BETA

30.04.2018

15:11

"בתקיפה בסוריה הושמדו 200 טילים – 11 איראנים נהרגו"

גורם רשמי מהכוחות הנאמנים למשטר אסד ולאיראן אמר כי הפצצה ליד העיר חמאה גרמה נזק רב למחסן נשק והרגה 16 אנשים: "התגובה תגיע - ייתכן שאחרי הבחירות בלבנון ב-6 במאי"

גורם רשמי מהכוחות הנאמנים למשטר אסד ולאיראן מסר היום (שני) ל"ניו יורק טיימס" כי התקיפות בסוריה ליד העיר חמאה פגעו במחסן בבסיס צבאי, השמידו כ-200 טילים והרגו 16 בני אדם, ביניהם 11 איראנים.

 

הוא וגורמים רשמיים נוספים אמרו כי טהראן צפויה להגיב נגד ישראל, לה מיוחסת המתקפה. לדבריו, התגובה צפויה ככל הנראה להגיע לאחר הבחירות לפרלמנט בלבנון, הצפויות ב-6 למאי.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

גבאי: אשמח אם בני גנץ יצטרף למפלגת עבודה

אנדרטה לזכר בני הזוג הנקין שנרצחו בפיגוע הושחתה בשומרון

גרושתו של פולארד על הסיכוי שיגיע לארץ: לא ישנתי כל הלילה

 

‏יש לציין כי בערב יום הזיכרון האחרון פירסמה מערכת הביטחון את מפת הבסיסים של הכוח האווירי האיראני שנבנה בסוריה. הרצון אז היה לשבש פיגוע נקמה איראני על התקיפה בבסיס ה-T4 המיוחסת לחיל האוויר הישראלי. שדה התעופה בחלב שהופצץ הלילה היה אחת המטרות ברשימה.

 

 מפת הבסיסים של הכוח האווירי האיראני בסוריה
 

מפת הבסיסים של הכוח האווירי האיראני בסוריה( חדשות עשר)

 

 

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס מוקדם יותר לדיון שלא תוכנן מראש בבסיס הקריה שבתל אביב. זאת, ברקע התקיפה. שרי הקבינט קיבלו את ההודעה בהתראה קצרה באופן חריג, כשעה וחצי, ובה נכתב כי נושא הדיון הוא "עדכון מודיעיני-מדיני בנושא הסכם הגרעין עם איראן". בעקבות הדיון, ישיבות סיעות הליכוד וכולנו בוטלו.

 

בתוך כך, ראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן, עלי אכבר סאלחי, אמר כי הוא מקווה שנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, "יתעשת ולא יפרוש מהסכם הגרעין". לדבריו, "טהראן כבר מוכנה להעשיר אורניום ברמה גבוהה יותר ממה שהיא יכלה לפני שנחתם ההסכם".

 

מוקדם יותר, נשיא סוריה בשאר אסד נפגש עם יו"ר ועדת החוץ והביטחון בפרלמנט האיראני, ואמר כי "הסלמת התוקפנות על סוריה שאותה אנו רואים היום, ומעבר המדינות התוקפניות לשלב של תוקפנות ישירה לאחר הכישלון החרוץ שאותו נחלו שותפיה, רק יוסיפו לסורים נחישות לחסל את הטרור בכל צורותיו ולדבוק בריבונות שלהם ובזכותם לרשום את עתידם בעצמם". הבכיר האיראני אמר מצדו כי "הפרויקט של ארה"ב ובני בריתה וכלי השרת שלהם באזור הובסו בסוריה. איראן תישאר כמו שהייתה תמיד – תומכת בסוריה ותמשיך במאמצים שלהם להשיג פתרון פוליטי שעליו יחליטו הסורים".

 

 התקיפה במחסנים הסוריים
 

התקיפה במחסנים הסוריים(טוויטר )

 

 

כאמור, בתקיפה אמש בשעה 22:30, כך על פי הטלוויזיה הסורית, הותקפו בטילים יעדים בחמאת ובחלב שבצפון המדינה. סוכנות הידיעות האיראנית "איסנא" דיווחה כי בין 40 ל-60 אנשים נהרגו בתקיפה, בהם 18 אזרחי איראן. בניגוד לכך, מקור צבאי איראני בכיר מסר לסוכנות הידיעות האיראנית: "אנו מכחישים כי התבצעה תקיפה כלשהיא על כוחותינו בסוריה".

 

בעיתון "אל-אחבאר" הלבנוני, המזוהה עם המשטר הסורי, דווח כי האתרים שהותקפו אמש מכילים "מחסנים חשובים" של המשטר הסורי ושל משמרות המהפכה האיראניים. עוד ציין העיתון כי "נרשמה במקום רעידת אדמה בעוצמה 2.6 – דבר המלמד עם העובדה שהפיצוצים אירעו מתחת לאדמה, וכי הטילים שביצעו את התקיפה היו עמידים בפני ביצורים".

 

מצדו, הארגון הסורי לזכויות האדם אמר כי במתקפה נהרגו 26 לוחמים הנאמנים למשטר – רובם איראנים וארבעה מהם סורים. עוד נמסר כי האתר שהותקף בחמאת הוא בסיס של חטיבה 47 שהכיל מחסנים של טילי קרקע-קרקע. בעבר פורסם כי בבסיס זה קיים מפעל טילים בליסטיים שבנתה קוריאה הצפונית.

 

מקורות המקורבים לכוחות המשטר הסורי מסרו לערוץ "אל-ג'זירה" כי ישראל אחראית לתקיפה. בעיתון "אל-קודס אל-ערבי" דווח כי "מטוסי קרב שהם כלל הנראה ישראליים" אחראים לתקיפה. גם בארגון הסורי לזכויות אדם טענו כי ישראל אחראית לתקיפה.