BETA

21.04.2018

14:24

הערכה בצה"ל: הנער בן ה-15 שנהרג מירי החיילים ניסה לחבל בגדר

לאחר חקירה ראשונית סבורים במערכת הביטחון כי מוחמד אבראהים איוב הגיע אתמול לגדר ולכן נורה. האיחוד האירופי מצטרף לשליח האו"ם בקריאה לחקירה ובגינוי הרג המפגינים

בווידאו: תיעוד הירי בנער, אתמול ברצועת עזה

 

 

צה"ל ממשיך היום (שבת) בתחקיר בעקבות מותו של מוחמד אבראהים איוב, הנער בן ה-15 שנורה אתמול למוות במהלך ההפגנות מול גדר הגבול בין רצועת עזה לישראל. לפי הערכות, הנער נורה משום שניסה לחבל בגדר המערכת, לאחר שעבר את גדר התלתלית שהוצבה בשטח הרצועה. 

 

בתוך כך, האיחוד האירופי הצטרף לשליח האו"ם בגינוי הרג הפלסטינים אתמול בעזה, ובקריאה לחקירה של האירועים. "אתמול שוב פתחו חיילים ישראלים באש על מפגינים בעזה, תוך שימוש בתחמושת חיה מצדה השני של הגדר, הרגו ארבעה פלסטינים בהם נער בן 15 ופצעו יותר מ-150", אמרה דוברת האיחוד האירופי, "חקירה מלאה נדרשת על מנת להבין מה קרה ולמה". היא הוסיפה כי האיחוד קורא לכוחות הביטחון הישראליים להימנע משימוש בכוח קטלני נגד מפגינים שאינם חמושים.

 

"העדיפות עכשיו חייבת להיות הימנעות מהסלמה של האלימות ומאובדן חיים", הוסיפה. בכלי התקשורת הפלסטינים וברשתות חברתיות התפרסם אמש סרטון שבו לטענת הפלסטינים מתועד הירי בנער במהלך הפגנת "צעדת השיבה". בתיעוד ניתן לשמוע אדם שאומר כי הוא שהיד וכי נורה בראשו. 

 

 תיעוד הירי בנער מחמד איברהים איוב בן ה-15
 

תיעוד הירי בנער מחמוד איברהים איוב בן ה-15 (חדשות עשר)

 

 

משרד הבריאות העזתי דיווח אמש כי ארבעה מפגינים נהרגו, ביניהם הנער בן ה-15, ועוד כ-645 נפצעו, מירי של כוחות צה"ל בתחילתן של ההפגנות. כ-3,000 מפגינים התקרבו לכיוון הגדר במהלך יום שישי, ויידו אבנים ואמצעים שונים נגד כוחות הביטחון, שהשיבו בירי חי ובאמצעים לפיזור הפגנות. 

 

 מצה"ל נמסר כי משעות הבוקר אתמול התקיימו הפרות סדר אלימות בחמישה מוקדים לאורך רצועת עזה, בהם ניסו המפגינים להתקרב לתשתיות הביטחוניות, הבעירו צמיגים בסמוך אליהן וניסו להעיף עפיפונים אליהם מחוברים חפצים בוערים. מספר עפיפונים חצו לשטח הארץ וכובו. עוד נמסר כי הכוחות השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. "צה"ל לא יאפשר פגיעה בתשתיות הביטחון והגדר המגנות על אזרחי ישראל ויפעל מול מתפרעים אלימים ומחבלים המעורבים בכך", לשון ההודעה.

 

המתאם המיוחד מטעם האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, הגיב בטוויטר על הרג הנער: "ירי בילדים הוא מקומם ומזעזע! כיצד הרג של ילד היום בעזה מסייע להשגת שלום? זה לא! זה רק מזין יותר כעס ויוצר עוד הרג. יש לחקור את האירוע הטרגי הזה". דובר צה"ל בתקשורת הזרה, ענה לו והדגיש כי יש לבקש מחמאס לא לשלוח נערים לגדר, כדי שמקרים כאלה לא יישנו. בתגובה השיב לו מלדנוב: "הנה רעיון בשבילך – תפסיקו לירות על ילדים".

 

 הפגנות צעדת השיבה בצפון רצועת עזה
 

הפגנות צעדת השיבה בצפון רצועת עזה (חדשות עשר)

 

 

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן האשים את ראשי חמאס במות הנער בן ה-15. "מנהיגים פחדנים שמסתתרים מאחורי ילדים ונשים ושולחים אותם קדימה כמגן אנושי, כדי שהם יוכלו להמשיך לחפור מנהרות ולבצע פעולות טרור נגד מדינת ישראל", צייץ בטוויטר, "גם בפעילות אתמול ראינו שצה"ל הוא הצבא הכי מוסרי בעולם, העושה מאמץ מקסימלי להימנע מפגיעה בחפים מפשע. אני שב ואומר לתושבי עזה. סגולה לאריכות ימים: אל תתקרבו לגדר".

 

מנכ"ל בצלם חגי אלעד אמר בתגובה כי האחריות על מותו של הנער מוטלת על שר הביטחון: "האחריות המוסרית והפלילית למותו רובצת בראש ובראשונה על שר הביטחון עצמו ועל הפיקוד הצבאי הבכיר, שנתנו את הפקודות הבלתי חוקיות בעליל לפתוח באש קטלנית על מפגינים שלא מסכנים איש".