26.04.2018

14:56

המפכ"ל מגיב להרשעת שחם: "הנורמות המצופות מקצין גבוהות ביותר"

לאור השיח הציבורי סביב התיק בו הורשע מפקד מחוז י-ם לשעבר, פרסם אלשיך סרטון בו הוא מתייחס להתנהגות המצופה מאנשיו: "המוסר והערכים, חשובים לנו - נמשיך לחזק את זה"

תיק ניסו שחם: מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, פרסם היום (חמישי) סרטון המתייחס לשאלות שהופנו למשטרה אחרי פסק הדין של בית המשפט אתמול, שקבע כי ניצב בדימוס ניסו שחם אשם במעשה מגונה בשוטרת שהייתה כפופה לו.

 

"השאלות שאני נשאל מטרידות אותי, מפני שהן מטשטשות את ההבחנה שבין הרף הפלילי והרף הנורמטיבי, האזור של האתיקה, המוסר, הנורמות", אמר המפכ"ל. "אנחנו במשטרת ישראל, ללא קשר, לקו שקובע בית המשפט מתייחס אליו כפלילי, קובעים לעצמנו את נורמות ההתנהגות. בשנים האחרונות, לאחר משבר הניצבים, לקחנו את הנושא הזה בצורה מאוד מעמיקה כדי לשנות את הנורמות בתוך המשטרה".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

אישום ברצח נגד האם שהטביעה את בנה במלון; לא כשירה לעמוד לדין

3 מטעני צינור, סכינים וחומרי תבערה: בן 20 הורשע בתכנון פיגוע

תינוק בן 10 חודשים בלע קנאביס - ופונה לבית החולים בסכנת חיים

 

 המפכ"ל אלשיך
 

"הנורמות המצופות מקצין גבוהות ביותר". אלשיך (דוברות המשטרה)

 

 

אלשיך התייחס לכך שבשנתיים האחרונות המשטרה הוסיפה כלים שמאפשרים לה לבדוק ולוודא את הנורמות המצופות ממנה. לטענתו, הכלים בודקים את הקצונה הבכירה ויורדים עד לשוטרים הזוטרים ביותר. הוא הוסיף כי חוק התאמה תעסוקתית, שאושר בחודשים האחרונים, מאפשר עתה למשטרה לשלוח את בכיריה לבדיקות פוליגרף. "אני שמח לבשר, לאחר שביצענו כ-150 בדיקות שהנורמה הזאת שורשה, לפחות על ידי הבכירים, על פי הבדיקה הזאת", טען המפכ"ל.

 

את דבריו סיכם אלשיך כך: "קצין משטרה, הנורמות שמצופות ממנו כגורם שאוכף את החוק, צריכות להיות הנורמות הגבוהות ביותר ולכן התעקשנו על הבדיקות האלה. אנחנו נמשיך ונייצר לעצמנו את הרף הנורמטיבי ללא קשר לרף הפלילי שעומד בפני עצמו. חשוב לנו כל מה שקשור במוסר, בנורמות, בערכים, ונמשיך לחזק את זה".

 

שחם זוכה אתמול את שחם מרובם הגדול של האישומים נגדו. לצד זאת, הוא הורשע במעשה המגונה לאחר שנישק שוטרת בעת שהות משותפת ברכב. לצד ההרשעה, השופט ביקר בחריפות את ההתנהלות של המחלקה לחקירות שוטרים בתיק. שופט המחוזי בני שגיא, בדיון שבו הוקרא פסק הדין בעניינו של שחם, קבע כי "החלטותיו של ניסו שחם היו מוצדקות וענייניות". השופט קבע כי מח"ש נקטה כלפי השוטרות שחקרה "בגישה פולשנית, מציצנית, מוגזמת", וחצתה את הגבולות. 

 

 ניסו שחם ובתו, רגע אחרי ההכרעה
 

ניסו שחם ובתו, אתמול בביהמ"ש (חדשות עשר)

 

 

שחם התארח אתמול במהדורה המרכזית בחדשות עשר והגיב על החלטת בית המשפט תוך שהוא יוצא נגד המחלקה לחקירות שוטרים. "לפני שש שנים הואשמתי בסדרה של דברים של היו ולא נבראו", אמר שחם בריאיון, "הכפישו אותי, אמרו שניצלתי והכפישו את הנשים. סתם שלוש נשים הגישו תביעת נזיקין למח"ש?". כשנשאל אם יתבע את המחלקה לחקירות שוטרים, אמר שהכל פתוח. "נתחיל בערעור ואחרי זה נעבור לזה", הוסיף.

 

"לא עשיתי שום מעשה מגונה, זה היה במקום של פלירטוט וטעות בעובדה", אמר שחם ביחס למקרה שבו הורשע, "כך היא אמרה בבית משפט, עשו עליה מניפולציות בחקירה של מח"ש ונשים עברו שם מסכת עינויים איומה ונוראה". לתפיסתו, אין לבחון את היחסים בינו לבין המתלוננת במישור הפלילי. "קיום קשרים מחוץ לנישואים, גם היא וגם אני חייבים תשובות למשפחות שלנו", אמר שחם, "מח"ש חשפו את זה עם סיפורים של עבריין מין סדרתי".

 

צפו בריאיון של שחם במהדורה המרכזית >>

 

"אני מצטער על זה בהחלט אבל זו לא עבירה", אמר, "אני אמשיך להילחם ואערער. זה לא התנפלות, מרות, או ניצול". לצד זאת, שחם סבור שלא הייתה קונספירציה נגדו. "לא חושב שמישהו חיפש אותי", אמר, "התלהבות יתר, איוולת, חוסר בקרה ושקרנות. שיקרו, איימו והחפיצו".

 

בכתב האישום, שחם הואשם במרמה והפרת אמונים, מעשים מגונים והטרדה מינית של שמונה שוטרות. על פי כתב האישום, שחם נהג לקיים יחסי מין עם שוטרות שהיו תחת פיקודו. המחלקה לחקירות שוטרים טענה כי שחם ניהל קשרים עם שוטרות זוטרות בכל תפקיד אותו מילא במשטרה. לעתים המפגשים המיניים התקיימו ברכב, לעתים במשרדו או בתחנות משטרה, ואפילו בבית אמו.

 

במהלך המשפט הודה שחם בקיום יחסי מין עם שוטרות שהיו תחת פיקודו, אך טען שהמעשים נעשו בהסכמה ולא השפיעו על החלטותיו. הפרשה התפוצצה לראשונה לפני שש שנים. באוגוסט 2012 התפטר שחם מתפקידו כמפקד מחוז ירושלים, באוקטובר 2013 פוטר סופית מהמשטרה.