BETA

21.04.2018

19:55

מות הנער בן ה-15 בהפגנות ברצועה: צה״ל יבדוק כיצד בוצע הירי

בצה"ל הודיעו כי מות המפגין הפלסטיני הצעיר נבדק על ידי מנגנון התחקור המטכ"לי. ממצאי התחקיר יועברו לפרקליטות הצבאית. ההערכה: נורה לאחר שניסה לחבל בגדר

הירי שהוביל למותו של מוחמד אבראהים איוב, המפגין הפלסטיני בן ה-15, במהלך אירועי "צעדת השיבה" אתמול (שישי), ייחקר על ידי צה"ל. "כל מקרה בו נטען כי אדם נהרג מירי צה"ל מתוחקר באופן יסודי על ידי דרגי הפיקוד הרלוונטיים ונבדק על ידי מנגנון התחקור המטכ״לי. ממצאי התחקירים מועברים לפרקליטות הצבאית", נמסר.

 

"צה"ל פועל באופן שוטף להפקת לקחים מבצעיים ולצמצום מספר הנפגעים מירי במרחב המכשול הבטחוני. למרבה הצער, חמאס פועל באופן מכוון ומתוכנן לסיכון אזרחים, כאשר מדי שבוע הוא מציב בחזית הפרות הסדר האלימות ילדים צעירים, נערים ונשים, הנשלחים לגדר ומשמשים בפועל 'מגן אנושי' למימוש מטרות חמאס. צה"ל שב ומזהיר את האזרחים מהתקרבות לגדר ונטילת חלק באירועים האלימים ובפיגועים. צה"ל ימשיך לפעול באופן מקצועי ובנחישות להגנה על אזרחי ישראל ועל תשתיות הבטחון", נמסר.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מלזיה: יתכן שסוכני ביון זרים חיסלו את המהנדס הפלסטיני

הסרטן שאובחן אצל הכלבה האהובה התגלה כארבע בובות פרווה

קוריאה הצפונית תשהה את תוכנית הגרעין; טראמפ בירך על ההחלטה

 

מוקדם יותר היום נמסר כי לפי הערכות, הנער נורה משום שניסה לחבל בגדר המערכת, לאחר שעבר את גדר התלתלית שהוצבה בשטח הרצועה.

 

בד בבד, בצה"ל אמרו הערב כי ארגוני הטרור ובראשם חמאס, לעשות שימוש באזרחים ובכללם נוער וילדים, לכיסוי ולביצוע פעולות טרור שונות לפגיעה בתשתיות הביטחוניות. בין היתר, סופקו עדויות מפעילות של חולייה של מחבלים שבהם נערים מציתים את התשתית הביטחונית כשלאחר מכן חולייה נוספת משכה את התשתית המוצתת באמצעות חבל עד לעקירתה, לשם חדירה לשטח ישראל לטובת ביצוע פיגועים. בצה"ל הדגישו כי בידיהם מידע רב על כוונה לבצע פיגועים חמורים בכסות ההפגנות האזרחיות.

 

 חוליית מחבלים מתכוננת לפגיעה בגדר על גבול עזה
 

חוליית מחבלים מתכוננת לפגיעה בגדר על גבול עזה( דובר צה"ל)

 

 

במהלך הפרות הסדר נעשה שימוש בהבערת צמיגים למיסוך ניסיונות פגיעה בתשתיות ההגנה, יידוי אבנים לעבר כוחות צה"ל ושיגור עפיפונים עם חפצים בוערים מתוך כוונה להבעיר שריפות בשטח הארץ.

 

הבוקר, האיחוד האירופי הצטרף לשליח האו"ם בגינוי הרג הפלסטינים אתמול בעזה, ובקריאה לחקירה של האירועים. "אתמול שוב פתחו חיילים ישראלים באש על מפגינים בעזה, תוך שימוש בתחמושת חיה מצדה השני של הגדר, הרגו ארבעה פלסטינים בהם נער בן 15 ופצעו יותר מ-150", אמרה דוברת האיחוד האירופי, "חקירה מלאה נדרשת על מנת להבין מה קרה ולמה". היא הוסיפה כי האיחוד קורא לכוחות הביטחון הישראליים להימנע משימוש בכוח קטלני נגד מפגינים שאינם חמושים. "העדיפות עכשיו חייבת להיות הימנעות מהסלמה של האלימות ומאובדן חיים", הוסיפה. בכלי התקשורת הפלסטינים וברשתות חברתיות התפרסם אמש סרטון שבו לטענת הפלסטינים מתועד הירי בנער במהלך הפגנת "צעדת השיבה". בתיעוד ניתן לשמוע אדם שאומר כי הוא שהיד וכי נורה בראשו.

 

השריפה ביער בארי
 

התפרעויות פלסטינים על גדר הרצועה, כחלק מ"צעדת השיבה"( דובר צה"ל)

 

 

המתאם המיוחד מטעם האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, הגיב בטוויטר על הרג הנער: "ירי בילדים הוא מקומם ומזעזע! כיצד הרג של ילד היום בעזה מסייע להשגת שלום? זה לא! זה רק מזין יותר כעס ויוצר עוד הרג. יש לחקור את האירוע הטרגי הזה". דובר צה"ל בתקשורת הזרה, ענה לו והדגיש כי יש לבקש מחמאס לא לשלוח נערים לגדר, כדי שמקרים כאלה לא יישנו. בתגובה השיב לו מלדנוב: "הנה רעיון בשבילך - תפסיקו לירות על ילדים".

 

מפלגת ישראל ביתנו הגיבה לדבריו של שליח האו״ם: "מתי תצייץ משהו נגד ארגון הטרור חמאס ששולח ילדים לאזור גבול מסוכן? ישראל נוקטת בכל האמצעים החוקיים כדי להגן על הגבול שלה, בעוד אתה מעודד ארגון טרור לפגוע בנו. אתה איש צבוע בתפקיד מיותר".