BETA

20.04.2018

19:36

4 הרוגים בעזה - ביניהם נער בן 15; שליח האו"ם: "לפתוח בחקירה"

על פי משרד הבריאות הפלסטיני, נפצעו כ-645 פצועים עד כה במוקדים השונים של ההפגנות באירועי "צעדת השיבה". שליח האו"ם למזרח התיכון: "ירי בילדים הנו מקומם ומזעזע"

"צעדת השיבה": משרד הבריאות העזתי דיווח הערב (שישי) כי ארבעה מפגינים נהרגו, בהם גם נער כבן 15, ועוד כ-645 נפצעו, מירי של כוחות צה"ל בתחילתן של ההפגנות, שצפויות להימשך לאורך היום. עד כה נרשמה תנועה של כ-3,000 מפגינים לכיוון הגדר, שמיידים אבנים ואמצעים שונים נגד כוחות הביטחון, שמשיבים בירי חי ובאמצעים לפיזור הפגנות. 

 

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, תקף היום את הירי בנער וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "ירי בילדים הנו מקומם ומזעזע! כיצד הרג של ילד היום בעזה מסייע להשגת שלום? זה לא! זה רק מזין יותר כעס ויוצר עוד הרג. ילדים צריכים להיות מוגנים מאלימות ולא חשופים לה. ילדים לא צריכים להיהרג בידי אחרים! יש לחקור את האירוע הטרגי הזה".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

לכבוד חגיגות ה-70: הממשלה התכנסה לישיבה בבית העצמאות

התחזית: ירידה קלה נוספת בטמפרטורות, גשם בין שבת לראשון

אדלשטיין אמר שרגב הזמינה את תאצ'ר לטקס המשואות - וברשת חגגו

 

מצה"ל נמסר כי משעות הבוקר מתקיימות הפרות סדר אלימות בחמישה מוקדים לאורך רצועת עזה, בהם מנסים המפגינים להתקרב לתשתיות הביטחוניות, מבעירים צמיגים בסמוך אליהן ומנסים להעיף עפיפונים אליהם מחוברים חפצים בוערים. מספר עפיפונים חצו לשטח הארץ וכובו. עוד נמסר כי הכוחות משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. "צה"ל לא יאפשר פגיעה בתשתיות הביטחון והגדר המגנות על אזרחי ישראל ויפעל מול מתפרעים אלימים ומחבלים המעורבים בכך", לשון ההודעה.

 פלסטינים בגבול עזה עם עפיפון תבערה
 

פלסטינים בגבול עזה עם "עפיפון תבערה" (חדשות עשר)

 

 

מנהיג חמאס, אסמאעיל הניה, הגיע להשתתף בהפגנה בג'באליא, ושיבח את המפגינים. "פלסטין שלנו וירושלים שלנו ואליה נחזור. הגדרות יוסרו והגבולות המלאכותיים ימחקו כדי שנחזור לאדמת פלסטין הקדושה, המולדת שלנו. הצעדה הזאת היא אם כל הצעדות והיא חצתה את גבולות הזמן והמרחב. ברכות לגיבורים אשר עומדים כעת אל מול הכוחות הכובשים כדי לאמר שהרצון שלנו עצום מהצלפים שלהם. מכאן, הגבעה המשקיפה על ישראל, אנחנו מברכים את כל המפגינים. ברכות לכל בני עמנו בכל מקום. אני אומר לכולם - התכוננו לצעדה הגדולה. לישראלים נאמר כי אתם עדים כיום לדור שלא יודע פחד ונסיגה, אתם מתמודדים מול דור שאוהב את המוות".

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי התייחס היום למיצג שעשו מפגינים בגבול הרצועה, בו נראות בובות בדמות החיילים הנמצאים בשבי חמאס, ואמר כי "חמאס משקר ומציג את שני חללי צה"ל כאילו הם אסירים. מדובר בשקר בוטה כיוון שידוע שהם חללים".

 

מוקדם יותר הבוקר הטיל צה"ל באמצעות מטוסים כרוזי אזהרה מהתקרבות לגדר, מניסיון לפגוע בה ומניסיונות לבצע טרור. בכרוזים, שפנו לתושבי עזה, נכתב: "הנכם משתתפים בהפרות סדר אלימותחמאס מנצלת אתכם לביצוע פעילות טרור. צה"ל מוכן לכל תרחיש".

 

עוד נכתב בכרוזים: "הימנעו מהתקרבות לגדר ופגיעה בה. הימנעו משימוש בנשק וביצוע פעולות אלימות כנגד כוחות הביטחון הישראליים ואזרחי ישראלהתרחקו מגורמי טרור ומגורמים שמקדמים הפרות סדר ואלימות. צה"ל יפעל כנגד כל ניסיון לפגוע במכשול ובמרכיביו ובכל ציוד צבאי אחרחמאס משתמשת בכם לקידום האינטרסים התנועתיים שלהאל תצייתו להוראות חמאס אשר מסכנות את חייכםאפשר גם אחרת - עתידכם בידכם". 

 

 חיילים מתצפתים בגדר גבול עזה
 

חיילים מתצפתים בגדר גבול עזה (רויטרס )

 


דובר חמאס, פאוזי ברהום, צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "ההתאספות הגדולה של הציבור הפלסטיני במסגרת 'צעדת השיבה ושבירת המצור', זה יום השישי הרביעי ברציפות, מדגישה כי כל הניסיונות לפגוע במרכיבי האיתנות של העם הפלסטיני נכשלו". 

 

אתמול הביע השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, את תמיכתו בזכותם של תושבי הרצועה להפגין. "לפלסטינים בעזה יש את הזכות למחות על נסיבות חייהם ההומנטריות הנוראיות", צייץ בחשבון הטוויטר, שלו. עם זאת, גרינבלט גינה את הניסיונות להשתמש בהפגנות כפלטפורמה להפרות סדר וטרור. "ארגונים ומנהיגים לא צריכים להוסיף שמן למדורה עם פצצות תבערה ועפיפונים בוערים", אמר, מבלי להזכיר שם ספציפי של ארגון שאחראי לכך. השליח האמריקני הוסיף שעל ההפגנות להישאר במרחק בטוח מהגבול. 

 

 עפיפוני תבערה מרצועת עזה
 

עפיפוני תבערה מרצועת עזה( דובר צה"ל)

 

 

כרוז של צה"ל
 

הכרוזים שהפיץ צה"ל, הבוקר (דובר צה"ל)

 

 

"המחיר של הפגנות אלימות הוא גבוה מידי מבחינת הרוגים ופצועים", המשיך גרינבלט, "זוהי הסיבה שטראמפ רוצה להשקיע רבות כדי לייצר שלום. זה הזמן לנסות להשיג זאת, וזה ידרוש מעשים אמיצים, מחויבות ופשרות מכולם". גרינבלט אף ציין כי אחת מהפעולות הדרושות כדי להגיע לפתרון בין שני העמים היא "לאחד מחדש את הפלסטינים בעזה ובגדה המערבית תחת מנהיגות אחת אחראית של הרשות".

 

 עפיפון תבערה שהוטס לעבר ישראל מרצועת עזה
 

עפיפון תבערה שהוטס לעבר ישראל מרצועת עזה( דובר צה"ל)