BETA

27.04.2018

03:41

עודכן:

"לא עוד מלחמה": נחתמה הפסגה הדרמטית וההיסטורית בקוריאה

שליט קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, ונשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה אין, נפגשו לראשונה. על הפרק, פירוז גרעיני. קים כתב בספר המבקרים: "התחיל עידן השלום"

הפסגה ההיסטורית בין נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה אין, לשליט קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, החלה הלילה (שישי) בעיירה דרום קוריאנית, הסמוכה לאזור המפורז שבין שתי המדינות. לאחר שלחץ את ידו של מון, סקר קים את משמר הכבוד ואמר כי הוא אינו רוצה לחזור על העבר "שבו לא היינו מסוגלים למלא את ההסכמים שלנו". הוא הוסיף כי הוא מקווה להגשים את תקוות האנשים שמבקשים שלום. קים אף הצהיר כי שתי הקוריאות "מחוברות בדם" ואינן מסוגלות לחיות בנפרד.

 

בהמשך הבוקר, שתלו השניים עץ אורן סמוך לגבול. לצד העץ ניצבת לוחית אבן עם הכיתוב "נוטעים שלום ושגשוג". מנהיגי שתי המדינות הכריזו כי יפעלו לפירוז קוריאה מנשק גרעיני והצהירו כי לא תהיה מלחמה נוספת. נשיא קוריאה הדרומית הודיע כי יבקר בקוריאה הצפונית בסתיו וכי בחודש הבא ייערכו שיחות צבאיות בין שתי המדינות.

 

 מנהיגי קוריאה הצפונית והדרומית
 

מנהיגי קוריאה הצפונית והדרומית במהלך פגישתם (רויטרס )

 

 

זו הפעם הראשונה בה נפגשים שני המנהיגים הנוכחיים של שתי המדינות, והפעם השלישית מאז שנת 1953, בה נועדים שני מנהיגי המדינות המסוכסכות. קים, שהפך למנהיג הצפון קוריאני הראשון שחוצה את הגבול לכיוון שכנתו מדרום, כתב בספר המבקרים: "היסטוריה חדשה התחילה עכשיו, עידן השלום". הפגישה צפויה לעסוק בניסיונות להשיג שלום אזורי ולהוביל לפירוזה הגרעיני של המדינה המבודדת בעולם.

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

פורסמו שמות שבעה מההרוגים בשיטפון בערבה; אותרה גופת הנעדרת

הסופה עדיין כאן | תיעוד מאילת: גג קורס, המצפה הוצף

אשתו של צביקה פיק: מצבו הרפואי משתפר

 

 שתילת עץ בפסגה בקוריאה
 

שתילת עץ בפסגה בקוריאה(רויטרס )

 

 

שני המנהיגים נפגשו על הגבול של שתי המדינות, הנשיא מון קיבל את קים בברכה, השניים לחצו ידיים ושוחחו פרק זמן ממושך. לאחר שהנשיא מון הזמין את קים לחצות את הגבול, פסע המנהיג הצפון קוריאני לעבר השטח הטריטוריאלי של קוריאה הדרומית ועשה היסטוריה. לאחר מכן חצו השניים לשטח הצפוני ולחצו שם שוב ידיים. לאחר לחיצת הידיים, חזרו השניים למקום שבו נערכת הפסגה.

 

מחוץ למקום שבו נפגשו השניים התאספו אלפי קוריאנים שהריעו למנהיגים והניפו דגלים של קוריאה המאוחדת. בהצהרה של הבית הלבן נמסר כי ארה"ב מקווה שהשיחות בין שני המנהיגים יקדמו את השגת השגשוג והשלום בחצי האי הקוריאני. עוד נמסר בהצהרה כי האמריקנים מצפים להמשיך בתיאומים לקראת הפגישה הצפויה בין הנשיא דונלד טראמפ לשליט הצפון קוריאני. לאחר הפסגה, כתב טראמפ בטוויטר: "בתום שנה זועמת של שיגורי טילים וניסויים גרעיניים, התרחשה פגישה היסטורית בין הקוריאות. דברים טובים מתרחשים, אך רק הזמן יאמר מה יקרה".

 

 קים ומון עומדים משני צדי הגבול הקוריאני
 

קים ומון עומדים משני צדי הגבול הקוריאני( רויטרס)

 

 

הפגישה בין שני הצדדים מגיעה על רקע הפשרה ביחסים בין קוריאה הצפונית לשכנתה מדרום ולארצות הברית. לפני כחודשיים השתתפה משלחת משותפת לשתי קוריאות באולימפיאדת החורף שנערכה בקוריאה הדרומית. המשלחת צעדה בטקס הפתיחה עם דגל חצי האי המשותף ואחותו של הרודן הצפון קוריאני, אף הגיעה למדינה השכנה ולחצה את ידיהם של מספר בכירים דרום קוריאנים.

 

בשבת האחרונה הודיע קים במפתיע כי לארצו אין צורך בנשק גרעיני ובניסויים בטילים ארוכי טווח. בהכרזה רשמית של המדינה המבודדת בעולם נמסר כי אתר הניסויים הגרעיניים בצפון המדינה ייסגר לאחר ש"סיים את משימתו". טראמפ הגיב בחשבון הטוויטר להכרזה, וכתב: "חדשות מצוינות עבור קוריאה הצפונית והעולם כולו, זוהי התקדמות גדולה. מחכה בציפייה למפגש שלנו".

 

המפגש ההיסטורי שנערך היום צפוי להוות הקדמה למפגש היסטורי אחר שצפוי להיערך בחודשים הקרובים בין קים לנשיא האמריקני דונלד טראמפ, כשעל הפרק הפירוז הגרעיני של קוריאה הצפונית וכן ההקלה בסנקציות האמריקניות נגד המדינה.

 

 אזרחי קוריאה הדרומית מנופפים בדגל חצי האי המאוחד מחוץ לפגישה ההיסטורית
 

אזרחי קוריאה הדרומית מנופפים בדגל חצי האי המאוחד מחוץ לפגישה ההיסטורית (רויטרס)

 

 

בזמן שמרבית העולם המערבי מתעסק בסוגיית הגרעין, משפחות קוריאניות רבות יקוו שבמהלך הפסגה תעלה על שולחן הדיונים סוגיה נוספת - סוגיית המשפחות המופרדות. על פי הערכות, עשרות אלפי משפחות הופרדו בגלל המתיחות בחצי האי וישנם אף קרובי משפחה מדרגה ראשונה שלא ראו אחד השני במשך שנים רבות.

 

כחלק מהמאמצים וקידום שיחות השלום, סיאול החליטה השבוע להפסיק את שידורי התעמולה אותם היא מבצעת באמצעות רמקולי ענק בגבול עם הצפון. הרמקולים, שימשו את הדרום במשך שנים על מנת להפיץ בקול תרועה רמה את משנתם המערבית לתושבי המדינה המבודדת והקומוניסטית מצפון.

 

הרמקולים הענקיים בגבול בין הקוריאות
 

הרמקולים הענקיים בגבול בין הקוריאות (רויטרס)