BETA

23.04.2018

16:49

"מאוחדים נגד BDS": קמפיין חדש בקמפוסים בארה"ב נגד תנועת החרם

הארגונים היהודים בארצות הברית פתחו במערכה נגד תנועת החרם לאחר שדוח חדש הצביע על עלייה של 89% באירועים אנטישמיים במוסדות האקדמיים: "ה-BDS - לא רק בעיה של ישראל"

יוצאים למאבק נגד האנטישמיות החדשה: לא פשוט להיות סטודנט יהודי בקמפוסים השונים לאורכה ולרוחבה של ארצות הברית בשנת 2018. המצב קשה שבעתיים אם אתה גם יהודי וגם תומך ישראל. הפעילות של תנועת החרם העולמית נגד ישראל - ה-BDS - לא הצליחה אמנם לייצר כותרות משמעותיות בישראל ובעולם בשנים האחרונות, אך למרבה הצער, הסטודנטים והסטודנטיות בגולה חווים מקרוב את פרצי האנטישמיות המופנים אליהם, פעמים רבות כתוצאה מהפעילות של ה-BDS בקמפוסים.

 

לא מדובר רק בהרגשה של סטודנטים או במקרים נקודתיים שלא ניתן לייחס לפעילות הענפה של ה-BDS באקדמיה האמריקנית. נתונים מדאיגים שחשפה לאחרונה בארה"ב הליגה נגד השמצה, מראים כי בשנת 2017 חלה עלייה של 94% באירועים האנטישמיים כלפי יהודים הלומדים במסגרת הבית ספרית בכיתות א'-יב' (K-12). כמו כן, חלה על עלייה לא פחות חמורה של 89% באירועים האנטישמיים נגד יהודים במוסדות האקדמיים ברחבי המדינה. לפי הנתונים, אל מול 108 אירועים שתועדו בשנת 2016 כולה, בשנת 2017 המספר עמד על 204 אירועים אנטישמיים נגד יהודים בקמפוסים השונים. ואלו, רק האירועים עליהם דווח.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תינוקת איבדה הכרה במעון בי-ם ופונתה במצב קשה; המטפלת עוכבה

תקיפת נהג באלות לאור יום: תיעוד חדש מכבישי הדרום

תיעד את כלבו מצדיע במועל יד - ונקנס ב-4,000 שקלים

 

 הפגנה פרו ישראלית
 

הפגנה פרו ישראלית בארה"ב (חדשות עשר)

 

 

את האצבע המאשימה לאירועים החמורים מפנים הארגונים היהודים השונים ברחבי ארצות הברית כלפי תנועת החרם. "הקהילה היהודית האמריקנית מתחילה להבין שתנועת החרם היא לא רק בעיה של ישראל אלא גורם משפיע בעלייה באנטישמיות", אומר אסף וייס, סמנכ"ל תפעול ותוכניות בקונגרס היהודי האמריקני שפועל רבות במאבק נגד האנטישמיות שמפיץ ה-BDS. וייס טוען כי בכנסים של ה-BDS, בהם נכח, הושמעו אמירות קשות ומסיתות נגד ישראל. "מנסים להציג את הציונות כתנועה גזענית שמטרתה גירוש ערבים וביצוע רצח עם", מספר הסמנכ"ל.

 

קמפיין חדש שהחל בשבועות האחרונים במוסדות אקדמיים מובילים במדינה, ביוזמת הקונגרס היהודי האמריקני, ינסה לחשוף בצורה ייחודית את הפנים האמתיות של תנועת החרם. לטענתם, פעילות ה-BDS היא שיוצרת את "האנטישמיות החדשה". באמצעות תקציב דל ביותר, וללא תמיכה כלשהי מצד מדינת ישראל, יביאו סטודנטים יהודים מעשרה מוסדות אקדמיים בארה"ב, עדויות על תקריות אנטישמיות שהם חוו בקמפוסים ויחלקו סיפורים עם חבריהם לספסל הלימודים בנוגע לפעילות ה-BDS. מדובר בפרויקט בו ייקחו חלק עשרות משתתפים.

 

 מיצג BDS
 

מיצג BDS באוניברסיטת קולומביה (אסף וייס)

 

 

הקהילה היהודית האמריקנית מתחילה להבין שתנועת החרם היא לא רק בעיה של ישראל אלא גורם משפיע בעלייה באנטישמיות

 

רגע השיא בקמפיין החדש שינסה להילחם בהפצת האנטישמיות של ה-BDS עתיד להתרחש בעוד יומיים בדיוק (רביעי). לפי התכנון, סטודנטים מלפחות עשר אוניברסיטאות יוקרתיות ומובילות ברחבי המדינה ישתפו פעולה במקביל ויאייתו יחדיו את הכיתוב: "מאוחדים נגד BDS". האירוע הייחודי יתועד ויועבר בשידור ישיר בדף הפייסבוק של הקונגרס היהודי האמריקני.

