BETA

29.04.2018

16:03

עודכן:

פומפאו בפגישה עם רה"מ: "תומכים בזכותה של ישראל להגן על עצמה"

לאחר שנפגש בסעודיה עם שר החוץ, שר החוץ האמריקני הגיע לישראל ופגש את ראש הממשלה בבסיס הקריה בת"א. "אנו רוצים לתקן את הסכם הגרעין. אם לא נצליח - נפרוש ממנו"

שר החוץ הטרי של ארה"ב, מייק פומפאו, נחת היום (ראשון) בישראל לאחר שנפגש בסעודיה עם שר החוץ עדל אל-ג'ובייר. לאחר מכן נפגש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כדי לדון עמו בין היתר, על הסכם הגרעין עם איראן. זאת, לקראת הכרעת הנשיא טראמפ בנושא בעוד כשבועיים. לאחר כארבע שעות, פומאפו עזב את ישראל.

 

נתניהו בירך את שר החוץ על כניסתו לתפקיד ואמר: "אנחנו גאים מאוד בעובדה שזהו ביקורך הראשון כמזכיר המדינה".  פומפאו השיב: "אתם שותפים חשובים מאין כמותכם, ושמור לכם גם מקום מיוחד בלבי".

 

נתניהו ופומפאו בהצהרה משותפת לתקשורת
 

נתניהו ופומפאו בהצהרה משותפת לתקשורת( חדשות עשר)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

שוטר ירה בעבריין מוכר לאחר שדקר אדם במהלך קטטה בירושלים

חשד: צעיר מדנמרק מחופש לליצן ניסה לחטוף ילדה ביפו

חיות לנתניהו: פסקת התגברות ברוב של 61 היא סכנה לדמוקרטיה

 

במסיבת עיתונאים משותפת, בירך נתניהו את פומפאו והודה לו על שהגיע לביקור. "נפלא לקבל אותך כאן. זה ביקורך הראשון כאן", אמר. "זה משמעותי שבחרת להגיע ישראל בנסיעה הראשונה, זה סמלי לידידותנו העמוקה שרק מתחזקת. אנחנו מכירים מזה זמן רב אתה חבר אמת של ישראל והעם היהודי ואני מצפה לעבוד איתך בתפקידך החדש".

 

"היו לנו שיחות פרודןקטיביות ויש לנו אינטרסים משותפים", המשיך נתיהו. "אני מודה שוב לנשיא טראמפ על העברת השגרירות ואנחנו מצפים לחגוג עם המשלחת האמריקאית הגדולה שתגיע. מאז שהנשיא החליט יש עוד מדינות שהחליטו להעביר את השגרירות וזה אומר משהו על ההנהגה האמריקאית".

 

לאחר מכן עבר לדבר על איראן: "הסכנה הכי גדולה היא שאיפת איראן להשיג נשק גרעיני. הייתה לנו שיחה מועילה בנושא הזה אני מעריך את עמדתכם בנוגע לעצירת התוקפנות האיראנית. אנשים חשבו התוקפנות של איראן תתמתן כתוצאה מההסכם, אבל זה לא קרה. חייבים לעצור את איראן ואת תוקפנותה, ואנחנו מחויבים לעצור אותה ביחד".

 

לאחר מכן החל פומפאו לדבר, והתייחס גם הוא להסכם הגרעין עם איראן. "אנו מודאגים משאיפתה של איראן לשלוט במזרח התיכון", אמר שר החוץ. "הנשיא היה ברור: אנחנו רוצים לתקן את הסכם הגרעין עם איראן. אם לא נצליח לתקן אותו - נפרוש ממנו". עוד אמר: "אנחנו דואגים מאוד מהסלמה באיומים של איראן שאיפותיה לשלוט במזרח התיכון. ארה"ב יחד עם ישראל במאבק הזה ואנחנו תומכים בזכותה של ישראל להגן על עצמה".

 

בהמשך דיבר על העברת השגרירות לירושלים ועל יחסי ישראל-הפלסטינים. "אנחנו מאוד גאים לפתוח את השגרירות, הרבה לפני לוח הזמנים המקורי", אמר. "על ידי הכרה בירושלים כבירת ישראל אנחנו מכירים במציאות. הגבולות של הריבונות בירושלים נותרו למשא ומתן בין הצדדים ואנחנו נותרים מחויבים לשלום בין ישראל והפלסטינים".

