BETA

26.08.2018

03:28

הפוליטיקאי האמריקני ג'ון מקיין הלך לעולמו בגיל 81

מקיין רץ לנשיאות ב-2008 כמועמד הרפובליקנים, אך הפסיד לאובמה. במהלך שירותו הצבאי נפל בשבי בוויאטנם. נודע כפוליטיקאי שמתנגד לממסד. "מת בדרך שבה חי, בתנאים שלו"

הסנאטור הרפובליקני בארצות הברית, ג'ון מקיין (ג'ון סידני מקיין השלישי), הלך הלילה (ראשון) לעולמו בגיל 81, לאחר מאבק במחלת הסרטן. הוא התמודד בבחירות לנשיאות המדינה כמועמד המפלגה הרפובליקנית בשנת 2008, אך הפסיד לברק אובמה.

 

בסוף השבוע האחרון הודיעו בני משפחתו של מקיין כי הסנאטור בחר להפסיק את הטיפולים הרפואיים. סינדי, אשתו של מקיין, כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי "הלב שלי שבור. הוא הלך לעולמו בדרך שבה הוא חי, בתנאים שלו, מוקף באנשים שהוא אוהב, במקום האהוב עליו ביותר".

 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "תנחומיי הכנים ביותר והערכתי למשפחות של הסנאטור ג'ון מקיין. ליבנו ותפילותינו איתכם". ברק אובמה, שניצח כאמור את מקיין בבחירות לנשיאות ארה"ב בשנת 2008: "מעטים מאיתנו נבחנו כמו ג'ון, או נדרשו להפגין אומץ כשם שהוא עשה. אולם, כולנו יכולים לשאוף לאומץ לשים את טובת הכלל מעל טובתנו האישית. ג'ון הראה לכולנו מה פירוש הערכים הללו, ועל זה כולנו חייבים לו".

 

מקיין נולד למשפחה של קצינים בכירים בחיל הים האמריקני, וגדל בבסיסים שונים ברחבי העולם, עד שמשפחתו השתקעה בווירג'יניה. הוא למד באקדמיה הצבאית של הצי האמריקני, התגייס לצי וסיים קורס טיס. בשנת 1967 הוצב על נושאת מטוסים במלחמת וויאטנם, וכמעט נהרג ארבעה ימים לאחר מכן בתאונה על גבי הספינה שבה מתו 134 חיילים. הוא התנדב לעבור לנושאת מטוסים אחרת, ובגיחה ה-23 שלו מעל צפון וויאטנם הופל מטוסו מעל העיר האנוי.

 

 ג'ון מקיין בצעירותו
 

ג'ון מקיין בצעירותו (רויטרס)

 

 

מקיין שבר את שתי ידיו ושתי רגליו בעת הנטישה, צנח לתוך אגם וכמעט טבע, אך הצליח לנפח בעזרת שיניו חגורת הצלה וכך שרד. הוא נמשה מהמים על ידי אזרחים וויאטנמים והוכה ע"י המון זועם. בהמשך נחקר בעינויים בבית כלא בהאנוי ולא קיבל טיפול לפציעותיו, עד שהתגלה כי אביו הוא קצין בכיר בצי. הוא שהה כשישה שבועות בבית חולים, ואז נשלח למחנה שבויים אחר בפרברי האנוי, שם הושם בבידוד למשך כשנתיים.

 

במהלך שנת 1968 מונה אביו של מקיין למפקד צי האוקיינוס השקט של ארה"ב. השובים הציעו לו להשתחרר, בעיקר לשם יחסי הציבור, אולם הוא סירב לכך כל עוד לא ישוחררו כל החיילים שנשבו לפניו. בשל כך עבר עינויים נוספים בגינם אף ניסה להתאבד, אך השומרים מנעו זאת ממנו. רק בשנת 1973, לאחר כארבע שנים וחצי בשבי, הוא שוחרר בהסכם הפסקת האש בין ארצות הברית לצפון וייטנאם. הוא החלים מפציעותיו הקשות וחזר לתפקיד צבאי בטייסת אימונים.

