחים הפתוחים, גם אם הוקצה לכך שטח ייעודי. המרחק בין המדורה ליער וחורש חייב לעלות על 500 מטרים. רמי זריצקי, הממונה על הגנת היערות מאש ברגיעה ובחירום בקק"ל, ציין כי "בכל שנה נשרפים אלפי דונמים של יער וחורש טבעי כתוצאה מרשלנות מטיילים, אנו מבקשים להקפיד על כל כללי הזהירות באש".


ראש עיריית חיפה, יונה יהב, אמר מוקדם יותר ב"אורלי וגיא" כי הוא הורה על ביטול המדורות בעירו. יהב הזכיר כי רק לפני שנתיים העיר חוותה חוויה קשה של שריפה, בה כ-60 אלף תושבים נאלצו להתפנות מבתיהם. על פי דבריו, משטר הרוחות אז היה זהה להיום, ולכן הוסיף: "עדיף לפחד מאשר להיבהל".

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

עורך דינו של טראמפ לשעבר: מולר איים לזמן את הנשיא לעדות

אין שירות בשכונה היהודית: תושבי מזרח י-ם מודרים ממשרד הפנים

בתום מרדף: נעצר חשוד נוסף במעורבות בירי בצומת אוהלים שבדרום

 

יהב ציין כי הוא כבר נתן הוראה למוסדות להימנע ממדורות, בהם מרכזים קהילתיים, בתי ספר וגני ילדים, ואסר על הדלקת מדורות בשטחים פתוחים. בתוך כך, מערכת החינוך בחיפה המליצה לקיים אירועים קהילתיים או כיתתיים ללא מדורות. צוותים מתוגברים של העירייה הכוללים ניידות אבטחה, פיקוח ושיטור קהילתי יסיירו ברחבי העיר על מנת למנוע הדלקת אש והתפשטות שרפות. עם זאת, סמכותם של ראשי עיריות תקפה רק למוסדות העיר, ולכן לא יכולים לאסור באופן גורף מדורות פרטיות. 

 

מאוחר יותר ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', פרסם בחשבון הפייסבוק שלו כי גם הוא אוסר על הבערת אש ברחבי העיר, בשל מזג האוויר. לפי העירייה, הפקחים ייקנסו את את מי שיסכן את הציבור. "בואו ננהג באחריות ולא ניתן לתרבות ה'סמוך' להשתלט עלינו. החיים שלכם חשובים יותר מכל", כתב ראש העיר בחשבון הפייסבוק. במקביל, אסר על הדלקת מדורות גם ראש העיר חולון. "צוותי הפיקוח העירוני יפעלו במתכונת מתוגברת לאכיפת איסור זה. אנו מצטערים על האכזבה שאולי נגרמת לילדים, אולם הבטיחות מעל לכל. בטוחים כי תקבלו בהבנה ותמצאו דרכים חלופיות לחגוג את ל״ג בעומר", נכתב באתר העירייה.

 

גם עיריית גבעתיים הוציאה הודעה רשמית בה נמסר כי בשל הערכות המצב ותנאי מזג האוויר הקשים, הכוללים עומסי חום כבדים, רוחות חזקות וצפי לזיהום אוויר משמעותי, אין לקיים להבעיר אש בשטחי העיר. ההחלטה התקבלה על ידי ראש העירייה, רן קוניק והגורמים המקצועיים באגף החירום והבטחון והיא נובעת מחשש לשרפות בלתי מבוקרות ופגיעה בחיי אדם. יצויין כי ניתן לקיים מדורות אקולוגיות בבתי הספר כמתוכנן, באחריות הנהלת בית הספר וועדי ההורים וכן אירועים חלופיים ומפגשים שאינם כוללים הבערת מדורה. בעיריית לוד הגבילו את קיום המדורות לשמונה מתחמים בלבד וגם בהם תותר רק מדורה אחת. מטעם עיריית יבנה נמסר כי תיאסר הבערת מדורות בשטח העיר. בעיריית ראשון לציון המליצו שלא להדליק מדורות.

 

בד בבד, בתנועת בני עקיבא קראו לחניכים שלא לקיים מדורות השנה. "אני מבקש מכולכם לציין בסניפים את יום ל"ג בעומר, יום התגלות תורת הסוד ופטירתו של רבי שמעון בר יוחאי זצ"ל, סיום ימי האבל על מות תלמידי רבינו הגדול רבי עקיבא, בלימוד שמחה שירה ובכל פעולה חינוכית אשר אינה כוללת מדורה", כתב המזכ"ל יאיר שחל.

 

 הכנות לל"ג בעומר ברחובות
 

הכנות לל"ג בעומר ברחובות( עיריית רחובות)

 

 

הרב הראשי לישראל יצחק יוסף מסר כי "על פי ההלכה, על אף חשיבות היום, חובה להישמע להנחיות הבטיחות של הגורמים המקצועיים ולנהוג בהדלקת המדורות בכל עיר ועיר על פי הנחיותיהם בלבד. ושומע לנו ישכון בטח". 

 

ממועצת התלמידים והנוער הארצית נמסר כי "הפעם לא אומרים יהיה בסדר, הפעם דואגים שיהיה בסדר. לנוכח תנאי מזג האוויר הקיצוניים והטמפרטורות השרביות שעלולות להוביל לשריפות חמורות ולסיכון חיי אדם, מועצת התלמידים והנוער הארצית קוראת לבני הנוער ולחוגגים להימנע מהדלקת מדורות ולהישמע להוראות הבטיחות של נציגי הכבאות וההצלה".