 

דליה זגר, יהודייה אמריקנית ונשיאת ארגון "סטודנטים תומכים בישראל" באוניברסיטת קולומביה היוקרתית שבניו יורק, היא אחת מהמשתתפות בקמפיין החדש. "קבוצה גדולה של תומכי BDS השתמשה באלימות מילולית וקראה לנו חבורה של גזענים שמייצגים מדינה עם שלטון נאצי", מספרת זגר את שחוותה באוניברסיטה. היא הוסיפה כי הפעילים של ה-BDS בקמפוס פועלים כלפיה וכלפי חבריה בבריונות ומכנים אותם טרוריסטים. סיפורה של דליה הוא רק מקרה אחד מתוך רבים שהיא ויהודים אחרים חווים.

 

הפגנת BDS
 

"ה-BDS - אנטישמי" (חדשות עשר)

 

 

כדי להבין אולי איך השפיע ה-BDS על הגישה של הציבור האמריקני כלפי ישראל בכלל, ועל הדור הצעיר שחי במדינה בפרט, צריך להסתכל על נתונים שהתפרסו בחודש ינואר האחרון על ידי מרכז המחקר Pew. לפי סקר שנערך עבור המרכז, צעירים בני 29-18 בארה"ב תומכים בישראל בשיעורים קטנים משמעותית לעומת שכבות גיל מבוגרות יותר. בקרב גילאי 29-18 פער התמיכה בין ישראל לפלסטינים הוא הקטן ביותר, ועומד על כ־9%. זאת בניגוד לפער של 15% בקרב גילאי 49-30 ו־44% בגילאי 64-50. עוד מראה הסקר, שרמת התמיכה בישראל יורדת ככל שכמות התארים האקדמיים - וכפועל יוצא, זמן השהות באוניברסיטה - גדלים.

 

ג'ק רוזן, יו"ר הקונגרס היהודי האמריקני, ודן שחורי, מנכ"ל הארגון, טוענים כי מטרת הקמפיין הייחודי שהם מעלים עתה הוא להציג את השורשים האנטישמיים של תנועת החרם ולהשפיע לטובה על דעת הקהל של הסטודנטים באוניברסיטאות השונות. "אנחנו שולחים בקמפיין מסר ברור שנורמליזציה של שנאה ואנטישמיות חייבת להיפסק ואנחנו מזמינים את כולם להתאחד במאבק ולשים סוף למסרים של שנאה", אומר המנכ"ל שחורי.

 

 הפגנת BDS
 

הפגנת BDS (חדשות עשר)

 

 

אנחנו שולחים בקמפיין מסר ברור שנורמליזציה של שנאה ואנטישמיות חייבת להיפסק ואנחנו מזמינים את כולם להתאחד במאבק ולשים סוף למסרים של שנאה

 

הקמפיין הנוכחי נערך בשיתוף פעולה עם תאי הסטודנטים בקמפוסים השונים בארה"ב לרבות אוניברסיטת קולומביה, האוניברסיטה של הנשיא לשעבר אובמה, ואוניברסיטת פנסילבניה, האוניברסיטה בה למד הנשיא הנוכחי דונלד טראמפ. זאת, בנוסף לאוניברסיטאות יוקרתיות אחרות כגון: UCLA (קליפורניה), אינדיאנה, טקסס, מילוואקי, אוניברסיטת פייס ועוד. בארגונים היהודים שמים דגש על מוסדות הלימוד היוקרתיים מהם יוצאים, לפי ראות עיניהם, המנהיגים של המחר.

 

ספק אם הפעולה שנוקטים בה בארגונים היהודים, בשיתוף עם תאי הסטודנטים של הארגון "סטודנטים תומכים בישראל", תביא לתוצאות משמעותיות או להרתעת חברי ה-BDS, שממשיך לפעול באין מפריע בקמפוסים. המחסור בתמיכה התקציבית לפעילות הענפה של הארגונים היהודים מורגש אף הוא. אל מול הכספים הרבים שמצליחים ב-BDS לגייס עבור מטרתם, ישראל אינה משקיעה את הכספים הנדרשים והמספקים על מנת להעמיד מול תנועת החרם קרב הולם בזירה ההסברתית הבין-לאומית. דומה שישראל לא הבינה והפנימה שהצעירים האמריקנים מתחילים להתרחק מהתמיכה המסורתית של ארה"ב במדינה הציונית. לצד זאת, למרות חוסר התמיכה, בארגונים היהודים שמו אל מול עיניהם את המלחמה בתנועת החרם והם מבטיחים מצדם כי ימשיכו במאבק.