BETA

20.04.2018

22:04

חרב מימי הצלבנים ומטבעות ביזנטיים: אלה מחפשי המטמון הישראלים

בישראל ישנם אנשים המחפשים אוצרות בכל רחבי הארץ. חלקם מחפשים ריגוש, ואחרים עושים זאת כדי להתעשר - בניגוד לחוק. "זו הרפתקה שאי אפשר לתאר"

בישראל ישנם אנשים המקדישים את מירב זמנם לאיתור אוצרות. הם יוצאים, לרוב חמושים בגלאי מתכות, בתקווה לאתר מטמון עתיק שישנה את חייהם.

 

"אני זוכר את הפעם הראשונה גיל 10, מצאתי מקטרת טורקית עתיקה", סיפר יובל ליפן, אחד ממחפשי האוצרות בכנרת. "זו סוג של הרפתקה שאי אפשר לתאר, היא מספרת את כל מה שהיה פה". יובל סיפר שמצא גם גורמט ואפילו חרב מתקופת הצלבנים.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

לכבוד חגיגות ה-70: הממשלה התכנסה לישיבה בבית העצמאות

תיק 4000: המשטרה מעוניינת לחקור את נתניהו כבר השבוע

מלך אפריקני הכריז ביום הולדתו: אשנה את שם המדינה

 

בבית אלון הסמוך ניצבת התגלית שמצא עם אחיו משה, ושנוצרים מכל העולם באים במיוחד לראות אותה - הסירה של ישו. סירת עץ בת 2,000 שנה שמצאו באחד ממסעות החיפוש בחוף.

 

 סירת עץ בת 2,000 שנה המוצגת בבית אלון
 

סירת עץ בת 2,000 שנה המוצגת בבית אלון( חדשות עשר)

 

 

לפני מאה שנים בדיוק, ב-1918, טבעה בכנרת הספינה ספינה טורקית, בשם השריעה. לפי האגדות שמספרים זקני טבריה, הטורקים העמיסו על הספינה אוצר זהב שירד למצולות.

 

"הייתה שם קופה עם מטבעות זהב ששילמו לחיילים", הסביר יצחק גל חוקר הכינרת והגולן. "שני מטוסים בריטיים הפציצו אותה מהאוויר". לפי חלק מהאגדות היו עליה כלי קודש מבית הכנסת בטבריה. "יש מישהו שמוכן להישבע שהוא העמיס את זה על העגלה שלו סידר את זה בתוך הספינה", סיפר ד"ר אהוד גלילי, ארכיאולוג ימי, מאוניברסיטת חיפה.

 

ב-1958 מצא אבא של עוזי וליש, שהיה דייג, את מיקום הספינה הטבועה. הימים היו ימים קשים של מחסור ועוני, לכן שלחו את עוזי, אז לוחם בשייטת 13, לחפש את אוצר הזהב האבוד. "הייתה התרגשות עצומה, אנחנו אנשים פשוטים. חשבתי שאני מביא עושר עצום שיציל את המשק בקיבוץ".

 

כשעל כתפיו ציוד הצלילה והמשימה לאומית להצלת התנועה הקיבוצית צלל עוזי אל השריעה שבמעמקים. "הגענו לספינה, הראות לא הייתה טובה, נכנסתי לפתח קטן" סיפר. הראות הייתה לקויה, הציוד מיושן ועוזי שנתקע בשרידי הספינה כמעט נהרג, אבל לרגע לא נטש את המשימה. "עשיתי סריקה עד הסוף כדי לוודא שאין שם ארגזים מזהב – ואין.

 

למרות שעוזי הפריך את האגדות על אוצר מטמון שמסתתר בספינה, חזרו אליה שנים לאחר מכן חוקרים. "מה שמצאו שם זה בעיקר בוץ, הרבה מאוד עצי הסקה, שלוש חרבות מברזל, מנורות נפט וכלי עבודה. זהב – לא מצאו", אמר גלילי. 

 

אל איתן נחום, יבואן גלאי מתכות, עולים לרגל בעלי החלומות שמוכנים להשקיע לא מעט כסף כדי למצוא זהב. אלא שהעסק לא פשוט בכלל, לא רק מפני שקשה למצוא חפץ שמסתתר שנים באדמה, אלא גם כי זה לא חוקי. בישראל מותר להפעיל מגלה מתכות רק בשטח שאינו מוכרז אזור עתיקות, ואסור לחפש עתיקות באופן יזום. אם מוצאים משהו – חובה לדווח.

 

ג', שודד עתיקות, הסביר על העולם הלא חוקי של חיפוש עתיקות פרטי. "יש בארץ המון זהב טורקי", סיפר. "מגיעים לפה אנשים מירדן ומטורקיה עם מפות בנות מאות שנים". ג' הסביר שרוב המפות מזוייפות אך 10% כן הובילו אותו למציאות שונות. "מצאנו 12 ק"ג מטבעות זהב מהתקופה הטורקית", אמר, והסביר שמוכרים אותם בחו"ל, כי בישראל כאמור, זה לא חוקי.