 

אסף זמיר, סגן ראש עיריית ת"א-יפו, המליץ כבר אתמול בהודעה שפרסם לציבור לתושבים לגלות אחריות ולציין את החג בצורה אלטרנטיבית, כאשר הם נמנעים מאש, בשל תנאי מזג האוויר. אולם זמיר הוסיף כי בסופו של יום, המדורות הן לרוב יוזמות פרטיות, וכי אין בסמכותו לבטל אותן באופן רשמי. 

 

מאוחר יותר היום, בשל מזג האוויר הצפוי והערכת הכיבוי וההצלה, עיריית תל אביב יפו הגדירה 21 מתחמים שרק בהם מותר להדליק מדורות, בתיאום עם כיבוי אש. מדורות שיודלקו במקומות אחרים בעיר יאכפו ויכובו מיידית. רשימת המגרשים המורשים מופיעה באתר האינטרנט העירוני.  

 

אביהוא בן משה, סגן ראש עיריית רמת גן, ציין ב"אורלי וגיא": "כרגע אנחנו פועלים לצמצום המדורות, רק בעשרה אתרים בלבד בעיר יש אישור לקיימן בשטחיהם. אם תהיינה הוראות של נציב כבאות ראשי אנחנו נפעל בהתאם". עיריות נוספות, בהן רחובות, יבנה, ירושלים, ראשון לציון ואריאל, קראו לתושביהן לשמור על הבטיחות בעת הדלקת המדורות ולהישמע להוראות נציבות הכיבוי. חלקן מסרו לתושבים מידע בנוגע למגבלות מקומיות נוספות.

 

 מדורה בל"ג בעומר
 

מדורה בל"ג בעומר (חדשות עשר)

 

 

מגן דוד אדום, במשטרה ובחברת החשמל פרסמו מספר הנחיות לחוגגים, כדי לדאוג לשמירת ביטחונם האישי וביטחונם של הסובבים אותם. בעת פעולות איסוף הקרשים, ממליצים גורמי הביטחון וההצלה לשים לב שלא לאסוף קרשים עם מסמרים ודברים בולטים שעשויים לגרום לפציעה. עוד ממליצים שלא להיכנס לשדות עזובים מחשש לנחשים או לאתרי בנייה בשל סיכון לפציעות.

 

עוד הומלץ כי במהלך הקמת המדורה, יש להקפיד על ריחוק מעשבייה שעשוייה להתלקח, כמו גם מקווי טלפון, מחוטי חשמל ומבנים אחרים שעלולים להינזק. כמו כן, עדיף שלא להעמיד את הקרשים לגובה מאחר והם עלולים ליפול בעת התלקחותם. במהלך המדורה יש לוודא כי ישנו מבוגר אחראי בקרבת מקום, ויש להרחיק חומרים דליקים, מכלי גז, מכלי תרסיסים וחומרי נפץ או בערה למיניהם.


עוד ציינו במד"א גם הנחיות למקרים ובהם התרחשו פגיעות. כך למשל, אם אש אוחזת בבגדיו של אחד הנוכחים, עליו לשכב על הקרקע, להתגלגל מספר פעמים ואם ניתן אז גם להתעטף בשמיכה. במקרה של כווייה, יש לקרר את המקום במים פושרים זורמים ולהזמין את צוותי החירום. באשר לתפוחי האדמה הלוהטים, מומלץ לוודא שאינם חמים מדי לאכילה שכן מקרי העבר מלמדים שהם עלולים לגרום לכוויות קשות בפה.

 

 הילולת הרשב"י במירון בשנת 2015
 

הילולת הרשב"י במירון בשנת 2015 (חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, היום תתקיים הילולת הרשב"י בהר מירון, אליה צפויים להגיע מאות אלפי חוגגים ומאמינים. בעקבות כך משטרת ישראל תיערך בעצימות גבוהה ובפריסה מלאה עד מחר בשעות הלילה. יחד עם כוחות המשטרה יפעלו גופים נוספים ובהם, מערך הכבאות וההצלה מד״א, איחוד הצלה פקע״ר והמקומות הקדושים. 

 

במתחם ההר לא תתאפשר פתיחת דוכנים וחניית כלי רכב, ההגעה להילולה תותר אך ורק באמצעות תחבורה ציבורית והסעות מוסדרות. בעקבות כך קווי התחבורה הציבורית בכל רחבי הארץ המובילים לצפון ולמירון בפרט, יתוגברו באופן משמעותי. הורדה ואיסוף של חוגגים המגיעים בתחבורה ציבורית, תתבצע בסמוך לאתר ההילולה בטרמינלים מוסדרים. 

 

הצירים הבאים ייחסמו לתנועת כלי רכב פרטיים עד לסיום האירוע: כביש 866 – מצומת חנניה לכיוון מירון, כביש 89 – מצומת חירם ועד מחלף אליפלט, לשני הכיוונים, כביש 886 – מצומת דלתון ועד כיכר עין זיתים, כביש 8900 – מצומת יער בירייה ועד כיכר עין זיתים. כניסה או יציאה מצפת תתאפשר דרך כביש 8900, מכיוון ראש פינה בלבד.

 

המשטרה פונה לציבור המבקרים להקפיד על כללי הבטיחות הבאים: אין לטפס על עמודי חשמל, גדרות, קראוונים, תחנות אוטובוס ולנוע רק בדרכים המסומנות להולכי רגל. יש לשמור על הילדים הקטנים בצמוד למבוגר. מומלץ להקפיד על שתיה מרובה בפרט במזג אויר חם. הציבור מתבקש להישמע להוראות השוטרים והסדרנים ולהימנע מלהידחק לאזור ההדלקות.