 

 ג'ון מקיין בפגישה עם נשיא ארה"ב ניקסון לאחר ששוחרר מהשבי בוויאטנם
 

ג'ון מקיין בפגישה עם נשיא ארה"ב ניקסון לאחר ששוחרר מהשבי בוויאטנם (רויטרס)

 

 

בשנת 1981 פרש מהצי, עבר למדינת אריזונה והחל להתעניין בקריירה פוליטית. שנה לאחר מכן נבחר למועמד המפלגה הרפובליקנית לקונגרס במחוז הבחירה שבו התגורר, ובהמשך ניצח את המועמד הדמוקרטי והחל לכהן בתפקיד. ארבע שנים לאחר מכן התמודד על מושב בסנאט, כנציג אריזונה, והביס את מתחריו. הוא תמך בקו הימני, השמרני והנצי של הנשיא רונלד רייגן, אך התפרסם כפוליטיקאי עצמאי בעקבות התנגדותו לשהות האמריקנית בלבנון, זמן קצר לפני שנהרגו 241 נחתים אמריקנים בפיצוץ משאית תופת בביירות וההחלטה על הוצאת הכוחות מהמדינה.

 

בשנת 1999 הכריז על כוונתו להתמודד מול ג'ורג' בוש הבן על נציגות המפלגה הרפובליקנית בבחירות לנשיאות. בוש נחשב למועמד המועדף על הממסד הרפובליקני ומקיין נתפס כפוליטיקאי חוץ-ממסדי. לאחר קמפיין מכוער שכלל הפצת שקרים, שמועות מרושעות וסקרים מדומים, מקיין הבין כי אין לו סיכוי לנצח ופרש מהמירוץ. לאחר הקמפיין הפך לסנאטור חשוב וידוע, שהתנגש עם הנשיא ועם הממסד פעמים רבות. הוא היה מהתומכים הגדולים בפלישה האמריקנית לעיראק לאחר הפיגוע במגדלי התאומים, ולחץ להגדיל את הכוחות במזרח התיכון גם כשהציבור האמריקני החל להתנגד למלחמה.

 

 ג'ון מקיין ורעייתו סידני באריזונה
 

ג'ון מקיין ורעייתו סידני באריזונה (רויטרס)

 

 

בשנת 2007 הכריז על כוונתו לנסות ולהיבחר לנשיאות בשנית. רודי ג'וליאני, ראש עיריית ניו יורק הפופולרי, התמודד מולו על המפלגה הרפובליקנית, וגם מיט רומני. הוא זכה ברוב הצירים וקיבל את מינוי המפלגה. בצעד מפתיע בחר את מושלת אלסקה האלמונית יחסית, שרה פיילין, כמועמדת לסגנית הנשיא. ברק אובמה נבחר כמועמד המפלגה הדמוקרטית וניצח את מקיין בבחירות לנשיאות, לאחר שהמשבר הכלכלי של 2008 הגביר את התמיכה באובמה על רקע חוסר ניסיונו הכלכלי של מקיין ואחריותם של הרפובליקנים למשבר.

 

החל משנת 1993 עבר ג'ון מקיין טיפולים נגד סרטן העור, ששב ותקף אותו כל כמה שנים. כמו כן סבל מנכות חלקית בגפיו ומבעיות בריאותיות נוספות עקב הפציעות שנגרמו לו בזמן השבי בוויאטנם, שלא טופלו כראוי. בשנת 2017 התפרסם כי מקיין חולה בסרטן המוח. הוא המשיך בתפקידו עד מותו, כשהוא נחשב עדיין לפוליטיקאי עצמאי שהתנגד למהלכים רבים של הנשיא דונלד טראמפ. בחודשים האחרונים מצבו הרפואי הדרדר והוא התאשפז בבתי חולים לסירוגין. באוגוסט 2018 החליט שלא להמשיך בטיפול הרפואי. הוא הותיר אחריו אישה שהלכה לעולמה, בת שחלקו השניים ושני ילדיה מנישואים קודמים שאימץ, וכן רעייה נוספת ושלושת ילדיהם.