30.04.2018

23:46

"קשה להתפרנס": האם הדייגים והחקלאים ייאלצו לעזוב את הכינרת?

ירידת המפלס, ההזנחה, המליחות והיעדר הטיפול של ממשלת ישראל, פוגעים באנשים שמתפרנסים מהכינרת זה עשרות שנים. "המעטים שנשארו פה - ייעלמו" • פרק שני

במשך שנים התפרנסו מאות דייגים וחקלאים ממימיה של הכינרת. אלא שכיום, עם ירידת המפלס, ההזנחה הקשה והיעדר מדיניות לשיקום האגם, הם הולכים ופוחתים וייתכן שגם האחרונים שבהם ייאלצו לעזוב.

 

"קשה להביא פרנסה הביתה, רוצים לזרוק אותנו מהים", אמר דייג טברייני בן 66 עם סירה ישנה, שאחרי 20 שעות רצופות במים הוציא בקושי שני קילו דגים. "לפני 30-20 שנה המצב היה הרבה יותר טוב".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

איראן משיבה לנתניהו: ההאשמות בנאומך - תעמולה

הכול פוליטי: נאומו של נתניהו - כוון לאוזניים ישראליות

תמונות חדשות נחשפו מאחד האתרים שהותקפו הלילה בסוריה

 

2,000 טון דגים נידוגים מדי שנה בכינרת, שליש בורי, שליש סרדינים ושליש אמנון. 19 מהמינים בכינרת הם מינים טבעיים שהיו בה מאז ומתמיד. שמונה מינים נוספים הוכנסו אליה במרוצת השנים. שנת 2008 הייתה שנת השפל בדיג בכינרת. בשנים האחרונות חל שיפור מסוים, אך קשה לדייגים להתפרנס מכיוון שאזורים מסביב לאגם נסגרו לדיג.

 

הכינרת
 

הכינרת(חדשות עשר )

 

 

איכות המים המתוקים של הכינרת הולכת ומדרדרת עם השנים. בליטר מים של מי הכינרת יש 400 מ"ג של מלח. כלומר – מליחות הכינרת נמצאת בשפל חסר תקדים. "אנחנו בעצם במצב שפחות מדי מים נכנסים, ולכן מקטינים את השאיבות", הסביר ד"ר יובל ארבל, רכז ים וקשרי ממשל בעמותת "צלול". "בסופו של דבר יש לנו מעט מים באגם, שמתאדים, והמליחות עולה ועולה. המליחות משמעותה פגיעה בדייגים וגם בחקלאים".

 

מנחם לב, דייג מקיבוץ עין גב המפעיל רשתות דייג מתקדמות, שני חיילים משוחררים ושני צעירים מסין ורוסיה, קל יותר, כי יש לו הציוד המתאים והוא מגיע לעומק המים, שם המליחות קטנה יותר.אך גם מנחם חושש מעתיד ענף הדיג, מהזנחת הממשלה וממפלס המים הנמוך באגם.

 

כמו ענף הדייג בכנרת גם החקלאות שמסביב לאגם הולכת ונעלמת - הדור הממשיך מעדיף ענפים עם בטחון תעסוקתי ומשבר המים מרחיב לחקלאים את ההפסדים. "לא תהיה פה חקלאות, המעטים שיישארו פה ייעלמו, זה רק ענין של זמן", הסביר רוני שרון, חקלאי ביבנאל.