29.04.2018

22:52

התפלה ושינוי הסכם השלום: האם ניתן לעצור את התייבשות הכינרת?

בצורת, שינויי אקלים והזנחה הביאו את הימה לשפל של מאה שנים, והמפלס מתקדם לעבר ה"קו השחור". כיצד הממשלה יכולה למנוע את תסריט האימים? • "ים של דמעות" - הפרק הראשון

ים של דמעות: החופים נסוגים לאחור, המים כבר לא ממש מתוקים, והכינרת, זו כבר לא קלישאה או תשדיר בטלויזיה, מתייבשת מיום ליום.

 

חמש שנות בצורת, שינויי אקלים והזנחה ארוכת שנים, הביאו את מפלסה של הימה המיתולוגית שלנו לשפל הגדול ביותר שנרשם במאה השנים האחרונות. ד"ר עמית גבעתי, מנהל יחידת המחקרים ברשות המים, סיפר: "הקיץ פה ארוך וקשה, ולפי כל התחזיות שלנו, בסוף הקיץ הקרוב הכינרת תרד מתחת למפלס 'הקו השחור', שמתחתיו איננו יודעים להגיד מה קורה".

 

יותר ממחצית מהמים שנשאבים מהכינרת בעידן הנוכחי מועברים לירדן, זאת בעקבות הסכם השלום שנחתם בין המדינות, וכלל בין היתר גם סעיף שותפות על מי הכינרת: "אלה כבר לא מים שלנו, זה מים ירדניים שבהתאם להסכם השלום, חובה עלינו לספק", הסביר גדעון ברומברג, מנכ"ל ארגון הסביבה "אקופיס". רוני שרון, חקלאי מיבנאל, חושב שהגיע הזמן לשנות את ההסכם: "עניי עירך קודמים, יש בצורת, לא יורד גשם, צריך לקצץ גם שם – אנחנו לפניהם"

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

התמונה האחרונה: עדיאל צילם את שני ואגם - דקות לפני האסון

האחראי על המכינות לשעבר: במשרד החינוך התנערו מאחריות עליהן

לקראת הסכם היסטורי: איך בכלל מפרקים נשק גרעיני?

 

הכינרת בשפל של מאה שנים
 

הכינרת בשפל של מאה שנים (שורר לויטה, "מצלמים מהאוויר")

 


בעקבות ההתקדמות שחלה בטכנולוגיות התפלת מים, הכינרת מספקת היום רק 2% מתצרוכת המים של ישראל. הסכנה שיגמרו לנו מי השתייה הוסרה, אבל את מאיר אלוני, ניצול שואה שהגיע לקיבוץ גינוסר שעל שפת הכינרת כשהיה בן עשר, זה לא מנחם: "צריך לשמור על הכינרת גם בהיבט התיירותי, תראה איך היא נראית עכשיו, איום ונורא".

 

הממשלה כבר הנחתה את רשות המים להעביר מי ים מותפלים לתוך הימה כדי להעלות את המפלס בה, אך מתקן ההתפלה שאמור היה להיבנות באיזור הגליל המערבי לצורך מטרה זו כבר לפני כשבע שנים, לא נבנה בשל מחאת תושבי האזור. פיתרון נוסף, ויצירתי במיוחד הוא התפלת מי הכינרת עצמם, זאת בעקבות מחקר שנעשה במכון וולקני והוכיח כי שימוש במי כינרת מוטפלים לחקלאות עשוי לצמצם את כמות המים הנדרשת לייבולים מסוימים.