BETA

20.04.2018

21:41

"נבוא, נירה - ונחזור": הלוחמים במבצע "אביב נעורים" משחזרים

אהוד ברק, מוקי בצר, וכמה משתתפים נוספים במבצע לחיסול בכירי הפתח בלב ביירות סיפרו ב"שישי" על ההכנות, הפעולה עצמה ותחושותיהם. "המבצע השיג שקט מבצעי לחצי שנה"

מבצע "אביב נעורים" הוגדר כאחת הפעולות הנועזות ביותר בהיסטוריה של צה"ל. בלילה שבין התשעה לעשרה באפריל בשנת 1973, פשטו כוחות קומנדו ישראליים על ביירות וצידון שבלבנון וחיסלו מחבלים מארגוני הפת"ח והחזית העממית, בתגובה להתקפות טרור. 45 שנים לאחר המבצע שחזרו גיבוריו את הרגעים הדרמטיים.

 

בתחילת שנות השבעים ארגוני הטרור הפלסטינים שגורשו מירדן התמקמו בלבנון ומשם יצאו להתקפות בלתי פוסקות על ישראל, ועל מטרות ישראליות בעולם. פיגוע רדף פיגוע, והשיא היה באירוע הגדול והחשוב בעולם – המשחקים האולימפיים, בהם נרצחו 11 ספורטאים ישראלים.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

פעולות החייאה בפעוט כבן שנתיים שטבע בבריכה בדרום

מלך אפריקני הכריז ביום הולדתו: אשנה את שם המדינה

לכבוד חגיגות ה-70: הממשלה התכנסה לישיבה בבית העצמאות

 

כתוצאה מכך הוחלט לפתוח במבצע "זעם האל" – חיסול המעורבים בטבח מינכן ברחבי אירופה. "גולדה מאיר הוציאה מיד החלטה שראשית, צריך להיפרע מאלה שהיו מעורבים, ישירות או בעקיפין, באירוע ההוא", הסביר ראש הממשלה לשעבר ומי שלקח חלק במבצע ההוא, אהוד ברק. "ויותר מזה, לשנות את הגישה מהמתנה לזה שיקרה משהו, אל סיכול פעיל של אנשים שהם במרכז הפעילות הטרוריסטית".

 

 אהוד ברק בימיו בסיירת מטכ"ל
 

אהוד ברק בימיו בסיירת מטכ"ל(חדשות עשר )

 

 

אלא שהחיפושים של אנשי המוסד העלו שאחד המתכננים, אבו יוסף נג'אר– הקמב"ץ של ארגון הטרור ספטמבר השחור, גר בבניין מגורים בביירות. בבניין ממול, השכנים, הם כמאל עדואן – הממונה על פיגועי פתח בעזה ובגדה המערבית וכמאל נאסר – יועצו של ערפאת.

 

ברק סיפר על הרגע בו שמע על המבצע לראשונה: "המוסד הגיע אלינו ושאל אם אנחנו יכולים לסייע להם באיזה מבצע. הם הראו לנו תצלום אוויר קטן ושאלו אם נוכל לטפל בזה, עניתי שיכול להיות שכן אבל אני צריך מודיעין". האיש שהיה מופקד על המודיעין במבצע, אל"מ (במיל') אמנון בירן, קמ"ן סיירת מטכ"ל, נזכר בהיערכות אליו: "ביקשתי תמונה של הבית הזה, ושל הרחוב בפנייה הראשונה ימינה ואז גם של הרחוב הבא".

 

אנשי המוסד הצליחו לצלם תמונות של הבתים בסמטה 60, פינת רחוב חאלד אבן וואליד, אבל תמונה בלבד לא מספיקה – המוסד צריך היה לדעת מתי המחבלים באים, מתי הם הולכים, אם יש שומר בכניסה ועוד. לשם כך, המוסד שתל בשכונה את יעל, סוכנת ישראלית שהתמקמה תוך סיכון רב באחת הדירות מול בתי המחבלים.

 

 אהוד ברק וחבריו לסיירת מטכל נזכרים במבצע אביב נעורים
 

אהוד ברק וחבריו לסיירת מטכל נזכרים במבצע אביב נעורים( חדשות עשר)

 

 

"היה לה סיפור כיסוי של סופרת והיא ידעה בדיוק מתי הם נכנסים ומתי הם יוצאים", סיפר אל"מ (מיל') משה (מוקי) בצר, לוחם בסיירת מטכ"ל בזמן המבצע. חברו לכוח, אלוף (מיל') עמירם לוין, סיפר: "היא לא רק צפתה אלא התרועעה עם אנשים מסביב, הלכה איתם לקניות ואף הוציאה מהם מידע מדהים".

 

הרמטכ"ל, דוד אלעזר, קרא אליו את ברק, מפקד סיירת מטכ"ל. "דדו מפנה אותי לתצלום אוויר על השולחן, ושואל אם אנחנו יכולים לעשות את זה, עניתי שכן", נזכר ברק. "אמרתי לו 'ניקח 14-15 איש, חולייה לכל דירה וחולייה למטה, נבוא, נירה – ונחזור. ראיתי אור על פניו".

