28.04.2018

22:51

עודכן:

רה"מ נפגש עם שקד וחיות כדי לדון על פסקת ההתגברות

במסגרת המגעים לפשרה, נתניהו עשוי להעלות בפגישה אפשרות לפיה חוק עוקף בג"ץ יעבור ברוב של 65 ח"כים, בעוד שבנט ושקד רוצים רוב של 61, והיועמ"ש מעוניין ברוב של 70

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר (ראשון) עם נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ושרת המשפטים איילת שקד, כדי להגיע לפשרה בנוגע לנוסח של פסקת ההתגברות, שאמורה להגביל את יכולתו של בג"ץ לפסול את חוקי הכנסת. הפגישה ארכה כשעתיים.

 

גורמים בכירים בקואליציה מסרו מוקדם יותר לחדשות עשר כי נתניהו עשוי להעלות במהלך הפגישה אפשרות של פסקת התגברות שתחוקק ברוב של 65 חברי כנסת. מדובר בניסיון למצוא פשרה בין הדרישה של השרים בנט ושקד ל-61 חברי כנסת לבין זו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שמעוניין ב-70 לכל הפחות.

 

אסתר חיות ואיילת שקד
 

אסתר חיות ואיילת שקד (אתר ביהמ"ש העליון, אודי פורטל)

 

 

לשכת ראש הממשלה ביקשה בשבוע שעבר לתאם את הפגישה להיום, וחיות הודיעה כי היא מוכנה להיענות להזמנה רק אם יידחה הדיון בוועדת השרים לחקיקה בעניין. בעקבות ההודעה ביקש נתניהו משקד לדחות את הדיון בשבוע, והיא נענתה לבקשתו.

 

למחרת, במפלגת הבית היהודי הוציאו אולטימטום לפיו במידה ופסקת ההתגברות לא תעלה להצבעה בוועדת השרים לחקיקה תוך עשרה ימים, המפלגה תחדל מלהצביע עם הקואליציה. "נענינו אמש לבקשת ראש הממשלה לדחות בשבוע את ההצבעה על פיסקת ההתגברות, על מנת להעמיק בנושא וללבן אותו", נמסר בהודעת המפלגה. "עם זאת, סיעת הבית היהודי נחושה להעביר את פיסקת ההתגברות, המהלך החוקתי החשוב מזה 25 שנה".