01.05.2018

01:28

אושר החוק שמאפשר לראש הממשלה ושר הביטחון לאשר יציאה למלחמה

62 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק שמעבירה את הסמכות מהממשלה לקבינט, שבמקרי קיצון יוכל להסתמך על נוכחות חלקית בלבד. באופוזיציה מחו: "הכוח נשאר בידי אנשים בודדים"

מליאת הכנסת אישרה אמש (שני) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שמעבירה מהממשלה לקבינט את הסמכות לצאת למלחמה או למבצע צבאי. מדובר בהצעה שמהווה תיקון לחוק יסוד: הממשלה, שתאפשר לראש הממשלה להסתפק באישור הקבינט גם ללא נוכחות מלאה של חבריו. כדי לעבור ההצעה נזקקה לתמיכה של 61 חברי כנסת, ובסופו של דבר 62 הצביעו בעדה לעומת 41 ח"כים שהתנגדו.

 

המליאה הצביעה בעד הסתייגותו של יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), הקובעת כי המניין החוקי לקבלת ההחלטה בוועדת השרים יהיה מחצית מחברי הממשלה המכהנים בה. עם זאת, בנסיבות קיצוניות ואם הדבר הכרחי מטעמי דחיפות שאינם מאפשרים לכנס את המניין החוקי האמור, רשאים ראש הממשלה ושר הביטחון לקבל את ההחלטה במניין חוקי מצומצם יותר.

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

חניכי המכינה החליטו לבטל את הטיול - המנהל החליט להוציאו

הצהרת הגרעין של נתניהו: הרבה דרמה - אך ללא אקדח מעשן

תמונות חדשות נחשפו מאחד האתרים שהותקפו הלילה בסוריה

 

נתניהו וליברמן
 

רה"מ נתניהו ושר הביטחון ליברמן (רויטרס, דוברות "ישראל ביתנו")

 

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "בחודש יוני 2016 מינה רה"מ ועדה בנושא עבודת הקבינט המדיני-ביטחוני, בראשות האלוף (במיל') יעקב עמידרור. הוועדה התבקשה לגבש המלצות בנוגע להכשרת שרי קבינט חדשים, מידע לשרי הקבינט, הכנת השרים לישיבות ודרכי הפעילות. המלצות הוועדה הוגשו לראש הממשלה בחודש דצמבר 2016 . דוח הוועדה כלל שורת המלצות שנועדו לשפר את תהליכי קבלת ההחלטות ע"י הקבינט בסוגיות הביטחון הלאומי ויחסי החוץ של מדינת ישראל, באמצעות מיסוד תהליכים והטמעת כלים לייעול פעילותו".

 

דיכטר הדגיש כי אין קשר ישיר בין ההצעה לבין המתיחות הביטחונית שנוצרה ביממה האחרונה, והסביר: "כשמסתכלים על המציאות בשנים האחרונות ולא חשוב אם צפונה או דרומה, אנחנו בונים את יכולת ההרתעה בצורה מושכלת. הצעת החוק נועדה לתת מענה סגור וחלוט לגבי האופן שבו מדינה תקינה רוצה לעבוד על פי חוק. בלי גמישות אין יכולת אמיתית לתפקד".

 

ישיבת הקבינט בצפון (ארכיון)
 

ישיבת הקבינט בצפון (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

 

מנגד, באופוזיציה לא אהבו את השינוי בחוק. ח"כ עומר בר לב (המחנה הציוני), אמר : "נשאלת השאלה מה הפורום המינימאלי שחשוב שיהיה בחדר שמאשר את ההחלטה הזו? הסכמנו להתפשר על 50% אבל אז באה הממשלה ואמרה שבתנאים מיוחדים ראש הממשלה יוכל יחד עם שר הביטחון בלבד להחליט על יציאה למלחמה אבל לא מוגדר מה הם התנאים המיוחדים".

 

ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) הביעה אף היא את סלידתה מהחוק: "אני לא יודעת אם זה ציני או עצוב שדווקא היום אנחנו דנים בהצעה הזו. ההצעה תאפשר לשני אנשים להכניס לא רק את מדינת ישראל אלא את כל העמים באזור למצב של מלחמה". ח"כ מיכל רוזין (מרצ) הוסיפה: "ברגע שאנחנו מצמצמים את קבוצת האנשים שאמורה לקבל את ההחלטה אנחנו משאירים את הכוח, שלא לומר שיכרון הכוח בידי אנשים בודדים, ללא מערכת איזונים ובלמים וללא שום פיקוח".