BETA

23.04.2018

10:04

שרת החוץ של ד' קוריאה: "בפני היסטוריה בחצי האי, עודדו אותנו"

קאנג קיונג-הא פרסמה סרטון בו היא מתייחסת לפגישה הצפויה בין מנהיגי שתי המדינות וקוראת לעולם לתמוך בתהליך השלום • סיאול הפסיקה שידור תעמולה באמצעות רמקולים בגבול

"עודדו אותנו והמשיכו לעקוב". כך, במילים אלו, סיכמה היום (שני) שרת החוץ של קוריאה הדרומית, קאנג קיונג-הא, את דבריה בסרטון שפרסמה בשפה האנגלית לאזרחי העולם בנוגע לשיחות בין הקוריאות. בסרטון, שעלה בדף הטוויטר של משרד החוץ של קוריאה הדרומית, אמרה השרה כי "היסטוריה נעשית בחצי האי הקוריאני".

 

מטרת הסרטון שמקדמים בסיאול היא להביא לתמיכה בין-לאומית בתהליך השלום, לקראת הפגישה הצפויה בין מנהיגי שתי מדינות חצי האי הקוריאני. "משחקי החורף בפיונגצ'אנג הניעו שיחות בין הדרום לצפון אחרי תקופה ארוכה של נתק ומתח", אמרה קיונג-הא.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

החיסול במלזיה: פורסמו תמונות החשודים בהריגת המהנדס הפלס'

פרסום ראשון: נעצר החתן שתועד יורה באוויר עם חבריו בדרום

בכירים בסעודיה: הרחפן שהופל ליד הארמון - חלק מניסיון הפיכה

 

 קאנג קיונג-הא, שרת החוץ של קוריאה הדרומית
 

"היסטוריה נעשית". קאנג קיונג-הא, שרת החוץ של קוריאה הדרומית (רויטרס)

 

 

בסרטון התייחסה השרה גם למגעים בין קוריאה הצפונית לארה"ב ולפגישה הצפויה בין מנהיגי המדינות, קים וטראמפ והוסיפה: "האירועים ההיסטורים הללו יוכלים להביא לשלום בר-קיימא בחצי האי, מה שהיה חלומם העז של של העם הקוריאני".

 

כחלק מהמאמצים וקידום שיחות השלום, סיאול החליטה לאחרונה להפסיק את שידורי התעמולה אותם היא מבצעת באמצעות רמקולי ענק בגבול עם הצפון. הרמקולים, שימשו את הדרום במשך שנים על מנת להפיץ בקול תרועה רמה את משנתם המערבית לתושבי המדינה המבודדת והקומוניסטית מצפון.

 

הדרום קוריאנים הקפידו באמצעות התעמולה לספק לתושבי המדינה המבודדת בעולם מידע על נושאים שהיו אסורים בשטחם. מלבד המלחמה הפסיכולוגית, השמיעו לתושבי הצפון גם שירים של להקות פופ דרום קוריאניות, שעצבנו במיוחד את חיילי הצפון. באחד מקטעי התעמולה נשמע המסר הבא: "צפון קוריאנים יקרים, זה דבר נורמלי שיהיו לכם סודות ומחשבות אישיות, אבל דיקטטורה כמו הדיקטטורה שלכם תנסה לשלוט אפילו במחשבות האישיות ביותר שלכם".

 

הרמקולים, שמסוגלים לשדר עשרה קילומטרים במהלך היום ו-24 ק"מ בלילה, הושתקו לראשונה בשנת 2015 כמחווה. עם זאת, חצי שנה לאחר מכן החליטה קוריאה הצפונית על ניסוי בליסטי נוסף, דבר שהוביל להפעלתם מחדש. באותה תקופה הסכימו תושבי סיאול, בירת קוריאה הדרומית, עם שינוי ההחלטה: "אנחנו מוכרחים להגיב בנחישות לכל מכה מקדימה אפשרית מצד קוריאה הצפונית".

 

מוקדם יותר היום דיווח הוול סטריט ג'ורנל כי בכיר בממשל האמריקני אמר שבכוונת הנשיא טראמפ להפציר בשליט קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, לפעול במהירות לפירוק ארסנל הגרעין שברשות מדינתו. "ארה"ב לא מוכנה להקלות משמעותיות בסנקציות עד שזה יקרה", אמר הבכיר. 

 

הרמקולים הענקיים בגבול בין הקוריאות
 

יודממו. הרמקולים הענקיים בגבול בין הקוריאות (רויטרס)

 

 

"כשהנשיא אומר שהוא לא יחזור על שגיאות העבר, זה אומר שארה"ב לא תבצע ויתורים משמעותיים", הוסיף הבכיר. "אולם, אם קוריאה מוכנה להתקדם במהירות לעבר פירוז גרעיני, השמיים הם הגבול. הרבה דברים טובים יוכלו לקרות".

 

הפירוז הגרעיני של קוריאה הצפונית וכן ההקלה בסנקציות האמריקניות צפויות לעמוד במרכז מפגש הפיסגה המתוכנן בין טראמפ למקבילו הצפון קוריאני. עם זאת, רק אתמול אמר הנשיא האמריקני כי המשבר עם קוריאה הצפונית עדיין "רחוק מפתרון". אמירתו ציננה את ההתלהבות שהביע יום קודם לכן מההכרזה הקוריאנית בעניין השעיית ניסויי הגרעין ופירוק אתר הניסויים שלה. "אנו רחוקים מסיכום איתם", כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו. "אולי דברים יסתדרו ואולי לא, נדע רק בחלוף הזמן; העובדה שאני עושה כעת, היתה צריכה להיעשות מזמן".

 

קים ג'ונג און ודונלד טראמפ
 

הפגישה בקרוב. קים וטראמפ (רויטרס)

 


בשבת הודיע און כי לארצו אין צורך בנשק גרעיני ובניסויים בטילים ארוכי טווח. בהכרזה רשמית של המדינה המבודדת בעולם נמסר כי אתר הניסויים הגרעיניים בצפון המדינה ייסגר לאחר ש"סיים את משימתו". טראמפ הגיב בחשבון הטוויטר להכרזה, וכתב: "חדשות מצוינות עבור קוריאה הצפונית והעולם כולו, זוהי התקדמות גדולה. מחכה בציפייה למפגש שלנו". ההחלטה על הפסקת הניסויים התקבלה בישיבה של הוועד המרכזי של מפלגת השלטון במדינה, שהתכנסה לדון ב"צעד חדש" במדיניות.
 

בתוך כך פירסם משרד החוץ הרוסי הודעה המברכת על הצהרתו של און וקרא לארה"ב להפסיק את נוכחותה הצבאית בחצי האי הקוריאני. גם שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, אמר כי אמנם "מדובר בצעד בכיוון הנכון" אך דרש מקוריאה הצפונית לחשוף בפני העולם את ההיסטוריה המלאה של תכנית הגרעין במדינה, וקבע כי רק לאחר שצעד שכזה יבוצע בצורה אמינה, ניתן יהיה לדון בהליך פוליטי משמעותי לפירוז גרעיני בקוריאה.