 

כך נולדה אחת הפעולות הנועזות בתולדות צה"ל – תקיפה חשאית של חמישה יעדים בלב מדינת אויב. לכל מטרה ניתן שם קוד: יעד אביבה - סיירת מטכ"ל תחסל את שלושת ראשי המחבלים. יעד גילה - כוח של אמנון ליפקין שחק יפוצץ מפקדה של החזית העממית, יעדים ורדה וצילה – השייטת והצנחנים ישמידו שני בתי מלאכה בביירות, ויעד יהודית – פיצוץ מפעל נשק על חוף צידון.

 

"האימונים התרחשו בחלקם על חוף הים ברמת אביב, והתאמנו על הבתים שנבנו ברמת אביב", סיפר אחד ממשתתפי המבצע. "תרגלנו דברים שילדים בני 22 לא חולמים לעשות", סיפר משתתף נוסף. "כולל נסיעות במכוניות אזרחיות וירי מתוך מכונית".

 

באחד האימונים עלה הרעיון שלפיו הלוחמים יתחפשו לנשים. "הרעיון היה שחבורה שהגיעה לבילוי בפאב, וצריך נשים וגברים", סיפר עמירם לוין. "אני נבחרתי להיות אישה". לאחר שבועות של אימונים, מביירות הגיע האישור הסופי - המטרות בבתים. חמישה צוותי הלוחמים – עלו על הסטי"לים.

 

 יוסוף נג'אר, בכיר פלסטיני שחוסל במצבע "אביב נעורים"
 

יוסוף נג'אר, בכיר פלסטיני שחוסל במצבע "אביב נעורים"( חדשות שער)

 

 

בביירות, הלוחמים של הצוותים של ברק וליפקין שחק נכנסו לשש המכוניות שהמתינו להם על החוף, נהוגות בידי אנשי מוסד. הצוות חלף בקלות ליד השוטרים הלבנונים ברחוב, והתפצל. שלוש חוליות נעות במדרגות לעבר דירות המחבלים. עם הינתן האות – מטעני החבלה יפרצו את הדלתות באותה השנייה בדיוק. "הדלת עפה, פרצנו פנימה, ואבו יוסוף נג'אר פתח את הדלת של חדר השינה מבוהל, זיהיתי אותו, וירינו", נזכר בצר.

 

למטה התנהל קרב. לוחמי חוליית הפיקוד שנשארו ברחוב עדיין מחופשים לנשים, מול השוטרים הלבנונים שהוזעקו למקום כי נשמעו יריות.

 

"אנחנו תכננו לעשות הכול בהפתעה, אך לא הצלחנו להשיג הפתעה", נזכר ברק. "יצא מרכב בצד השני של הרכוב בחור מגודל, הוציא אקדח ממעילו וניגש לבנות שהתלחשו ביניהן ליד הכניסה. כשהגיע למרחק עשרה מטרים מאיתנו, אמרי לעמירם לוין – 'אין ברירה'. אני זוכר עד היום את השוק בעיניים שלו כששתי הבנות פותחות את הז'קט, הוציאו עוזי והתחילו לירות".

 

הבוקר שאחרי מבצע "אביב נעורים", בביירות
 

הבוקר שאחרי מבצע "אביב נעורים", בביירות(חדשות עשר )

 

 

במקביל, הצוות של אמנון ליפקין שחק הגיע למבנה אותו היה אמור לפוצץ. אבידע שור וחגי מעין התקרבו ראשונים כדי לחסל את השומרים בכניסה בעזרת אקדחים עם משתיקי קול.

 

בצד השני של הרחוב, מוסתר, עמד ג'יפ עם מקלע שלא ידעו על קיומו, ואנשיו פתחו באש. אבידע וחגי נפגעו מיד, גם יגאל פרסלר נפצע קשה. רפי איל הצליח לגרור אותו למסתור תחת אש. אמנון ליפקין שחק, שיקבל את עיטור העוז על המבצע, מחליט למרות המצב שלא לסגת, אלא לחלץ את הפצועים ולהשלים את המשימה.

 

למחרת בבוקר, העולם התעורר להפתעה - הכותרות בישרו על פשיטה נועזת בלב מדינת אויב. כל חמשת היעדים הושמדו, עשרות מחבלים נהרגו, בהם גם השלושה שהיו המטרה המקורית של המבצע. אבל האווירה על הסטי"לים שחזרו עם שחר לא הייתה של גבורה. אבידע שור וחגי מעין מהכוח של אמנון ליפקין שחק נהרגו.

 

רפי קיבל את אות המופת על תפקודו באותו לילה. שני לוחמים נוספים מהצוות קיבלו גם הם עיטורים.

 

אביב נעורים היה אחד ממבצעי הסיכול הממוקד הראשונים של צה"ל. מדיניות מעוררת מחלוקת לעיתים, שהפכה לסימן היכר ישראלי - היד הארוכה, התפיסה שמי שפוגע בישראלים, לא יוכל לעולם לישון בביתו בשקט. "המבצע השיג שקט מבצעי של חצי שנה", אמר בירן. "עד יום כיפור לא היה שום מבצע של המחבלים נגד ישראל".