BETA

21.04.2018

22:00

החיסול במלזיה: באחריות המהנדס הפלס' - שיפור דיוק רקטות חמאס

בנט: לא לאפשר קבורת אלבטש לפני החזרת גופות גולדין ושאול • פרשנות: אם ישראל אכן עומדת מאחורי הפעולה, נראה שהמוסד יוצא במערכה נגד מוקדי הידע של חמאס ברחבי העולם

החיסול במלזיה: על פי הערכות, פאדי אלבטש שחוסל אתמול בבוקר (שבת) במלזיה, הוביל קבוצה שניהלה פרויקט שנועד לשפר את דיוק הרקטות והטילים של חמאס. ההתמחות המקורית של אלבטש הייתה הנדסת אנרגיה אבל בשנים האחרונות הוא עסק באלקטרו-אופטיקה וכנראה שהרגיש מספיק בנוח במלזיה להוביל קבוצה שפיתחה פיתוחים שמן הסתם מצאו דרכם לרצועת עזה.

 

אם החיסול הזה בוצע על ידי ישראל, הרי שהוא מתחבר לחיסול של מוחמד א-זווארי, מהנדס מל"טים של חמאס שחוסל בדצמבר 2016. במידה ויתברר שישראל אכן עומדת מאחורי החיסול, נראה שהמוסד בהנהגת יוסי כהן יוצא במערכה נגד מוקדי הידע של חמאס ברחבי העולם כדי למנוע העברה של טכנולוגיות מתקדמות לא רק לידי חיזבאללה, אלא גם לחמאס ברצועת עזה.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חשד להצתה בעוטף עזה: שריפה משתוללת מזה יממה סמוך לכיסופים

מרקל לחדשות עשר: הפליטים מביאים לגרמניה אנטישמיות מסוג חדש

לוד: שוטר יצא למרדף רגלי אחר אדם שעורר את חשדו - וירה בו

 

 

בד בבד, אסמעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, הגיע הערב לניחום אבלים בבית משפחת המהנדס בעזה ואמר: "בשנים הקודמות ראינו ניסיונות לפגוע במדענים של ההתנגדות על ידי מנגנוני מודיעים זרים ובראשותם המוסד. הם ללא צל של ספק פוגעים במדענים הללו על מנת לקטוע כל אפשרות של התעוררות וידע של האומה הזו. הפעולה נגד פאדי אלבטש נופלת במסגרת הזו. הפשע הזה הוא נגד כל בני העם הפלסטיני". שר החינוך, נפתלי בנט, כתב הערב בחשבון הטוויטר שלו כי ידרוש מראש הממשלה שלא לאפשר קבורת אלבטש בעזה בטרם ישוחררו גופות חללי צה"ל הדר גולדין ואורון שאול.

 

מוקדם יותר, סגן ראש ממשלת מלזיה ושר הפנים אחמד זהיד חאמידי התייחס במסיבת עיתונאים לחיסול המהנדס הפלסטיני פאדי אלבטש: "אנו לא שוללים את האפשרות שסוכנים זרים הם שהתנקשו בחייו של המהנדס הפלסטיני שהיה מומחה להנדסת חשמל ובניית טילים. זה אחד מכיווני החקירה", אמר חאמידי והוסיף: "לחיסולו יכול להיות קשר לסוכנויות מודיעין זרות ויתכן שהוא היה נטל עבור מדינות שאינן ידידותיות לפלסטין. הוריתי לגורמי אכיפת החוק לקיים חקירה יסודית ולבקש סיוע מהאינטרפול וגורמי אכיפת חוק בין-לאומיים אחרים".

 

מודעת אבל שנתלתה על בית משפחת פאדי אל-בטש, המהנדס הפלסטיני שחוסל במלזיה
 

מודעת אבל שנתלתה על בית משפחת פאדי אל-בטש, המהנדס הפלסטיני שחוסל במלזיה (רויטרס)

 

 

בתוך כך, בכיר חמאס אוסמה חמדאן בכיר אמר בריאיון טלפוני ל"אל-ג'זירה": "אנחנו עוקבים מול הרשויות במלזיה אחר החקירה ותוצאותיה. ברור שלאיש אין אינטרס לרצוח אותו מלבד מי שהוא אויב של העם הפלסטיני. פאדי היה אישיות אהובה בקרב הקהילייה הפלסטינית והערבית במלזיה, הוא היה מרצה באוניברסיטה ויש לו מחקרים רבים בתחום האנרגיה. אנחנו בחמאס יודעים כי הישות הציונית כבר פגעה בעבר במדענים פלסטינים וערביים בעבר שעסקו בנושאים שונים. אין מרוויח מהרצח הזה מלבד הכיבוש הציוני".

 

מוחמד אלבטש, אביו של פאדי, סיפר ל"אל-ג'זירה": "פאדי היה אהוב בקרב הקהילה ואף בכירי המדינה נתנו לו כבוד. הוא גם אהוב במסגדים. הוא הוציא מחקרים וקיבל פרסים. ביום ראשון היה אמור לעמוד בראש כנס בטורקיה. כשהייתי במסגד הבוקר התקשרו אליי ממספר מחו"ל אבל לא עניתי. התקשרו פעם שנייה ואז עניתי ושאלו מי אני אמרתי את שמי ואמרו לי שירו בבני ושהגופה הירויה נמצאת אצלם". בריאיון אחר הוסיף: "אנחנו מטילים את האחיות על מותו של בני על המוסד הישראלי. אנחנו קוראים לשלטונות מלזיה לפתוח בחקירה של מה שקרה. האויב הציוני יודע שהוא לא אדם צבאי אלא אדם מצטיין מבחינה מדעית בתחום הנדסת החשמל והם ראו בו סכנה". פטמה, אמו של פאדי, הצטרפה לדבריו והאשימה אף היא את ישראל בחיסול.

 

 זירת החיסול במלזיה
 

זירת החיסול במלזיה (חדשות עשר )

 

 

פאדי אלבטש, מהנדס המשתייך לארגון חמאס, נורה הבוקר למוות במלזיה על ידי מתנקשים על אופנוע. אלבטש, מרצה להנדסת חשמל באוניברסיטה פרטית בבירת מלזיה קואלה לומפור, בן 35, נורה ע"י שני חשודים כשהיה בדרכו לתפילת הבוקר במסגד הסמוך לביתו. 10 כדורים נורו לעבר תושב ג'באליה שברצועת עזה, שמוגדר כ"מדען ומהנדס", ע"פ הפלסטינים.

 

חמאס פרסם הודעת אבל בה נכתב כי אלבטש הוא "בן מבניה הישרים של התנועה". כמו כן, נטען בהודעה כי הוא התאפיין בהצטיינות וביצירתיות המדעית שלו. "השהיד היה דוגמה לתפילה לאללה ולעבודה למען הסוגיה הפלסטינית", נכתב, "הוא נרצח בידי בוגדים כשהוא בדרכו לתפילת השחר במסגד".