BETA

25.07.2012

23:24

עודכן:

קומבינת ההשתמטות החרדית נחשפת: "למה שמישהו יבדוק?"

כשברקע הנסיונות להגדיל את גיוס החרדים לצה"ל, חושף תחקיר חדשות 10 את האופן שבו מנצלים צעירים חרדים את חוסר הפיקוח כדי להתחמק מהמדים, לקבל את כל ההטבות ולהרוויח כסף מהצד. לישיבות לא אכפת ("הם מקבלים כסף") והאברכים לא חוששים: "אין בעיה לצאת מהדברים האלה". העיקר - לא להוציא תלוש שכר כדי לא לאבד את הקצבאות

שבוע לפני פקיעת תוקפו של חוק טל, בממשלה מאמינים שיצליחו לשכנע את הצעירים החרדים להתגייס לצה"ל ולהגדיל את היקף המתגייסים החרדים באופן הדרגתי. רגע לפני שניכנס למציאות החדשה ללא הסדרת גיוס החרדים, תחקיר חדשות 10 חשף אתמול (רביעי) את השיטה שאותה נוקטים בחורי ישיבות כדי להונות את המדינה: מצד אחד, רישומים פיקטיביים לישיבות, כולל ההטבות והפטור מהשירות הצבאי. מצד שני - עובדים בשחור מחוץ לישיבה.

 

צוות חדשות 10 תלה ברחבי בני ברק מודעות לגיוס אנשי שיווק צעירים מהמגזר החרדי לחברה פיקטיבית בשם "אוהלי אברהם". במשרדים שנשכרו במיוחד הושתלו מצלמות נסתרות ואדם דתי חרדי לשעבר נשכר על מנת לגלם את בעל העסק. עשרה צעירים חרדים שהגיעו לראיון עבודה, חשפו אט-אט איך עובדת הקומבינה החרדית שמאפשרת לצעירים החרדים להתחמק משירות צבאי, לזכות בכל ההטבות וגם להמשיך לעבוד - בניגוד לחוק.

 

על פי חוק, אם ייוודע שתלמיד הישיבה עובד, הוא לא רק ייאלץ לשלם מס הכנסה - אלא יאבד הטבות בסך כמה אלפי שקלים: שכר אברך 800 שקל בחודש, הבטחת הכנסה 1,040 שקל, תוספת מהישיבה 2,000-500 שקל וכן הנחות בארנונה ובגני ילדים. מעל הכול, הוא יהיה חייב בגיוס לצה"ל, מכיוון שהפר הבטחה.

 

לאור זאת, רבים מבין הצעירים שנכנסו אל משרדי החברה הסבירו שיהיה עליהן לעבוד "בשחור", כלומר ללא תלוש שכר. "אני אברך, כאילו נשוי. בעיקרון ולומד בכולל", סיפר אחד האברכים. כשנשאל אם יהיה מוכן לקבל תלוש שכר, הוא השיב: "לא, לא, ממש לא". ומדוע? "בגלל הצבא".

 

"אני מקסימום רושם את זה על חבר עם פטור"

אברך שני שנכנס לראיון עם המנכ"ל טוען שהוא לומד, אלא שהוא מודה שהוא פנוי כל יום מ-13:00. "אני בחור שלומד במשך היום, אני לא משחק. בצהריים... מ-13:00 עד הערב, עד 21:00".אברך שלישי מודה גם הוא שיש לו בעיה עם תלוש שכר: "כן. הבעיה היא בצבא. עבדתי בעבר, אבל בשחור. זה הרבנות, מה אתה רוצה... אותו אחד הביא לי את זה במזומן.. הוא היה צריך לעשות את זה, כן? ואבא שלו... אבא שלו שלח אותו, לא היה לו כוח, הוא שלח אותי. מישהו קיבל כסף בלבן והעביר לי אותו".

