BETA

30.04.2018

12:00

התקיפה בסוריה - חלק מיצירת מציאות חדשה לפגיעה בהתבססות איראן

ההפצצות האחרונות נגד טהראן והכוחות הנאמנים לה הן עליית מדרגה של מי שרוצה לפגוע ביכולותיה באזור. כעת כלל הבסיסים ומחסני הנשק של משמרות המהפכה הפכו למטרה • פרשנות

בהפצצה הלילה (שני) בסוריה היו שני מוקדים - פרברי חלב ופרברי חמאה. לפי הדיווחים הרשמיים מדמשק, מדובר בעוד פעולת תוקפנות נגד "מספר בסיסים צבאיים שהותקפו בטילים". אך לפי הדיווחים מסוריה ובתקשורת הערבית, ישנם עשרות הרוגים ופצועים במתקפה רחבה על מחסני תחמושת, בסיסי צבא סוריים וגם - מוצבים וכוחות איראניים בסוריה. מי שהפציץ הלילה זה כוח צבאי מסודר עם יכולות גבוהות. הקואליציה בראשות ארה"ב מכחישה תקיפה, בישראל לא מתייחסים ובאל-ג'זירה דווח מפי מקור מקורב לצבא סוריה כי ההערכה היא שישראל עומדת מאחורי ההפצצה.

 

מי שתקף הלילה בסוריה מטרות איראניות, לצד מטרות של צבא סוריה, מצטרף לאותם גורמים עלומים שתוקפים בסיסים, מתקנים איראניים, וגם כוחות ומיליציות שיעיות המקורבות לאיראן, שהובאו לסוריה על ידי איראן כדי לשמר את משטר אסד. צריך לזכור כי לאו דווקא איראנים שהגיעו מאיראן הם "הכוחות האיראניים בסוריה". ישנן מיליציות שיעיות מעיראק וממקומות נוספים שהגיעו לסוריה במהלך מה שמכונה "ההתבססות האיראנית בסוריה". אותן מיליציות פועלות בחסות ובהכוונת משמרות המהפכה האיראניים שגם נמצאים בסוריה.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תקיפות ישראל בסוריה: השאלה הגדולה - האם רוסיה תמשיך להבליג?

תחזית: מעונן חלקית וחם מהרגיל; בהמשך השבוע חשש משיטפונות

הערב: מה היה טיב הקשר של גולדה מאיר ונדבנים אמריקנים?

 

 תקיפה בסוריה
 

תקיפה בסוריה(חדשות עשר )

 

 

התקיפות האחרונות נגד טהראן בסוריה הן חלק מעליית מדרגה של מי שרוצה לפגוע בהתבססותה באזור, וזו המציאות החדשה שמי שתוקף אותם רוצה ליצור: הבסיסים האיראניים בסוריה, המיליציות השיעיות ומחסני הנשק של משמרות המהפכה הפכו למטרה.
 

לאחר שישראל וארה"ב הצהירו כי יש למנוע התבססות איראנית בסוריה, יחד עם תמיכה במדיניות זו של סעודיה ומצרים - תדירות התקיפות הללו עלתה. דבר זה מחייב, לפי גורמים ערביים, התייעצות איראנית עם חזבאללה, צבא אסד ורוסיה כדי למנוע מציאות של שגרת תקיפות נגד איראן בסוריה, וחלק מההיערכות האיראנית הזו עם בנות בריתה יכולה לכלול החלטה על תגובת נגד, התגוננות גבוהה יותר סביב בסיסי איראן בסוריה, וגם גביית מחיר ממי שהאיראנים סבורים שתוקף אותם בסוריה. מכאן מגיעה סכנה להתלקחות והסלמה בצפון.

 

הלילה דיווחה הטלוויזיה הסורית כי התבצעה תקיפת טילים נגד כמה בסיסים של צבא אסד, בפרברי חלב וחמאת. סוכנות הידיעות האיראנית "איסנא" דיווחה כי בין 40 ל-60 אנשים נהרגו, בהם אנשי מיליציות שיעיות הנתמכות בידי איראן. עם זאת, מקור צבאי איראני בכיר מסר לסוכנות הידיעות האיראנית: "אנו מכחישים כי התבצעה תקיפה כלשהיא על כוחותינו בסוריה".

 

בעיתון "אל-אחבאר" הלבנוני, המזוהה עם המשטר הסורי, דווח כי האתרים שהותקפו אמש בחלב ובחמאת מכילים "מחסנים חשובים" של המשטר הסורי ושל משמרות המהפכה האיראניים. עוד ציין העיתון כי "נרשמה במקום רעידת אדמה בעוצמה 2.6 – דבר המלמד עם העובדה שהפיצוצים אירעו מתחת לאדמה, וכי הטילים שביצעו את התקיפה היו עמידים בפני ביצורים".

 

הבסיס הסורי שהתקיפה בו יוחסה לישראל
 

הבסיס הסורי שהתקיפה בו יוחסה לישראל(imagesat )

 

 

בתוך כך, הארגון הסורי לזכויות האדם אמר כי במתקפה נהרגו 26 לוחמים הנאמנים למשטר – רובם איראנים וארבעה מהם סורים. עוד נמסר כי נראה שישראל אחראית לתקיפה, וכי האתר שהותקף בחמאת הוא בסיס של חטיבה 47 שהכיל מחסנים של טילי קרקע-קרקע. בעבר פורסם כי בבסיס זה קיים מפעל טילים בליסטיים שבנתה קוריאה הצפונית.

 

העיתון "אל-אחבאר" הלבנוני, המזוהה עם המשטר הסורי, דיווח כי האתרים שהותקפו מכילים מחסנים חשובים שבהם משתמשים המשטר הסורי ומשמרות המהפכה. לפי העיתון, "נרשמה במקום רעידת אדמה בעוצמה 2.6, מה שיכול להעיד על כך שהפיצוצים אירעו מתחת לאדמה, וכי הטילים שנורו יכולים לחדור ביצורים". גם לטענת האופוזיציה מדובר בבסיס של משמרות המהפכה האיראניים.

 

מקורות המקורבים לכוחות המשטר הסורי מסרו לערוץ "אל-ג'זירה" כי ישראל אחראית לתקיפה. בעיתון "אל-קודס אל-ערבי" דווח כי כי "מטוסי קרב שהם ככל הנראה ישראליים" אחראים לתקיפה. לעומתם, העיתון הסורי "תשרין" מדווח בעמוד הפייסבוק שלו, מפי "מקורות אזרחיים", כי ההפצצה בוצעה על ידי 9 טילים בליסטיים, שנורו מבסיסים אמריקניים ובריטיים בצפון ירדן. לפי המרכז הסורי לזכויות האדם, "לא ידוע עד כה על מקור הטילים".