BETA

20.04.2018

21:10

"מסקנת רה"מ מהשיחה עם פוטין - רוסיה לא יכולה לרסן את איראן"

בכיר ישראלי אמר כי לאחר שיגור המל"ט האיראני לישראל בפברואר, הרוסים העבירו מסרים חריפים ביותר לטהראן, והזהירו מהמשך פעולות כאלה,אך נדמה כי האיראנים לא הורתעו

בכיר ישראלי אמר הערב (שישי) כי המסקנה העיקרית של ראש הממשלה בנימין נתניהו משיחת הטלפון שלו עם נשיא רוסיה פוטין בשבוע שעבר הייתה שלרוסיה אין יכולת משמעותית לרסן את איראן בסוריה.

 

עוד הוסיף הבכיר כי אחרי שיגור המל"ט האיראני לישראל בפברואר, הרוסים העבירו מסרים חריפים ביותר לאיראן, והזהירו אותה מהמשך פעולות כאלה,אך נדמה כי האיראנים לא מורתעים מהרוסים.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

יועצה של מירי רגב ייעץ בשכר לחברת ההפקה של טקס המשואות

טרגדיה בדרום: נקבע מותו של פעוט כבן שנתיים שטבע בבריכה

המפלגה הדמוקרטית תבעה את רוסיה וקמפיין טראמפ בשיבוש בחירות

 

מוקדם יותר היום סגן מפקד משמרות המהפכה האיראנית, חסן סלאמי, שלח מסר תקיף כלפי ישראל ואיים כי ארצו לא תהסס לשגר טילים נגד ישראל, במידה וזו תפעל נגד איראן. זאת, ברקע תקיפת הבסיס T-4 האיראני שבסוריה לפני כשבועיים, שיוחסה לישראל.

 

 חסן סאלמי, סגן מפקד משמרות המהפכה
 

חסן סאלמי, סגן מפקד משמרות המהפכה(חדשות עשר )

 

 

"הידיים שלנו על ההדק והטילים מוכנים לשיגור", אמר סלאמי, "ברגע שהאויב יבצע פעולה כלשהיא נגדנו - נשגר את הטילים. אנו מכירים אתכם, הנזק שייעשה לכם הוא כביר". "ההתנגדות היום חזקה הרבה יותר", הוסיף סגן מפקד משמרות המהפכה, "אל תטעו לחשוב שהמלחמות החדשות יהיו כמו מלחמת לבנון השנייה. בסיסי חיל האוויר שלכם בטווח האש שלנו, כל האדמות 'הכבושות' בטוח האש״.

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, סייר היום בצפון באזור מעבר קרני שבצפון רצועת עזה, והתייחס למתיחות עם איראן. "אני מציע לכל אלו בגבול הצפוני באמת לחשוב היטב מה הם עושים", אמר שר הביטחון, "ממש לא כדאי להם לנסות את צה"ל, ולא את מדינת ישראל. אנחנו מוכנים לכל תרחיש. אנחנו מוכנים לתרחיש רב זירתי ואיני זוכר מעולם כזאת מוכנות וכזאת נכונות. גם בצבא וגם בקרב עם ישראל".

 

מוקדם יותר, התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בישיבת הממשלה למתיחות עם איראן. "אנחנו שומעים את האיומים מאיראן, לוחמי צה"ל ערוכים לכל תרחיש", אמר נתניהו, "נגבה את המחיר ממבקשי נפשנו, צה"ל נכון למשימה".

 

 שר הביטחון ליברמן בסיור בצפון רצועת עזה
 

שר הביטחון ליברמן בסיור בצפון רצועת עזה(חדשות עשר )

 

 

בשבוע שעבר שוחח, כאמור, פוטין עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ביקש ממנו להימנע מצעדים "שיפגעו בביטחונה או יערערו את יציבותה" של סוריה ולכבד את ריבונותה. זאת, בעקבות הדיווחים כי ישראל היא שעומדת מאחורי התקיפה במדינה ביום שני. על פי הקרמלין, השיחה התקיימה ביוזמת נתניהו. נתניהו אמר לפוטין במהלך השיחה: "ישראל לא תאפשר התבססות איראנית צבאית בסוריה".

 

יממה לפני כן, יועצתו המדינית של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, בת'ינה שעבאן, אמרה בריאיון לרשת "אל-מיאדין" כי "איננו חוששים ממלחמה ואנו ערוכים אליה אם תפרוץ. הברית בין רוסיה, סוריה, סין, איראן וחיזבאללה חזקה ואיתנה". לדבריה, "בני הברית של דמשק ממשיכים בהתייעצויות והם לא יאפשרו לעניינים להתפתח כמו שוושינגטון רוצה". שעבאן הוסיפה כי "ישראל היא זו שמפיקה תועלת ממלחמת האזרחים בסוריה. ניצחונה של סוריה במלחמה נגד הטרור ישנה את מפת האזור - ישראל תהיה המפסידה הגדולה".

 

האיראנים יגיבו להפצצה – אך בצורה מוגבלת שלא תוביל להסלמה • פרשנות

 

המלחמה בין איראן לישראל הפכה להיות ישירה - לא באמצעות שליחים או מלחמה חשאית. הפרסומים בשבוע האחרון גרמו לאיראנים לחשב מה בדיוק ייחשב כתגובה מדודה שלא תביא עליהם אסון.

 

למרות האיומים וההתלהמות, באיראן לא מעוניינים להידרדר למלחמה עם ישראל ומבינים טוב מה ההשלכות של מלחמה כזו אם וכאשר על הרפובליקה האסלאמית. תגובה איראנית אכן תקרה, אך לא כזו שתוביל להסלמה. פיגוע נקמה מוגבל מבחינת האיראנים יסגור את החשבון עם ישראל, ללא הידרדרות מיותרת.

 

בטהראן יחפשו דרך לעשות פיגוע על הגדר, ירי רקטות באמצעות שליח, או פיגוע נ"ט על כוחות צה"ל ברמת הגולן. המטרה היא לפגוע בחיילי צה"ל – מידה כנגד מידה על חייליהם ההרוגים בבסיס T4, שהפצצתו מיוחסת לישראל.איראן לא יכולה להשמיד את חיפה ולא את ת"א, ואין סיבה להיבהל. בטהראן מודאגים מהעימות שכזה הרבה יותר.