BETA

28.04.2018

21:07

"פוטנציאל לא ממומש": הליכודניקית הצעירה שמסתערת על ירוחם

לאחר שנים רבות בהן הוזנחה עיירת הפיתוח, נילי אהרון חולמת בגדול ונחושה להביא לשיפור המצב - באמצעות כניסה ללשכת ראש המועצה. "אנחנו רוצים ליצור את ההזדמנויות"

ירוחם מוזנחת זה שנים על ידי ממשלות ישראל לדורותיהן. נילי אהרון, תושבת העיר בת 29, הצליחה בזמן האחרון לשפר את המצב והיא נלחמת כדי לממש את הפוטנציאל הלא ממומש לטענתה, של העיר.

 

בירוחם חיים עשרת אלפים תושבים, אבל אין בה תחנת משטרה. יש נקודת משטרה ושלט על הדלת: "במקרה שאין איש נא לחייג 100". "אתה מתקשר למוקד, אבל לא התקשרת למשטרה, הם מעבירים את זה למוקד אחר", הסביר שמעון שטרית. "לוקח בסך הכול בין שבע לשמונה דקות עד שהקריאה מגיעה לשוטר המקומי".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

נמשכים החיפושים אחר נהג המשאית שנעדר מחמישי בעקבות השיטפונות

בגלל מזג האוויר: חסימות כבישים בדרום הארץ, חשש משיטפונות

משהו קטן וטוב: בחזרה אל חניכי המכינה ששיפצו בתים של קשישים

 

במשך 30 שנה סניף הליכוד בירוחם היה סגור. מבחינת הפוליטיקאים ממילא 90 אחוזים מתושבי ותושבות העיר הם מצביעי ימין אז הם לא טורחים לסייע, ומבחינת התושבים היו דברים חשובים יותר לדאוג להם כשכבר מצאו אוזן קשבת אצל בכירי המפלגה.

 

 ירוחם
 

ירוחם (חדשות עשר)

 

 

לפני חודשים אחדים אהרון הצליחה לפתוח את הסניף מחדש, הצעד הראשון בדרך לכיבוש כיסא ראש המועצה החל בבניית מטה קטן. הצעד השני - קבלת רוח גבית, ואהרון הצליחה לגייס את בכירי המפלגה, כמו השרה מירי רגב, יו"ר הקואליציה דוד אמסלם, השר אופיר אקוניס ואחרים. הגיע הזמן שיבינו שמי ששוכב מתחת לאלונקה זה לא אחרים שגרים במקומות אחרים", אמרה אהרון. "אלא אנשים שגרים פה".

 

מי שהתקשה להבין איך מפלגה שדחקה את היישוב הזה לתחתית סדר העדיפויות שלה במשך עשורים זוכה בבחירות פעם אחר פעם לאחוזי תמיכה חסרי תקדים, קיבל תשובה מפורטת בסרט "סאלח פה זה ארץ ישראל", יצירתו עטורת השבחים של תושב העיר לשעבר דוד דרעי.

 

במסע בלשי כמעט דרעי חשף את המנגנון שתופעל על ידי אנשי מפא"י ההיסטורית שהבטיחו לעולים החדשים שבירוחם - יש פרנסה, עתיד, אפילו חוף ים שוקק. בשנייה שבה הבינו שהם באמצע המדבר, האוטובוסים שהסיעו אותם לשם כבר נעלמו באופק. ומשם, זה רק הלך והחמיר.

 

במשך חודשים סרטו של דרעי היה כאן שיחת היום, רצה הגורל וראש העיר הנוכחי מיכאל ביטון שמגיע מהמפלגה שאחראית על העוול ההיסטורי, גדל לצד יוצר הסרט. "ראיתי את הסרט, זה כואב לראות את זה" אמר ראש העיר. "ביקשתי מדוד לא להתבוסס בפרק ההוא, חיים פה אלפי אנשים, רופאים מהנדסים, חוקרים, בונים בתים, האגם פורח".

 

ביטון נתפס בעיר כבולדוזר, אחרי עשורים שבהם פעם אחר פעם ראש העיר למעשה הודח מתפקידו לטובת הצנחה של ועדה קרואה, ביטון הצליח להצעיד את ירוחם קדימה – גייס כספים, מצא נדבנים, ואפילו הקים מרכז היי-טק קטן. אבל יש מי שטוען שאולי הוא מיהר מדי, תכנית הדגל שלו כוללת אלפי יחידות דיור שאמורים להוביל אל העיר עשרת אלפים תושבים, למעשה להכפיל את אוכלוסייתה של ירוחם.

 

אמנון אהרון, נהג טיולית ועולה חדש, עבד שנים עם צה"ל. כשעיר הבה"דים הגיעה לאזור ירוחם התפקיד שלו יצא למכרז וחברה מראשון לציון זכתה. מאז מובטל. דבר אחד הוביל את אמנון, אביה של נילי מאז עלה לישראל מטג'יקיסטן – השאיפה שלארבעת ילדיו יהיה עתיד מוצלח וזה עבד לו. לשלוש בנותיו שישה תארים ועוד אחד בדרך. כשהבנות נשאלו מדוע הן מתעקשות להישאר בירוחם, הסבירו כי זה ביתן. "כאן אנחנו רוצים ליצור את ההזדמנויות", אמרה אחת הבנות. "באנו האמינו מעט, כשעלינו, אז עכשיו זה התפקיד שלנו בשביל שהצעירים יישארו פה וגם לדורות הבאים".

 

וזה, בתמצית, הדלק שמניע את אהרון במרוץ לראשות המועצה - שמי שיבחר להזדקן בירוחם לא ימצא את עצמו מובטל בגיל חמישים. נכון להיום, זה סיכוי די סביר. עשרה אחוז אבטלה יש בירוחם, וגם לא מעט מאלה שעובדים מגרדים את השכר הממוצע מלמטה. "בירוחם יש המון פוטנציאל, אך הוא לא ממומש", אמרה אהרון.

 

כמה סיכוי יש לצעירה מירוחם לכבוש את לשכת ראש המועצה ולהוציא לפועל את התוכניות הגרנדיוזיות שמתרוצצות בראשה ולא נותנות לה מנוח? שישה חודשים לבחירות והדעות בעיר חלוקות – אבל דבר אחד ברור: אם היא לא תיכנס בדלת, היא עוד תשתחל דרך החלון. אהרון לא מתרגשת כשהיא שומעת לא, כנראה להפך. וכמה נפלא שעוד נותרו בינינו חולמים גדולים כאלה.