 

לגבי התקיפה אחרונה בסוריה, אמר: "היעד המרכזי שלנו בסוריה הוא להביס את דאע"ש, להרתיע מפני שימוש בנשק כימי ולהתחיל בתהליך מדיני".

 

מוקדם יותר, נתניהו התייחס לביקור בפתח ישיבת הממשלה. "אני חושב שיש חשיבות לכך שהוא בא לישראל במסגרת הביקור הראשון שלו כמזכיר המדינה, מחוץ לארצות הברית", אמר. "אני אדון איתו בהתפתחויות באזור, בתוקפנות האיראנית הגוברת וכמובן בהסכם הגרעין עם איראן, שלגביו עומדת להיות החלטה בקרוב".

 

 נתניהו עם מזכיר המדינה של ארה"ב, מייק פומפאו
 

נתניהו עם שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו( חיים צח / לע"מ)

 

 

בהמשך אמר ראש הממשלה כי היחסים עם ארה"ב חזקים מתמיד. "בהזדמנות הזו אני מבקש להודות שוב לנשיא טראמפ על ההחלטה להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים, דבר שיתרחש בעוד ימים אחדים. בזמנו אמרתי שיהיו מדינות נוספות שיצטרפו למהלך הזה ואני יכול לומר לכם שהדברים הללו אכן מתרחשים".

 

על פי הדיווחים, הנשיא טראמפ שוקל לסגת מההסכם שנחתם עם האיראנים. כידוע, בעבר כינה הנשיא האמריקני את ההסכם "העסקה הגרועה ביותר אי פעם". אולם, רוסיה ומעצמות נוספות רואות בו כהסכם בטוב ביותר שניתן להשיג.

 

למרות שמינויו הרשמי של פומפאו נעשה רק ביום חמישי האחרון, הוא הספיק לבקר בסוף השבוע שעבר בכינוס שרי החוץ של נאט"ו, הברית הצפון אטלנטית. שר החוץ האמריקני נחת אתמול בסעודיה ונועד עם מקבילו הסעודי אעדל אל-ג'ובאר.

 

מזכיר המדינה של ארה"ב, מייק פומפאו בנתב"ג
 

מזכיר המדינה של ארה"ב, מייק פומפאו בנתב"ג( Ziv Sokolov/U.S. Embassy Tel Aviv)

 

 

"מלבד העובדה שטראמפ לא רוצה לחזור ולכבד את כל התחייבויותיו", אמר מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ האיראני, "הוא קובע דרישות לא פרופורציונליות שאינן מקובלות על העם האיראני, ועל חברות אחרות בהסכם המעצמות על תוכנית הגרעין האיראנית ובעלי אינטרסים אחרים".

 

"אנו קוראים לאומות העולם להטיל סנקציות על כל הגופים הקשורים לתוכנית הטילים של איראן, וזה גם חלק גדול מהשיחות שלנו עם האירופים", אמר בריאן הוק, יועץ בכיר של פומפאו. הוק הוסיף כי הטילים הבליסטיים שנורו לסעודיה על ידי המורדים החות'ים בתימן, שהרגו אתמול אדם במדינה, סופקו על ידי טהראן.

 

"הטילים האיראנים גורמים למלחמה וסבל במזרח התיכון", אמר הוק, "הם מאיימים על האינטרסים הביטחוניים והכלכליים שלנו, ובמיוחד מאיימים על סעודיה וישראל".

 

שר החוץ האמריקני, פומפאו, עם מקבילו הסעודי, עדל אל-ג'ובייר
 

שר החוץ האמריקני, פומפאו, עם מקבילו הסעודי, עדל אל-ג'ובייר( רויטרס)

 

אתמול נפגשו שרי החוץ של רוסיה, איראן וטורקיה במוסקבה, ודנו בעיקר בענייני סוריה. שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, התייחס לנושא הגרעין ואמר כי דרישת טראמפ לשנות את הסכם הגרעין אינה מקובלת על האיראנים.

 

בנוגע לסוריה, אמר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי על המדינות לסייע לאסד לנקות את ארצו מ"טרוריסטים". שר החוץ הטורקי הוסיף כי הפתרון הטוב ביותר בסוריה הוא פוליטי, וכי כל פתרון צבאי הוא בלתי לגיטימי וכי עבודה יחד עם האו"ם הינה הכרחית.