נתניהו על תקיפה באיראן: "מי שיקבע זה הדרג המדיני, לא הצבאי"

בראיון לחדשות 10 שלח ראש הממשלה מסר תקיף לדרג הצבאי אל מול התנגדויות בנוגע לתקיפה באיראן. "טרם נתקבלה החלטה אך מי שיקבל אותה יהיה הדרג המדיני", הבהיר. על הגזירות הכלכליות אמר: "הורדתי מסים, עכשיו אני מעלה קצת". בנוגע לגיוס החרדים טען נתניהו: "בחרתי באחריות ולא בססמאות"

(14:12 דקות)

נתניהו במסר חריף לדרג הביטחוני: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול (שלישי) כי טרם נתקבלה החלטה בנוגע לפעולה אפשרית נגד איראן. נתניהו הבהיר כי כל החלטה שתתקבל תהיה של הדרג המדיני ולא של הביטחוני. "טרם קיבלתי החלטה בעניין".

 

ראש הממשלה התייחס לפירסומים כי בכירים במערכת הביטחון מתנגדים לתקיפה באיראן והעביר מסר חריף. "מי שקובע בדמוקרטיה הישראלית זה הדרג המדיני ומי שמבצע זה הדרג הצבאי, כך זה היה וכך זה גם יהיה", אמר נתניהו והבהיר שוב כי טרם קיבל החלטה.

 

"אני לפחות חושב שצריך למנוע את ההתחמשות של איראן בנשק גרעיני. זה דבר שצריך למנוע אותו וכך אנחנו נעשה. אני לא אתן לזה לקרות", הבהיר ראש הממשלה. נתניהו נתן במהלך הראיון את מקרה התקיפה בעיראק ב-1981 כדוגמה לאירוע בו הדרג המדיני קיבל החלטה למרות התנגדות בכירים במערכת הביטחון.

 

"הדבר הקובע כאן זאת החלטת הדרג המדיני - לא יכול להיות אחרת", אמר ראש הממשלה. הוא המשיך ואמר כי הדיון התקשורתי המתנהל בנושא אינו ראוי וכי זהו נושא שיש לדון בו בדלתיים סגורות. "הדיון הראוי הוא מאחורי דלתיים סגורות ויש הרבה היבטים שלא מגיעים כלל. הדיון בחוץ מאוד לא ראוי ואמוד שטחי", הוא הוסיף.

 

"הורדתי מסים, עכשיו אני מעלה קצת"

נתניהו הסביר כי יש מקום לנהל את הדיון בנוגע לאפשרות של תקיפה, אך לא בתקשורת אלא בחדר הקבינט. "מתקיימים שם דיונים ושומעים את כל הדעות, אני חושב שהדוין התקשורתי הזה הוא לא ראוי וגם לא אחראי. בסופו של דבר הוא פוגע בביטחון המדינה", הדגיש נתניהו.

 

דבריו של ראש הממשלה בנושא האיראני מעידים אולי על לחץ בעקבות הפירסומים על ההנתגדות הנחרצת של כל ראשי מערכת הביטחון, ובכללם גם הרמטכ"ל בני גנץ, לתקיפה באיראן. הלחץ של נתניהו נובע מכך שמדובר התנגדות מנומקת. במערכת הביטחון טוענים כי תקיפה כעת עשוי הלפגוע בכושר ההרתעה של ישראל מבלי לגרום נזק משמעותי לתכנית הגרעין האיראנית.

 

נתניהו יכול לסמוך על הכוח הפוליטי והתמיכה הפוליטית אליה התכוון בהתייחסו לדרג המדיני. אך האם למשל זה מובן מאליו שהשר ליברמן יתמוך בתקיפה בכל מצב. ליברמן אכן חושב כמו נתניהו וברק שצריך לתקוף, אך לא בטוח שהוא חושב שאפשר לבצע כזו תקיפה נגד עמדתם של כל ראשי מערכת הביטחון.

 

במהלך הראיון התייחס נתניהו גם לתכנית הקיצוצים האחרונה שאושרה ואמר העלאת המסים נעשית בצורה מדודה ואינה דומה להעלאות המסים שרואים באירופה. "אנחנו מתנהלים נכון, אחראי וגם בזמן. כשכולם יבינו שצריך לעשות את מה שאני עושה עכשיו, זה כבר יהיה מאוחר מדי. אתה כבר תהיה בתוך הבור", הסביר ראש הממשלה.

 

 נתניהו אמר כי הוא מעלה את המסים באופן מועט יחסית. "הורדתי מסים, מעלה קצת כדי לכסות את הפער", הוא הסביר. עוד אמר ראש הממשלה כי העלאת המע"מ היא חלק קטן בשורת הגזירות ומרבית הכסף נלקח ממקורות אחריות כמו מס יסף על עשירים.