 

בסך הכל, מבין עשרה אברכים שנכנסו למשרדי החברה שהוקמה במיוחד לצורך התחקיר, תשעה היו מעוניינים להשתתף בקומבינה - לעבוד, רק בלי תלוש. אחד האברכים גם מצא פתרון יצירתי: "אני מקסימום רושם את הזה שלי על חבר או משהו כזה שיש לו פטור. אני יודע, כאילו, שפעם, כשחבר שלי עבד גם באיזה מקום, אז הוא רשם על שמו את הדברים". אחר בכלל לא פחד מהתלוש: "אתה רשום בישיבה והם יראו תלוש, זו לא תהיה בעיה?", שאל אותו המנכ"ל. "לא, לא, לא. כבר היו לי תלושים. אחי גם, שנים כבר עובד והוא בישיבה ועובד בלבן. איזה שעות יכול לעבוד? מ-6:00 עד 00:00".

 

אבל הבחור האחרון שנכנס לראיון מעיד על השיטה כולה. כך נשמעה השיחה שהתנהלה בינו לבין המנכ"ל:
עבדת עד היום?
"עבדתי, אבל קיבלתי בשחור. כאילו, לא בתלוש.
בחור ישיבה, נכון?
"לא, כבר לא".
זאת אומרת, אתה יכול לעבוד יום שלם?
"כן".
זאת אומרת, אתה נרשם סתם לישיבה ועובד אצלנו?
"כן. אני גם עובד עכשיו בעיצוב אירועים..."
אגב, מה האינטרס של הישיבה לחתום לך?
"מקבלים כסף"
מקבלים עליך כסף?
"משהו בסביבות 700 שקל לכל בחור שרשום"
אם הצבא יחליט יום אחד שהוא בודק?
"אין בעיה לצאת מהדברים האלה. גם לא נראה לי שהם יבדקו. לא חושבים על דברים כאלה. תראה, ברגע שיש לך בעיות בישיבה, אתה לא רשום, ועברת מישיבה לישיבה, אז הם מעלים פרטים במחשב לראות ומצליבים מידע. אבל בחור שרשום בישיבה שנה-שנתיים, אין סיבה שהם פתאום יעלו את הפרטים שלו כדי לבדוק מה קורה איתו".

 

החוק יפוג בשבוע הבא: לא צפוי שינוי

בשבוע הבא צפוי לפוג תוקפו של חוק טל שהסדיר את גיוס החרדים לצה"ל ומתן הפטורים. לפי שעה, לא אמור לחול כל שינוי לאחר מכן עד לחקיקת חלופה לחוק שבוטל על ידי שופטי בית המשפט העליון מוקדם יותר השנה בטענה כי אינו חוקתי. ככל הנראה, שר הביטחון, אהוד ברק, יוביל לקביעת הוראת שעה שתאפשר את המשך המצב הקיים, תוך הסבר כי מתקיימת בימים אלה עבודת מטה לחקיקת החלופה.

 

במטה המאבק נגד חוק טל אמרו בתגובה לתחקיר שפורסם הערב: "ראש הממשלה נתניהו, הם עושים ממך צחוק. האם לא ברור שללא חוק עם שיניים, סנקציות ומכסות, המצב הנוראי המתואר בתחקיר ערוץ 10, ימשך? ה-1.8 מתקרב, ויש להנחות את צה"ל באופן מיידי להיערך לגיוס-הרמטכ"ל כבר אמר שמחכה להנחיות, אך תיתן לו לחכות הרבה זמן. רצית תרומה לכלכלה? זו בטח לא הדרך".

 

גם יושב ראש ש"ס לשעבר, אריה דרעי, קרא לממשלה להתחיל ולאכוף את החוק. "התחקיר הזה הוכיח כי ממשלת ישראל צריכה אחת ולתמיד לאכוף את החוק ולגייס מיידית לצבא את כל מי שמשתמש בסעיף 'תורתו אומנותו' ולא לומד בישיבה. אכיפה כזאת תפתור חלק גדול מהבעיה של השוויון בנטל".

 

בהכנת הכתבה השתתפו אבישי בן חיים, רביב דרוקר ואור הלר